Popyt na rynku nieruchomości – jakich mieszkań poszukują dzisiejsi najemcy?

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Rynek najmu jest wciąż popularny – a ofert mieszkań na wynajem jest coraz mniej. Inwestorzy, którzy dysponują kapitałem, skłaniają się do ulokowania środków właśnie w nieruchomości. Jakie są potrzeby dzisiejszego najemcy i jak wyglądają dzisiejsze obiekty projektowane pod najem?
Najemca – czyli kto?
Ostatnia analiza serwisu Otodom wskazała, że średnia liczba najemców w Polsce składa się z dwóch lokatorów – bezdzietnej pary albo samotnych rodziców z dzieckiem. Jedną z wyróżniających się kategorii osób są także najemcy ze sobą niespokrewnieni – znajomi, przyjaciele lub studenci. Wiek typowego najemcy to mniej niż 30 lat – tyle liczy 35% ogółu. Liczną grupę stanowią także osoby w wieku 30-39 i 40-49 lat, reprezentując 28 i 21% badanych. Natomiast średni wiek najemcy to 36 lat.
Potrzeby dzisiejszego najemcy
Jednym z najsilniejszych trendów są obecnie osiedla kompletne, które tworzą 15-minutowe wielofunkcyjne dzielnice – miejsca, dzięki którym każdy mieszkaniec ma dostęp do wszystkich podstawowych i codziennych potrzeb, w tym punktów handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych. Raport ThinkCo „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” wskazuje, że według 61% badanych istotnym elementem wśród mieszkańców jest bliskość sklepów spożywczych.
– Osiedle Nyska Residence odpowiada na potrzeby dzisiejszego najemcy. Powstaje w jednej z najbardziej rozwijających się części Wrocławia. Lokalizacja inwestycji w obrębie centrum, dzięki odpowiednio rozwiniętej infrastrukturze, zapewnia dostęp do rozmaitych atrakcji i udogodnień na wyciągnięcie ręki, takich jak Park Generała Władysława Andersa, osiedlowe sklepy czy Aquapark – komentuje Dawid Sokół, Dyrektor Sprzedaży LI Development.
Wykończenie wnętrz jako czynnik decydujący
Coraz więcej najemców uwagę zwraca nie tylko na okolicę, ale i jakość wykończenia części wspólnych oraz funkcjonalność pomieszczeń – to one stają się czynnikiem decydującym o najmie mieszkania. Pod uwagę biorą również nowe technologie, które coraz częściej pojawiają się w świecie nieruchomości. Raport, który wykonała firma badawcza specjalizująca się w rynku nieruchomości we współpracy z Ikeą, Spravią i portalem Otodom, dowodzi, że 87% Polaków lubi praktyczne i funkcjonalne rozwiązania.
– Części wspólne w inwestycji Nyska Residence nawiązują̨ swoim klimatem do eleganckich hoteli. Lokale mają duży potencjał inwestycyjny. Charakteryzuje je funkcjonalny rozkład pomieszczeń, duże przeszklenia zapewniające odpowiednie nasłonecznienie i dostęp do balkonu lub tarasu, które są jednocześnie przedłużeniem przestrzeni – kontynuuje Dawid Sokół.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.