Praca zdalna jest wygodna, ale wolimy powrót do biura [RAPORT]
VOX
Bukowska 148
60-197 Poznań
aleksandra|elephate.com| |aleksandra|elephate.com
+48 618 151 700
https://www.vox.pl/
Spośród osób pracujących zdalnie podczas pandemii aż 6 na 10 musiało stworzyć swój roboczy kącik niemal od zera. Choć w domu pracuje nam się całkiem wygodnie, tylko niewielka część Polaków na stałe zamieniłaby biuro na swoje cztery kąty.
Odczucia względem pracy w domu zbadała polska marka wnętrzarska VOX, która w swoim nowym raporcie pt. “Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji” sprawdziła, jak izolacja wpłynęła na domy, samopoczucie i codzienne przyzwyczajenia Polaków.
Jak pokazują wyniki badania, miejsce do pracy zdalnej z reguły urządzamy w salonie lub sypialni. Wśród osób, które z powodu pandemii rozpoczęły pracę z domu, tylko 39% już wcześniej miało w domu odpowiednio przygotowany kącik. Większość musiała zaaranżować go dopiero niedawno, gdy konieczna stała się domowa izolacja. Dla co szóstej osoby związało się to ze zmianą aranżacji pomieszczenia, a co dwunasta musiała dokupić dodatkowe meble lub akcesoria.
Blisko 1 na 3 osoby pracujące z domu przyznaje jednak, że w swoich czterech kątach nie ma stałego kącika z biurkiem i fotelem. Zamiast nich do pracy wykorzystujemy kuchenny stół, kanapę w salonie albo łóżko. Lubimy też zmieniać miejsce w zależności od potrzeb lub wygody. Niezależnie od tego, gdzie pracujemy, swoje stanowiska oceniamy zazwyczaj jako wygodne (47% odpowiedzi pracujących zdalnie) i funkcjonalne (49%).
– Skutki epidemii mogą mieć znaczący wpływ na nasze życie, bo część nowych nawyków, jak choćby praca zdalna, mogą zostać z nami na dłużej – komentuje wyniki raportu Katarzyna Bryze z firmy VOX. Mimo to co drugi badany przyznaje, że od home office zdecydowanie woli biuro. Tylko co piąta osoba twierdzi, że w domu pracuje jej się lepiej niż dotychczas.
„Praca zdalna jest diametralnie inna niż ta wykonywana normalnie. Wymaga innych narzędzi, nie daje poczucia kontroli i jest o wiele bardziej absorbująca” – pisze jeden z uczestników badania. Jak wynika z raportu, największą przeszkodę dla pracujących zdalnie podczas izolacji stanowi brak wyraźnej granicy pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Pracę utrudniają też inni domownicy oraz domowe obowiązki, takie jak opieka nad dziećmi.
Więcej o wpływie izolacji na przyzwyczajenia i samopoczucie Polaków w nowym raporcie VOX: https://www.vox.pl/artykul-raport-zycie-polakow-podczas-izolacji

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.