SUKCESJA W POLSKICH FIRMACH PODSUMOWANIE ROZWIĄZAŃ
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W Polsce około 830 tys. firm to przedsiębiorstwa rodzinne. Dokonując sukcesji, przedsiębiorcy od ponad 5 lat mogą korzystać z ustawy o zarządzie sukcesyjnym, a od pół roku - przeprowadzić sukcesję poprzez powołanie fundacji rodzinnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z ekspertami podsumowali powyższe rozwiązania podczas konferencji „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce”. Business Centre Club reprezentowali – mec. Agnieszka Krysik, Małgorzata Rejmer, Paweł Tomczykowski oraz prof. Adam Mariański.
Ustawodawca przygotował dla firm rodzinnych dobrą ustawę. Jako środowisko doradcze i strona społeczna powinniśmy zrobić wszystko by nie było zjawiska niewłaściwego wykorzystywania fundacji rodzinnej, do celów innych niż sukcesja. Jeżeli tak się stanie i będą powstawały fundacje rodzinne jako wehikułu optymalizacyjne powinniśmy liczyć się z konsekwencjami zmian ustawy, w tym zmian na gorsze preferencji podatkowych, które przewidział ustawodawca. Pół roku funkcjonowania ustawy o fundacji rodzinnej to czas obserwacji praktyki prawnej i podatkowej. Nadal przez najbliższe miesiące będziemy analizować obszary, które będą wymagać od ustawodawcy ewentualnych zmian legislacyjnych. Nie jest ich wiele. Kluczem do sukcesu jest wymiana doświadczeń, wątpliwości i edukacja osób zainteresowanych fundacją rodzinną. - podsumowuje Agnieszkę Krysik, - przewodniczącą Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club.
Spotkanie poświęcone zarządowi sukcesyjnemu i fundacji rodzinnej odbyło się w formule hybrydowej. Podczas dwóch paneli poświęconych fundacji rodzinnej i moderowanych przez mec. Agnieszkę Krysik, - przewodniczącą Komisji BCC dla Rodzinnych, Business Centre Club, uczestnicy dzielili się doświadczeniami zarówno w zakresie czynności notarialnych, zagadnień prawnych jak i prawnopodatkowych.
Paneliści zgodnie podkreślali naturę sukcesyjną fundacji rodzinnej i przestrzegali przed wykorzystywaniem jej jako instrumentu optymalizacji podatkowej. Dosadnie wybrzmiał element strukturyzacji sukcesyjnej, jako niezbędny przy planowaniu sukcesyjnym z wykorzystaniem fundacji rodzinnej.
Link do relacji z konferencji https://www.youtube.com/watch?v=Q8o7N46S1Hg
Podręczniki o sukcesji firm: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/sukcesja-firm
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Agnieszka Krysik: agnieszka.krysik@bcc.org.pl
fot. Dylan Gillis

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.