SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH PODSUMOWANIE ROZWIĄZAŃ
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W Polsce około 830 tys. firm to przedsiębiorstwa rodzinne. Dokonując sukcesji, przedsiębiorcy od ponad 5 lat mogą korzystać z ustawy o zarządzie sukcesyjnym, a od pół roku - przeprowadzić sukcesję poprzez powołanie fundacji rodzinnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z ekspertami podsumowali powyższe rozwiązania podczas konferencji „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce”. Business Centre Club reprezentowali – mec. Agnieszka Krysik, Małgorzata Rejmer, Paweł Tomczykowski oraz prof. Adam Mariański.
Ustawodawca przygotował dla firm rodzinnych dobrą ustawę. Jako środowisko doradcze i strona społeczna powinniśmy zrobić wszystko by nie było zjawiska niewłaściwego wykorzystywania fundacji rodzinnej, do celów innych niż sukcesja. Jeżeli tak się stanie i będą powstawały fundacje rodzinne jako wehikułu optymalizacyjne powinniśmy liczyć się z konsekwencjami zmian ustawy, w tym zmian na gorsze preferencji podatkowych, które przewidział ustawodawca. Pół roku funkcjonowania ustawy o fundacji rodzinnej to czas obserwacji praktyki prawnej i podatkowej. Nadal przez najbliższe miesiące będziemy analizować obszary, które będą wymagać od ustawodawcy ewentualnych zmian legislacyjnych. Nie jest ich wiele. Kluczem do sukcesu jest wymiana doświadczeń, wątpliwości i edukacja osób zainteresowanych fundacją rodzinną. - podsumowuje Agnieszkę Krysik, - przewodniczącą Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club.
Spotkanie poświęcone zarządowi sukcesyjnemu i fundacji rodzinnej odbyło się w formule hybrydowej. Podczas dwóch paneli poświęconych fundacji rodzinnej i moderowanych przez mec. Agnieszkę Krysik, - przewodniczącą Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club, uczestnicy dzielili się doświadczeniami zarówno w zakresie czynności notarialnych, zagadnień prawnych jak i prawnopodatkowych.
Paneliści zgodnie podkreślali naturę sukcesyjną fundacji rodzinnej i przestrzegali przed wykorzystywaniem jej jako instrumentu optymalizacji podatkowej. Dosadnie wybrzmiał element strukturyzacji sukcesyjnej, jako niezbędny przy planowaniu sukcesyjnym z wykorzystaniem fundacji rodzinnej.
Link do relacji z konferencji https://www.youtube.com/watch?v=Q8o7N46S1Hg
Podręczniki o sukcesji firm: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/sukcesja-firm
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Agnieszka Krysik: agnieszka.krysik@bcc.org.pl
fot. Dylan Gillis
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.