Pracownia 81.WAW.PL z prestiżową nagrodą Europe 40 Under 40
BuzzAir
ul. Niekłańska 35/1
03-924 Warszawa
maurycy.nosowski|buzzair.pl| |maurycy.nosowski|buzzair.pl
+48 22 402 96 10
www.corepr.pl
Po raz kolejny The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies wraz z The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design ogłosiło wyniki w plebiscycie "40 under 40". Tym samym zaprezentowanych zostało czterdziestu utalentowanych architektów, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Wśród nich znalazły się aż trzy polskie nazwiska.
Europe 40 Under 40® to coroczny plebiscyt, którego jury składa się z praktyków architektury i projektowania, naukowców i wydawców zaproszonych przez komitet doradczy Europejskiego Centrum. W tym roku ponownie ogłosili oni kolejną utalentowaną generację europejskich architektów i projektantów. Program wspiera osoby, które będą miały wpływ na najbliższą przyszłość europejskiego projektowania i sposobu myślenia, co wpłynie na przyszłe środowiska architektów na arenie międzynarodowej. Celem wyróżnienia jest nie tylko uznanie dla najbardziej obiecujących specjalistów pracujących w Unii Europejskiej i innych krajach w Europie, ale przede wszystkim promowanie i zachęcanie nowych talentów do poszukiwania kreatywnych rozwiązań w branży.
Jedną z nagrodzonych osób została Anna Paszkowska-Grudziąż, która wraz z Rafałem Grudziążem tworzą warszawską pracownię 81.WAW.PL, gdzie jest głównym projektantem. Pracownia znana jest z oryginalnych, niebanalnych projektów domów i wnętrz. Architekci mają już na koncie wiele nagród na rynku polskim oraz międzynarodowym, jak chociażby Nagrodę SARP 2019, World Architecture Community 2020, czy Top Builder 2020.
Znaleźć się w tak zacnym gronie to dla mnie i pracowni, którą reprezentuję, ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Staramy się, aby nasze projekty wyróżniały się niebanalnymi konceptami i zawsze współgrały z otoczeniem, w którym powstają. W projektach indywidualnych bierzemy pod uwagę nie tylko potrzeby, ale i charakter przyszłych mieszkańców. Cieszymy się, że akurat takie podejście zostało zauważone i docenione – powiedziała Anna Paszkowska-Grudziąż, jedna z laureatek plebiscytu.
W tym roku nagrodzeni zostali także Jakub Cieślik z grupy VERSO i Łukasz Skorek z KUMSTUDIO. W ciągu ostatnich lat w ramach projektu nagrodzono blisko 200 młodych europejskich architektów, których prace prezentowane były następnie w Europie oraz w Ameryce. Wśród nich znalazły się takie polskie nazwiska: Beata Goczoł z Goczołowie Architekci Studio Autorskie z Zabrza, Barbara i Oskar Grąbczewscy z OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z Ultra Architects z Poznania, Anna Siedlecka projektantka przemysłowa ze Studio Puff-Buff Design z Warszawy oraz Robert Konieczny – KWK Promes.
Program Europe 40 Under 40® jest otwarty dla architektów, architektów krajobrazu, architektów wnętrz, urbanistów i projektantów przemysłowych, którzy nie ukończyli 40 roku życia.
Wernisaż prac laureatów nagrody "40 under 40" wstępnie odbędzie w czerwcu 2020 roku w Centrum Europejskim w Atenach.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.