Zmiany w adwokaturze. Nowe zasady wykonywania zawodu wprowadzone w regulaminie i
Wraz z najnowszymi poprawkami w regulaminie adwokackim i kodeksie etyki adwokackiej, polska adwokatura przejmuje inicjatywę w dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniających się warunków prawnych i technologicznych. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, które nie tylko ułatwią praktykę zawodową, ale również przyczynią się do lepszej ochrony interesów klientów.
Jedną z kluczowych modyfikacji jest zastąpienie terminu „wydać" słowem „udostępnić" w kontekście przekazywania dokumentów klientowi na jego wyraźne żądanie. Ta subtelna zmiana ma na celu dostosowanie języka do realiów elektronicznego świata, umożliwiając adwokatom skuteczne udostępnianie dokumentów drogą elektroniczną lub w tradycyjny sposób w kancelarii.
Zmiana terminologii z „wydać” na „udostępnić' to nie tylko kwestia słów, ale także duża zmiana w dostępie do dokumentów prawnych. Nasza zdolność do efektywnego udostępniania informacji elektronicznie lub tradycyjnie przekłada się na szybsze i bardziej dostępne usługi prawne dla klientów. To krok w przyszłość praktyki adwokackiej – komentuje Arkadiusz Lewandowski z Kancelarii Adwokackiej KPK Legal.
Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia publikatora aktów wydawanych przez samorząd adwokacki. Choć zmiany w regulaminie wprowadziły pozytywne innowacje, nadal istnieje problem dostępu do tych aktów, co może prowadzić do opóźnień w zapoznawaniu się z aktualnymi przepisami. Branża adwokacka z pewnością będzie więc monitorować dalsze kroki w celu poprawy dostępności informacji.
Znaczącą nowością jest również rezygnacja z sztywnych zasad podziału kosztów w umowach wspólnot biurowych. Adwokaci teraz mają większą swobodę w ich kształtowaniu, co z pewnością sprzyja elastyczności w dostosowaniu współpracy do indywidualnych preferencji i potrzeb.
Nowe zasady są dla nas adwokatów niczym powiew świeżego powietrza w naszej codziennej praktyce. Umożliwiają elastyczność w negocjacjach, co przekłada się na lepszą współpracę w ramach wspólnot biurowych. To korzystne rozwiązanie dla całej adwokatury – dodaje Arkadiusz Lewandowski.
W nowym regulaminie szczególną uwagę poświęcono również kwestii wyznaczania zastępców za adwokatów, którzy z jakiegoś powodu zaprzestali wykonywania zawodu. Dodanie rozdziału dotyczącego tego zagadnienia jest znaczącym krokiem naprzód, umożliwiając bardziej elastyczne podejście do wyznaczania zastępców spoza danej izby. Wprowadzenie limitu, który ogranicza jedną osobę do roli zastępcy dla nie więcej niż trzech adwokatów, stanowi zabezpieczenie przed nadużyciami i gwarantuje równomierne rozłożenie obowiązków.
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.