Popyt na rynku nieruchomości – jakich mieszkań poszukują dzisiejsi najemcy?

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Rynek najmu jest wciąż popularny – a ofert mieszkań na wynajem jest coraz mniej. Inwestorzy, którzy dysponują kapitałem, skłaniają się do ulokowania środków właśnie w nieruchomości. Jakie są potrzeby dzisiejszego najemcy i jak wyglądają dzisiejsze obiekty projektowane pod najem?
Najemca – czyli kto?
Ostatnia analiza serwisu Otodom wskazała, że średnia liczba najemców w Polsce składa się z dwóch lokatorów – bezdzietnej pary albo samotnych rodziców z dzieckiem. Jedną z wyróżniających się kategorii osób są także najemcy ze sobą niespokrewnieni – znajomi, przyjaciele lub studenci. Wiek typowego najemcy to mniej niż 30 lat – tyle liczy 35% ogółu. Liczną grupę stanowią także osoby w wieku 30-39 i 40-49 lat, reprezentując 28 i 21% badanych. Natomiast średni wiek najemcy to 36 lat.
Potrzeby dzisiejszego najemcy
Jednym z najsilniejszych trendów są obecnie osiedla kompletne, które tworzą 15-minutowe wielofunkcyjne dzielnice – miejsca, dzięki którym każdy mieszkaniec ma dostęp do wszystkich podstawowych i codziennych potrzeb, w tym punktów handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych. Raport ThinkCo „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” wskazuje, że według 61% badanych istotnym elementem wśród mieszkańców jest bliskość sklepów spożywczych.
– Osiedle Nyska Residence odpowiada na potrzeby dzisiejszego najemcy. Powstaje w jednej z najbardziej rozwijających się części Wrocławia. Lokalizacja inwestycji w obrębie centrum, dzięki odpowiednio rozwiniętej infrastrukturze, zapewnia dostęp do rozmaitych atrakcji i udogodnień na wyciągnięcie ręki, takich jak Park Generała Władysława Andersa, osiedlowe sklepy czy Aquapark – komentuje Dawid Sokół, Dyrektor Sprzedaży LI Development.
Wykończenie wnętrz jako czynnik decydujący
Coraz więcej najemców uwagę zwraca nie tylko na okolicę, ale i jakość wykończenia części wspólnych oraz funkcjonalność pomieszczeń – to one stają się czynnikiem decydującym o najmie mieszkania. Pod uwagę biorą również nowe technologie, które coraz częściej pojawiają się w świecie nieruchomości. Raport, który wykonała firma badawcza specjalizująca się w rynku nieruchomości we współpracy z Ikeą, Spravią i portalem Otodom, dowodzi, że 87% Polaków lubi praktyczne i funkcjonalne rozwiązania.
– Części wspólne w inwestycji Nyska Residence nawiązują̨ swoim klimatem do eleganckich hoteli. Lokale mają duży potencjał inwestycyjny. Charakteryzuje je funkcjonalny rozkład pomieszczeń, duże przeszklenia zapewniające odpowiednie nasłonecznienie i dostęp do balkonu lub tarasu, które są jednocześnie przedłużeniem przestrzeni – kontynuuje Dawid Sokół.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.