Prawnicy chwalą rozwiązania legal tech, ale też sprawiają im one sporo trudności
Agencja PR
ul. Wodna 30/3
30-719 Kraków
info|prsolutions.pl| |info|prsolutions.pl
12 444 13 14
www.prsolutions.pl
90 proc. prawników korzystających z rozwiązań legal tech potwierdza, że usprawniają one świadczenie usług i mają kluczowe znaczenie dla spełnienia wymagań klientów. Korzyści dla kancelarii z tego typu oprogramowania mogłyby być jeszcze większe, ale na przeszkodzie stoi brak biegłości w użytkowaniu nowych technologii przez prawników – to najważniejsze wnioski, jakie płyną z badań „Bloomberg Law – 2022 Legal operation & Technology Survey”.
Celem tegorocznej edycji badania Bloomberg Law było poznanie aktualnego stanu wykorzystania specjalistycznego oprogramowania przez branżę prawną, problemów podczas korzystania z takich rozwiązań, a także oczekiwanych przez prawników usprawnień. W internetowym badaniu wzięło udział 190 kancelarii prawnych i prawników z wewnętrznych działów prawnych firm.
Jakie są najpopularniejsze funkcje legal tech?
Najwięcej prawników, bo aż 79%, za najbardziej użyteczne narzędzie dostępne w oprogramowaniu legal tech uważa jego część rozliczeniową, która obejmuje przypisywanie kosztów do poszczególnych projektów oraz fakturowanie. Na kolejnych miejscach znalazły się: narzędzia do badań prawnych (70%), e-podpis (69%), rejestrowanie czasu pracy (63%), przechowywanie danych w chmurze (62%), zarządzanie dokumentacją (59%) i sprawami (53%). Na dalszych miejscach prawnicy wymieniali analitykę sądową (21%), narzędzia do zarządzania wiedzą (15%) oraz wspomagające tworzenie dokumentów prawnych (10%).
„Te wyniki są zbieżne z opiniami polskich prawników, którzy w naszym niedawnym badaniu Amberlo Puls Prawnika wskazali właśnie system rozliczeniowy z funkcją rejestracji czasu pracy, jako najbardziej użyteczne narzędzie programów legal tech. Nie może to dziwić, bo w każdej kancelarii proces rejestrowania czasu pracy i fakturowania zajmuje zaskakująco dużo czasu. Specjalistyczne oprogramowanie potrafi zautomatyzować ten proces” – komentuje Aidas Kavaliauskas, CEO w Amberlo, jednego z najpopularniejszych w Polsce programów dla prawników.
Powody sięgania po specjalistyczne narzędzia i największe problemy
Prawnicy, którzy wzięli udział w badaniu Bloomberg Law, najczęściej twierdzili, że ich organizacja zaczęła korzystać z oprogramowania legal tech, aby poprawić produktywność (86% wskazań) oraz przepływ pracy (71%). Na kolejnych miejscach znalazły się chęć spełnienie wymagań klientów (66%) oraz jakości pracy (65%). W przytłaczającej większości, bo aż w 9 przypadkach na 10, wszystkie te cele udaje się osiągnąć, jednocześnie jednak z badań wyraźnie wyłania się duży niewykorzystany potencjał programów dla prawników.
„Świadczą o tym odpowiedzi na pytania o główne problemy, jakie pojawiają się podczas korzystania z takich narzędzi. Aż 53% prawników przyznaje, że w korzystaniu z oprogramowania legal tech przeszkadza im ogólny brak biegłości w nowych technologiach, niedostateczna znajomość wykorzystywanych aplikacji (48% wskazań), a także brak czasu, żeby nauczyć się obsługi tych programów (39%). 47% prawników twierdzi także, że nie została dostatecznie przeszkolona przez swoje organizacje w obsłudze nowych programów. To właśnie na tych obszarach powinni się skupić dostawcy rozwiązań legal tech oraz kancelarie przechodzące cyfrową transformację” – komentuje Aidas Kavaliauskas.
Inwestycje w legal tech będą dalej rosły, nowe funkcje wyczekiwane
48% kancelarii i wewnętrznych działów prawnych korzystających z oprogramowania legal tech przewiduje, że w ciągu najbliższego roku wzrosną nakłady w ich firmie na tego typu narzędzia, co obejmuje dodatkowe specjalistyczne aplikacje (45%), więcej licencji (38%) i szkoleń (23%). Co trzecia organizacja korzystająca z legal tech nie przewiduje dodatkowych nakładów na takie oprogramowanie w najbliższym roku.
„Według badania Amberlo Puls Prawnika w Polsce z oprogramowania legal tech korzysta obecnie ok. 63% kancelarii. Aż 25% kancelarii z grupy niekorzystających planuje wdrożyć takie narzędzie wkrótce, a 37,5% twierdzi, że chciałaby korzystać z specjalistycznego oprogramowania, ale nie dysponuje budżetem na niego. To wyraźnie potwierdzenie faktu, że polska branża prawnicza podąża za trendami globalnymi jeśli idzie o poziom wykorzystywania narzędzi technologicznych” – mówi Aidas Kavaliauskas.
Najczęściej wskazywanymi w badaniu Blomberg Law obszarami, w których prawnicy oczekują od producentów dodatkowych funkcji, są zarządzanie sprawami, zarządzanie dokumentacją, fakturowanie i zarządzanie relacjami z klientami.
Amberlo to oparte o chmurę oprogramowanie dla kancelarii prawnych. System jest obecnie używany przez kilka tysięcy różnej wielkości kancelarii na całym świecie, w tym największe firmy prawnicze z rankingu „Top Legal 500 law firms”. Amberlo ułatwia im kompleksowe zarządzanie firmą, co obejmuje obsługiwane sprawy, kontakty, dokumenty, pracę grupową, a także rejestrowanie i rozliczanie godzin pracy. Firma zapewnia pełne bezpieczeństwo danych – ostatnio jej system otrzymał 93 punkty na 100 możliwych według prestiżowego rankingu SecurityScorecard, co stawia ten system w gronie najbezpieczniejszych specjalistycznych rozwiązań dla branży prawnej. Kancelarie korzystające z Amberlo deklarują, że ich przychody wzrosły o 20-30 proc. od momentu rozpoczęcia korzystania z oprogramowania dzięki automatyzacji wielu zadań. Dodatkowe informacje o Amberlo, a także dostęp do darmowej wersji próbnej programu firmy można znaleźć pod adresem: https://www.amberlo.io.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.