Komunikaty PR

Prawne aspekty pracy sezonowej

2024-07-31  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska@agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Trwa sezon na pracę sezonową. Wiele osób korzysta z tej formy zgromadzenie dodatkowych oszczędności i zdobycia doświadczenia w rożnych branżach. Dla uczniów i studentów to często pierwsze zetknięcie z rynkiem pracy w ogóle.

Eksperci HR Quality Polska przypominają, co warto wiedzieć o tej formie zatrudnienia.

Definicja pracy sezonowej

Praca sezonowa to praca wykonywana przez określoną część roku, związana z danym sezonem
i panującymi warunkami. Praca sezonowa, często związana z sezonami rolniczymi, turystycznymi lub budowlanymi, jest regulowana przez prawo pracy w Polsce. Sezon na pracę sezonową to doskonała okazja zarówno dla pracodawców, jak i pracowników do skorzystania z korzyści, jakie niesie za sobą elastyczne zatrudnienie - uważa Grzegorz Boczoń, Prezes Zarządu w HR Quality. Pracodawcy mogą efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi i kosztami, podczas gdy pracownicy mają szansę na zdobycie doświadczenia i dodatkowe zarobki. Warto więc aktywnie poszukiwać i korzystać z możliwości pracy sezonowej w odpowiednich okresach roku.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający pracowników sezonowych musi spełniać określone obowiązki:

  • Zgłoszenie do ZUS: zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych.
  • Szkolenie BHP: zapewnienie odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Warunki pracy: zapewnienie odpowiednich warunków pracy i przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy.

Prawa pracownika sezonowego

Pracownik sezonowy ma takie same prawa jak pracownik zatrudniony na stałe, w tym:

  • Wynagrodzenie - prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, zgodnie z umową.
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) - pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie warunki pracy oraz szkolenie BHP.
  • Przerwy i odpoczynek - prawo do przerw w pracy oraz do odpoczynku między dniami pracy.
  • Urlop - prawo do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego (zgodnie z Kodeksem Pracy).

Czy dzieci mogą podjąć pracę sezonową?

Osoby nieletnie mogą podjąć pracę sezonową pod pewnymi warunkami:

  • Ograniczenia dotyczące czasu pracy: młodociani mogą pracować tylko określoną liczbę godzin dziennie i tygodniowo.
  • Rodzaj pracy: praca nie może być szkodliwa dla zdrowia i rozwoju młodocianego
  • Zatrudnienie jest możliwe wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej i tylko
    w konkretnych branżach – kulturalnej, artystycznej, reklamowej i sportowej.
  • By zatrudnić osobę poniżej 16. roku życia, pracodawca musi posiadać zezwolenie inspektora pracy.

Umowa o pracę sezonową

Umowa o pracę sezonową musi zawierać wszystkie niezbędne elementy:

  • Strony umowy: pracodawca i pracownik
  • Rodzaj pracy: opis obowiązków pracownika
  • Miejsce wykonywania pracy: lokalizacja, gdzie praca będzie wykonywana
  • Wynagrodzenie: wysokość oraz terminy wypłat
  • Czas pracy: określenie czasu trwania umowy, godziny pracy
  • Warunki zatrudnienia: inne istotne warunki, np. urlopy, przerwy, świadczenia dodatkowe.

 

Większość firm decyduje się na zawarcie z pracownikiem sezonowym umowy cywilnoprawnej - umowy zlecenia lub umowy o dzieło – pracodawcy nie odprowadzają wówczas składek ZUS. W takim przypadku nie obowiązują przepisy Kodeksu Pracy, ale nadal obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia oraz BHP.

Pracodawca, zatrudniający pracownika do pracy sezonowej, może też zawrzeć z nim umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania pracy – mówi Andrzej Stec, Dyrektor Zarządzający
w HR Quality. W takim przypadku pracownicy sezonowi mają pełne prawo do minimalnego wynagrodzenia oraz urlopu wypoczynkowego.

Wypowiedzenie umowy o pracę sezonową

Zgodnie z prawem umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przy zachowaniu okresu wypowiedzenia trwającego 2 tygodnie. Okres, na jaki zawarto umowę, musi być jednak dłuższy niż pół roku, a sam dokument musi zezwalać na wcześniejsze wypowiedzenie – doprecyzowuje Łukasz Gwizdała, członek Zarządu w HR Quality. Pracownicy sezonowi są jednak zazwyczaj zatrudniani na znacznie krócej niż 6 miesięcy – nie ma wówczas możliwości wypowiedzenia umowy.

Praca sezonowa – pracownicy tymczasowi

Pracownicy sezonowi często korzystają z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. W tej sytuacji pracodawca przekazuje wynagrodzenie bezpośrednio do agencji, która pobiera prowizję
za pośrednictwo. Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej może być korzystne zarówno
dla pracodawców, jak i pracowników, oferując elastyczność, oszczędność czasu i zasobów, a także profesjonalne wsparcie w zakresie zatrudnienia.

 

Agencja Pracy HR Quality Polska Sp. z o.o. Sp. k. to firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, świadczącą kompleksowe usługi z branży HR. W swej działalności kieruje się wartościami w dążeniu do kreowania stabilnego środowiska biznesowego i budowania trwałych relacje opartych na zaufaniu i wartościach. HR Quality to przede wszystkim – wyjątkowi ludzie, pełni pasji i zaangażowania, którzy codziennie promują wartości i ideały społecznej odpowiedzialności biznesu. To oni tworzą unikalny klimat organizacyjny i sprawiają, że firma odnosi sukces.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Warsztaty medytacji i dodatkowy miesięczny urlop, czyli nowe podejście do benefi Biuro prasowe
2024-07-30 | 15:05

Warsztaty medytacji i dodatkowy miesięczny urlop, czyli nowe podejście do benefi

W pracy liczy się tylko wynagrodzenie? Nic bardziej mylnego. Firmy od lat oferują benefity, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty. Tradycyjne świadczenia, jak
Praca Mało znane, ale dobrze płatne zawody, czyli gdzie warto szukać pracy?
2024-07-30 | 14:20

Mało znane, ale dobrze płatne zawody, czyli gdzie warto szukać pracy?

Poławiają luksusowe owoce morza ryzykując życiem, pilotują drony, modyfikują zachowania zwierząt, projektują wirtualny świat czy włamują się na strony firmy,
Praca Pracodawcy obawiają się pokolenia ‘Z’, a Zetki boją się wejścia na rynek pracy
2024-07-30 | 12:10

Pracodawcy obawiają się pokolenia ‘Z’, a Zetki boją się wejścia na rynek pracy

Ambitni, świadomi, otwarci na różnorodność. Chcą zmieniać świat i tworzyć własne biznesy. Wiedzą, jak „inteligentnie” korzystać z nowoczesnych technologii,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.