Powiało optymizmem i (cyber)bezpieczeństwem
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
13 czerwca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, którego celem jest wdrożenia przepisu art. 97 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej.
Zgodnie z unijnym projektem w indywidualnych przypadkach, kiedy jest to uzasadnione ze względu na oszustwo lub nadużycie, organy mogą wymagać od podmiotów udostępniających publiczne sieci łączności elektronicznej lub świadczących usługi łączności elektronicznej, zablokowania dostępu do numerów lub usług.
To dobry ruch, mimo, że mocno spóźniony. - mówi Piotr Kluczwajd – ekspert BCC do spraw cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.
Przedstawiona propozycja wspiera de facto nas wszystkich – przedsiębiorców i użytkowników końcowych w walce z nadużyciami. To długo wyczekiwany krok we właściwym kierunku. Niestety zbyt długo wyczekiwany. Mimo postulatów i nacisków np. środowiska bankowego – brak tej regulacji kosztował wielu z nas niejednokrotnie oszczędności całego życia. - stwierdza ekspert.
Zwykły obywatel, a nawet niejednokrotnie profesjonalista, zwykle nie miał szans wychwycenia niuansów inscenizowanej rozmowy ze „znanego” numeru telefonicznego, gdzie świetnie przygotowany przestępca, spokojnym, troskliwym, uprzejmym i cierpliwym głosem prowadził klienta banku do nieuniknionej straty finansowej. Co gorsza, banki broniąc się przed swoimi stratami nie uznawały reklamacji twierdząc zgodnie z prawdą, że nie mają z nimi nic wspólnego.
To tylko jeden z przykładów. W tej chwili zdefiniowane zostały 4 pozycje w ramach otwartego katalogu nadużyć w komunikacji elektronicznej: CLI spoofing – podszywanie się np. pod call center banku, generowanie sztucznego ruchu/połączeń np. po przejęciu niezabezpieczonego urządzenia użytkownika, smishing – czyli wysyłanie SMS podszywając się pod inny podmiot/instytucję w celu sprowokowania użytkownika do podjęcia niekorzystnego dla niego działania oraz nieuprawniona zmiana informacji adresowej – np. utrudniając rozliczenie wykorzystania usług.
UKE będzie zobowiązane do prowadzenia numerów telefonicznych, których celem jest wyłącznie odbierania połączeń np. infolinie. Zespół CSIRT NASK będzie monitorował zagrożenia smishingu i koordynował z dostawcami ich blokowanie.
W ramach takiej ustawy swoje kluczowe miejsce powinna zająć masowa edukacja obywateli, podnosząca naszą świadomość zagrożeń, które niestety rozwijają się coraz szybciej – również dzięki sztucznej inteligencji. - podsumowuje ekspert BCC.
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Kontakt do ekspertów:
Piotr Kluczwajd
ekspert BCC ds. cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji
tel. 601 557 472 ·
e-mail: piotr.kluczwajd@bcc.org.pl
www.bcc.org.pl
Business Centre Club to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.