Podatek od zbiórek - co dalej ze wsparciem podopiecznych przez zbiórki na Helpuj
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
W piątek 14 kwietnia 2023 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma wejść 1 lipca 2023 r.
Fundacja Avalon, która prowadzi własny portal zbiórkowy Helpuj.pl i organizuje liczne akcje kwestarskie w ramach permanentnej zbiórki publicznej prowadzonej na mocy zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdziła, czy planowane nowelizacje dotkną działalność organizacji w aspekcie wsparcia podopiecznych Organizacji. Według wstępnych ustaleń, 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie ustawa deregulacyjna, wprowadzająca podatek od zbiórek. Tego samego dnia wejdzie także nowelizacja ustawy o VAT, która zniesie podatek od zbiórek. Ta druga ustawa została uchwalona później, zatem należy ją uznać za obowiązującą i podatku od zbiórek nie będzie. Tu należy podkreślić, że nowelizacja ustawy o Vat została dopiero skierowana do Senatu.
Zbiórki internetowe organizowane na portalach przynależnych Organizacjom Pożytku Publicznego, czyli także na Helpuj.pl – portal zbiórkowym Fundacji Avalon wyłączone są z tych przepisów. Obowiązek ich rozliczania leży po stronie OPP.
Zbiórki publiczne są szczególnym rodzajem zbierania pieniędzy i są regulowane przez odrębne przepisy, niedotknięte nowelizacją. Fundacja Avalon przypomina również o możliwości zorganizowania akcji kwestarskich w ramach permanentnej zbiórki publicznej prowadzonej przez Fundację Avalon na mocy zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Fundacja Avalon zachęca osoby potrzebujące do zakładania subkonta w Fundacji Avalon oraz zbiórek celowych na Helpuj.pl. Darczyńców z kolei do wspierania podopiecznych poprzez portal zbiórkowy Helpuj.pl oraz organizowanie przy współpracy z Fundacją akcji kwestarskich. Wszystkie działania prowadzone przez Organizacje Pożytku Publicznego są przez nie rozliczane i nie będzie obowiązywał podatek od funduszy gromadzonych przez te podmioty.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.