Polskie firmy planują kontynuować ekspansję pomimo obaw o sytuację gospodarczą
Pogarszająca się koniunktura i problemy z łańcuchami dostaw nie stanowią przeszkody dla 57% firm z polskiego sektora technologicznego, które planują rozwijać swoją działalność – pokazuje badanie Global Tech Trends Survey. Podobne plany mają przedsiębiorstwa z rozwiniętych europejskich rynków. Wzrost napędzany będzie inwestycjami w technologie cyfrowe. Prawie połowa badanych deklaruje wejście na nowe rynki za pośrednictwem chmury.
Firmy na całym świecie planują duże inwestycje w technologie cyfrowe, aby wesprzeć ambitne plany ekspansji po doświadczeniach wyniesionych z okresu pandemii. Pomimo obaw o nadchodzącą recesję i debat towarzyszących Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos o końcu globalizacji, firmy są optymistycznie nastawione do planów dalszej ekspansji. Nowe wyniki corocznego badania decydentów technologicznych, przeprowadzonego przez Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX) pokazują, że przejście w kierunku mniej połączonego ze sobą świata nie sprzyjałoby planom liderów cyfrowych z różnych branż i regionów geograficznych.
Spośród 2900 decydentów ze światowej branży IT, zbadanych w Equinix 2022 Global Tech Trends Survey, 72% stwierdziło, że ich organizacja planuje ekspansję w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ponad połowa (57%) polskich liderów branży IT widzi potencjał do dalszego rozwoju ich firm: 35% wskazało na plany do ekspansji międzynarodowej, 22% krajowej (obecność w nowym mieście), a 16% regionalnej.
Liderzy IT w regionie Azji, Australii i Oceanii (APAC) są szczególnie pewni swoich planów globalnego rozwoju: 82% respondentów stwierdziło, że ich firma planuje ekspansję na nowe rynki. To tylko nieznacznie więcej niż w regionie obu Ameryk (78%). Być może odzwierciedlając większą ostrożność w odniesieniu do czynników ekonomicznych, decydenci z sektora technologii w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) byli ostrożniejsi – 59% z nich planuje ekspansję na nowy rynek w ciągu najbliższego roku.
Przedsiębiorstwa wskazały szereg czynników potencjalnie ograniczających ich globalny rozwój. Szczególną uwagę zwrócono na wyzwania związane z łańcuchem dostaw, 59% respondentów stwierdziło, że ich firmy borykają się z problemami i niedoborami, a 58% wskazało globalny niedobór mikroprocesorów jako zagrożenie dla ich działalności.
Utrzymujące się problemy związane z łańcuchami dostaw zwiększają konieczność szybszej wirtualizacji, a dążenia do rozwoju są oparte na planowanych inwestycjach w infrastrukturę cyfrową. Prawie połowa (49%) respondentów z Polski stwierdziło, że plany ekspansji wesprze poprzez wirtualne wdrożenie w chmurze, a 30% zrobi to przy użyciu rozwiązań typu bare metal. W kontekście polskiego rynku IT interesującym jest, że 56% firm planujących rozwój zamierza zatrudnić nowych pracowników. Jednocześnie 47% respondentów na całym świecie stwierdziło, że spodziewa się wzrostu wydatków na rozwiązania kolokacyjne, a jeszcze więcej (59%) stwierdziło, że zamierza zwiększyć inwestycje w usługi połączeń bezpośrednich w związku z planowanym postępem transformacji cyfrowej.
„Widzimy wyraźnie, że jako główne zagrożenia dla swoich firm decydenci branży IT wskazują kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i wyciekiem danych. Interesujące jest też, że respondenci dostrzegają rosnące ryzyko przerwanych łańcuchów dostaw. Pokazuje to szerokie, biznesowe spojrzenie menedżerów sektora IT. Jednocześnie cieszy fakt, że ponad połowa polskich firm (57%) planuje rozwijać swoją działalność w skali regionalnej, a nawet globalnej. Ponad połowa badanych (56%) wskazała, że ich firma planuje zwiększyć zatrudnienie specjalistów od IT, a blisko połowa deklaruje migrację do chmury. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, która potrzebuje przyspieszenia procesów cyfryzacji. Co więcej, wskazuje to, że sektor IT będzie się dalej rozwijał i poszukiwał nowych pracowników” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu polskiego oddziału Equinix.
W jaki sposób pandemia wpłynęła na podejmowanie strategicznych decyzji wspierających cyfryzację? Ponad połowa globalnych liderów IT (52%) twierdzi, że przyspiesza ewolucję cyfrową swojej firmy z powodu kryzysu COVID-19. Podobnie uważają polscy respondenci – ponad połowa z nich (53%) dostrzega postęp w cyfryzacji swoich organizacji. W efekcie wzrost w wydatkach firmowych na IT zadeklarowało 39% badanych. Świadczy to o tym, że obecnie powszechnie uznaje się konieczność posiadania solidnej infrastruktury cyfrowej umożliwiającej błyskawiczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb biznesowych. Niestety jednocześnie 28% respondentów wskazało obniżenie wydatków w ich firmach, a w pozostałych przypadkach (33%) nie odnotowano różnić w kwotach przeznaczonych na IT.
Ponadto badanie wykazało, że:
- Priorytetem jest zadowolenie klientów i pracowników. Zdając sobie sprawę, że przyjęcie technologii cyfrowej ma wpływ na użytkowników końcowych, 83% liderów IT stwierdziło, że poprawa doświadczeń ich klientów jest priorytetem. Firmy przyznały również, że lepsze doświadczenia pracowników ma kluczowe znaczenie dla ich transformacji i zatrzymania talentów – 81% respondentów stwierdziło, że jest to kwestia priorytetowa.
- Obserwujemy dalszą migrację do chmury, 71% globalnych liderów IT zadeklarowało, że planuje przenieść więcej funkcji biznesowych do chmury. Spośród tych respondentów połowa planuje przeniesienie do chmury większej liczby aplikacji o znaczeniu kluczowym dla ich działalności, a prawie połowa (49%) zamierza przenieść do chmury funkcje związane z bezpieczeństwem.
- W Polsce dominuje chmura prywatna. Modele chmury prywatnej jest preferowany przez 52% respondentów. Rozwiązanie hybrydowe deklaruje 32%, wyłącznie z chmury publicznej korzysta 9% badanych.
- Inwestowanie w innowacje. Wielu globalnych liderów IT chce zabezpieczyć swoją działalność na przyszłość i w pełni wykorzystać rozwijające się technologie, takie jak 5G, Internet Rzeczy (IoT) i Web3. 71% respondentów stwierdziło, że przechodzi na model XaaS, jako główne powody podając uproszczenie infrastruktury IT (65%), elastyczność (56%) i lepsze doświadczenia użytkowników (54%).
- Skupienie się na zrównoważonym rozwoju. Wprowadzając innowacje, liderzy cyfrowi zwracają uwagę na zrównoważony rozwój swojej infrastruktury IT. 67% twierdzi, że mierzy i aktywnie stara się ograniczyć wpływ swojego sprzętu IT na środowisko, a 65% będzie współpracować tylko z tymi partnerami IT, którzy są w stanie osiągnąć kluczowe cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. 69% respondentów twierdzi, że zrównoważony rozwój jest obecnie jednym z najważniejszych czynników napędzających ich organizację, a ich zobowiązania są oparte na celach naukowych.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.