Powiało optymizmem i (cyber)bezpieczeństwem
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
13 czerwca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, którego celem jest wdrożenia przepisu art. 97 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej.
Zgodnie z unijnym projektem w indywidualnych przypadkach, kiedy jest to uzasadnione ze względu na oszustwo lub nadużycie, organy mogą wymagać od podmiotów udostępniających publiczne sieci łączności elektronicznej lub świadczących usługi łączności elektronicznej, zablokowania dostępu do numerów lub usług.
To dobry ruch, mimo, że mocno spóźniony. - mówi Piotr Kluczwajd – ekspert BCC do spraw cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.
Przedstawiona propozycja wspiera de facto nas wszystkich – przedsiębiorców i użytkowników końcowych w walce z nadużyciami. To długo wyczekiwany krok we właściwym kierunku. Niestety zbyt długo wyczekiwany. Mimo postulatów i nacisków np. środowiska bankowego – brak tej regulacji kosztował wielu z nas niejednokrotnie oszczędności całego życia. - stwierdza ekspert.
Zwykły obywatel, a nawet niejednokrotnie profesjonalista, zwykle nie miał szans wychwycenia niuansów inscenizowanej rozmowy ze „znanego” numeru telefonicznego, gdzie świetnie przygotowany przestępca, spokojnym, troskliwym, uprzejmym i cierpliwym głosem prowadził klienta banku do nieuniknionej straty finansowej. Co gorsza, banki broniąc się przed swoimi stratami nie uznawały reklamacji twierdząc zgodnie z prawdą, że nie mają z nimi nic wspólnego.
To tylko jeden z przykładów. W tej chwili zdefiniowane zostały 4 pozycje w ramach otwartego katalogu nadużyć w komunikacji elektronicznej: CLI spoofing – podszywanie się np. pod call center banku, generowanie sztucznego ruchu/połączeń np. po przejęciu niezabezpieczonego urządzenia użytkownika, smishing – czyli wysyłanie SMS podszywając się pod inny podmiot/instytucję w celu sprowokowania użytkownika do podjęcia niekorzystnego dla niego działania oraz nieuprawniona zmiana informacji adresowej – np. utrudniając rozliczenie wykorzystania usług.
UKE będzie zobowiązane do prowadzenia numerów telefonicznych, których celem jest wyłącznie odbierania połączeń np. infolinie. Zespół CSIRT NASK będzie monitorował zagrożenia smishingu i koordynował z dostawcami ich blokowanie.
W ramach takiej ustawy swoje kluczowe miejsce powinna zająć masowa edukacja obywateli, podnosząca naszą świadomość zagrożeń, które niestety rozwijają się coraz szybciej – również dzięki sztucznej inteligencji. - podsumowuje ekspert BCC.
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Kontakt do ekspertów:
Piotr Kluczwajd
ekspert BCC ds. cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji
tel. 601 557 472 ·
e-mail: piotr.kluczwajd@bcc.org.pl
www.bcc.org.pl
Business Centre Club to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.