Komunikaty PR

Praca w dolnośląskim - jakie zawody są poszukiwane w dużych miastach?

2023-03-29  |  01:00
Biuro prasowe

Obecnie bezrobocie w Polsce oscyluje na poziomie ok. 5 procent – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jakie zawody są pożądane? Gdzie mieszkańcy województwa dolnośląskiego mogą znaleźć zatrudnienie? Jakie branże są na topie? Sprawdziliśmy 10 największych miast w regionie i zweryfikowaliśmy, jakie branże potrzebują rąk do pracy.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce jest obecnie ok. 857 tysięcy osób, które pozostają bez zatrudnienia, a dokładna stopa bezrobocia wynosi 5,5 proc. W województwie dolnośląskim pracy nie ma 56,9 tysiąca osób, co oznacza bezrobocie na poziomie 4,7 proc. – czyli poniżej średniej krajowej. Wskaźniki te są różne w zależności od regionu.

Gdzie najtrudniej znaleźć pracę?

Najwyższa stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim jest notowana w powiatach: jaworskim – 11 proc., kłodzkim – 12,2 proc., złotoryjskim – 14,9 proc., wołowskim – 12 proc., wałbrzyskim – 13,2 proc., strzelińskim – 11,5 proc. oraz górowskim – tutaj stopa bezrobocia wynosi ponad 16 proc. A gdzie jest najmniejsze bezrobocie w dolnośląskim? W mieście Wrocław. Tutaj jedynie 1,6 proc. osób pozostaje bez pracy. Optymistyczne dane dotyczą także powiatu bolesławieckiego – 3,6 proc. oraz lubińskiego – 4,1 proc.

Jakie ogłoszenia są dostępne w sieci?

Na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami o pracę sprawdziliśmy, w jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Wybraliśmy 10 największych miast w województwie dolnośląskim. W jakich obszarach poszukuje się tam najwięcej pracowników?

1. Wrocław – gastronomia, sprzedaż, prace sezonowe.

2. Wałbrzych – produkcja, prace sezonowe, sprzedaż.

3. Jelenia Góra – gastronomia, sprzedaż, prace sezonowe.

4. Legnica – gastronomia, prace sezonowe, praca w charakterze kierowcy.

5. Lubin – gastronomia, sprzedaż, prace sezonowe.

6. Głogów – prace sezonowe, produkcja, służba zdrowia.

7. Świdnica – produkcja, sprzedaż, prace sezonowe.

8. Bolesławiec – gastronomia, prace sezonowe, sprzedaż.

9. Oleśnica – produkcja, usługi remontowe, administracja.

10. Oława – produkcja, usługi remontowe, gastronomia.

Jakie wnioski wynikają z powyższej analizy? Sektory, które najczęściej borykają się z brakiem rąk do pracy w regionie dolnośląskim to gastronomia, produkcja i sprzedaż. Na braki kadrowe narzeka także sektor prac dorywczych, np. odśnieżanie, zbieranie liści czy zbiory owoców i warzyw.

Firmy mają problemy ze znalezieniem pracowników

Joanna Hoc-Kopiej, właścicielka Dworu Korona Karkonoszy – obiektu, w którym organizowane są wesela, imprezy integracyjne, wyjazdy służbowe, a także miejsca, w którym działa restauracja – przyznaje, że w regionie dolnośląskim trudno o pracownika. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z charakteru pracy w gastronomii, która ma wiele zalet.

 – Jedną z nich są godziwe zarobki. – mówi Hoc-Kopiej. – Ponadto praca w gastronomii jest wdzięczna i można ją swobodnie pogodzić z obowiązkami domowymi, ponieważ pracujemy w różne dni i w różnych godzinach.

Mediana zarobków w gastronomii wynosi 3 770 złotych brutto, jednak co czwarty pracownik zarabia więcej niż 4540 złotych brutto. Warto dodać, że zatrudnieni mogą liczyć także na napiwki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.