Komunikaty PR

Praca zdalna na dłużej. Czy dane w Twojej firmie pozostaną bezpieczne?

2020-05-11  |  11:10
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Dla wielu osób praca zdalna jest obecnie koniecznością, jednak jest to trend obecny na rynku już od dłuższego czasu. Co istotne, eksperci wskazują, że ten model w wielu firmach utrzyma się na dłużej. W badaniu Gartnera prawie jedna czwarta ankietowanych dyrektorów finansowych zakłada, że co najmniej 20% personelu na stałe będzie pracować zdalnie.[1] Może to przynieść wymierne korzyści, jednak niezwykle ważne jest dobre przygotowanie, szczególnie w zakresie zabezpieczenia danych. Tymczasem w ankiecie przeprowadzonej przez firmę Kingston, aż 38% osób pracujących zdalnie dla małych i średnich firm uznało, że nie ma wsparcia technologicznego, ani wiedzy, które mogą pomóc im w pracy z domu lub miejsc publicznych.[2]

Sam trend wdrażania pracy zdalnej w firmach, przynajmniej w częściowym zakresie np. raz w tygodniu, nie jest już niczym nowym i często stanowi istotną korzyść z punktu widzenia pracownika, a także pracodawcy. Jak wynika z badania Homejob zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia w listopadzie/grudniu 2019[3] aż 70% badanych deklarowała, że chętnie by skorzystała z możliwości pracy zdalnej, gdyby miała taką możliwość.

Praca zdalna – szansa czy zagrożenie?

Umożliwienie pracy zdalnej, choć stanowi wartość dodaną dla pracowników lub kandydatów do pracy, jest szczególnie na początku pewnym wyzwaniem i wymaga dobrego przygotowania. Brak wsparcia w zakresie sprzętu, ale również wiedzy o tym, jak bezpiecznie pracować w tym trybie, może skłaniać pracowników do korzystania z nieautoryzowanych rozwiązań, które często nie spełniają wymogów RODO czy ustawy o cyberbezpieczeństwie. Tym samym mogą narazić firmę na utratę danych i konsekwencje prawne. Natomiast wszelkie realne działania, które firma podejmuje, aby chronić dane, mogą być argumentem przy ewentualnym rozpatrywaniu sprawy przez UODO.

Kilka głównych zagrożeń, które można wymienić w kontekście pracy zdalnej to m.in. fakt, że pracownicy mogą korzystać ze swoich prywatnych urządzeń np. sprawdzać pocztę na telefonie czy przesyłać dokumenty na prywatny laptop. Zagrożeniem może być również konieczność podłączenia do publicznych sieci WI-FI, a także po prostu cyberataki – wśród nich m.in. zaawansowane metody phishingowe. – mówi Robert Sepeta, Business Development Manager w Kingston Technology w Polsce. I dodaje: Wszystkie te zagrożenia można minimalizować, w dodatku często nie wymagają one wcale bardzo dużych nakładów finansowych. Istotne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy zdalnej ma m.in. szyfrowanie danych z poziomu samego urządzenia.

Bezpieczny sprzęt

Warto pamiętać, że każdy sprzęt biurowy, może zostać zgubiony lub ukradziony, zwłaszcza wtedy, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w różnych miejscach lub pracuje zdalnie w niepełnym wymiarze godzin. Zagrożeniem jest każda sytuacja, która wymaga przemieszczania się ze sprzętem służbowym takim jak laptop, telefon czy choćby pendrive. Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania negatywnym skutkom pracy zdalnej jest wykorzystanie urządzeń szyfrowanych sprzętowo. W przypadku użycia szyfrowanych pamięci USB czy nośników SSD, dane są zabezpieczone w każdym miejscu i czasie – niezależnie od połączenia z siecią WI-Fi (a więc również w przypadku wykorzystania sieci publicznej). W ostatnim czasie wiele firm zostało zmuszonych do wdrożenia pracy zdalnej w przyspieszonym trybie i niektóre nadal są dopiero na początku tej drogi. Ponieważ będzie ona miała coraz większe znaczenie, w przypadku jakichkolwiek koniecznych inwestycji w nowy sprzęt, np. zamiany komputerów stacjonarnych na laptopy, warto myśleć przyszłościowo i zdecydować się na nośniki szyfrowane – mówi Robert Sepeta z Kingston Technology w Polsce. Dostępne programy służące do ochrony danych (DLP) dają możliwość ograniczania dostępu do sieci, ale jednocześnie zezwalają na dostęp do wybranych urządzeń np. wspominanych szyfrowanych pamięci USB. W przypadku kradzieży bądź zgubienia sprzętu, wgląd w informacje zapisane na tego typu urządzeniach jest niemalże niemożliwy, co ma szczególne znaczenie w przypadku tzw. danych wrażliwych. W skrajnych przypadkach urządzenia szyfrowane wprowadzają także możliwość zdalnej zniszczenia danych.

Polityka bezpieczeństwa firmy

Odpowiedni sprzęt i infrastruktura IT, w tym także zapewnienie bezpiecznego zdalnego dostępu poprzez VPN dla pracowników, są podstawą. Powinny jednak zostać włączone do polityki bezpieczeństwa firmy, która nie tylko uwzględnia wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale także będzie przygotowana na różne scenariusze. Dział IT powinien zabezpieczyć różnego rodzaju potencjalne zdarzenia, w tym również takie, które zakładają np. nieprzestrzeganie zasad firmy przez pracowników czy użycie sprzętu w nieodpowiedni sposób.

Kilka pytań, które warto sobie zadać w tym zakresie to m.in.:

  • Czy system zabezpieczania punktów końcowych organizacji obejmuje urządzenia mobilne pracowników, takie jak pamięci USB, notebooki itp.?
  • Co stanie się w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu? Jakie są procedury, czy pracownicy są ich świadomi?
  • Czy personel ma zapewniony bezpieczny dostęp do wszelkich potrzebnych zasobów i danych firmowych? Czy te dane są odpowiednio zaszyfrowane?
  • Czy dostawcy systemów IT oraz sprzętu posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie rozwiązań do pracy zdalnej, czy są zaufanymi dostawcami?
  • Czy pracownicy dokładnie znają obowiązujące środki i zasady cyberbezpieczeństwa w firmie? Czy organizacja jest przygotowana na ich ewentualne nieprzestrzeganie? Czy są ustalone w tej kwestii odpowiednie procedury działania?
  • Czy pracownicy wiedzą, kto i w jakim zakresie odpowiada za infrastrukturę bezpieczeństwa danych w firmie?
  • Czy osoba zatrudniona na stanowisku odpowiadającym za bezpieczeństwo danych w firmie ma odpowiednią wiedze, kompetencje i zasoby, żeby zapewnić ich kompleksową ochronę?

Edukacja

Niezwykle ważnym aspektem we wszystkich obszarach zapewniania cyfrowego bezpieczeństwa w firmie, w tym również dbania o nie w kontekście pracy zdalnej, jest edukacja pracowników. Muszą oni być w pełni świadomi obowiązujących zasad, a także dobrze je rozumieć. Warto zadbać o to, aby były one łatwo dostępne, okresowo przypominane i w odpowiedni sposób wyjaśnione. W procesie przygotowywania takich zasad, firmy czasem zapominają o pewnych zachowaniach, które mogą wydawać się zupełnie podstawowe lub oczywiste z perspektywy pracodawcy, a nie są takie dla pracowników. Wśród nich można wymieniać choćby: niezapisywanie swoich haseł w dokumentach, notatnikach czy niezabezpieczonych plikach, zakaz korzystania z prywatnych niezabezpieczonych pendrive’ów, ale także wszystkich innych urządzeń podłączanych np. poprzez USB, które potencjalnie mogą być niebezpieczne. Okresowe szkolenia powinny uwzględniać również najpopularniejsze metody wykorzystywane przez hakerów – z uwzględnieniem tego, jak reagować na potencjalne ataki, do kogo je zgłaszać czy jakie procedury należy zachować.

 


[1] https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2020-04-03-gartner-cfo-surey-reveals-74-percent-of-organizations-to-shift-some-employees-to-remote-work-permanently2

[2] https://www.kingston.com/pl/landing/challenges-of-mobile-workforce-security

[3] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mozliwosc-pracy-zdalnej-polakow-badanie-komentarz

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.