Komunikaty PR

Podatek od zbiórek - co dalej ze wsparciem podopiecznych przez zbiórki na Helpuj

2023-04-25  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

W piątek 14 kwietnia 2023 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma wejść 1 lipca 2023 r. 

Fundacja Avalon, która prowadzi własny portal zbiórkowy Helpuj.pl i organizuje liczne akcje kwestarskie w ramach permanentnej zbiórki publicznej prowadzonej na mocy zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdziła, czy planowane nowelizacje dotkną działalność organizacji w aspekcie wsparcia podopiecznych Organizacji. Według wstępnych ustaleń, 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie ustawa deregulacyjna, wprowadzająca podatek od zbiórek. Tego samego dnia wejdzie także nowelizacja ustawy o VAT, która zniesie podatek od zbiórek. Ta druga ustawa została uchwalona później, zatem należy ją uznać za obowiązującą i podatku od zbiórek nie będzie. Tu należy podkreślić, że nowelizacja ustawy o Vat została dopiero skierowana do Senatu.

Zbiórki internetowe organizowane na portalach przynależnych Organizacjom Pożytku Publicznego, czyli także na Helpuj.pl – portal zbiórkowym Fundacji Avalon wyłączone są z tych przepisów. Obowiązek ich rozliczania leży po stronie OPP.

Zbiórki publiczne są szczególnym rodzajem zbierania pieniędzy i są regulowane przez odrębne przepisy, niedotknięte nowelizacją. Fundacja Avalon przypomina również o możliwości zorganizowania akcji kwestarskich w ramach permanentnej zbiórki publicznej prowadzonej przez Fundację Avalon na mocy zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Fundacja Avalon zachęca osoby potrzebujące do zakładania subkonta w Fundacji Avalon oraz zbiórek celowych na Helpuj.pl. Darczyńców z kolei do wspierania podopiecznych poprzez portal zbiórkowy Helpuj.pl oraz organizowanie przy współpracy z Fundacją akcji kwestarskich. Wszystkie działania prowadzone przez Organizacje Pożytku Publicznego są przez nie rozliczane i nie będzie obowiązywał podatek od funduszy gromadzonych przez te podmioty.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami? Biuro prasowe
2024-12-31 | 12:30

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

  DORA, czyli unijne rozporządzenie o odporności cyfrowej sektora finansowego, to ważny i potrzebny akt. Dzięki niemu wzrośnie cyberbezpieczeństwo finansowe w Unii, w tym także w
Prawo Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
2024-12-30 | 16:51

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

Współczesny rozwój technologii, a szczególnie sztucznej inteligencji (AI), otwiera nowe perspektywy w wielu dziedzinach życia, w tym w obszarze prawa.
Prawo PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
2024-12-29 | 12:30

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników

Białostocka spółka zajęła pierwsze miejsce w podlaskim konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, w kategorii firm średnich. Nagroda Państwowej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.