Komunikaty PR

Alarmujące dane - palenie wśród dzieci i młodzieży

2021-11-26  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Edyta Bach
iPublicity

Saturna 9
05-509 Józefosław
edyta.bach|ipublicity.pl| |edyta.bach|ipublicity.pl
501232302
www.ipublicity.pl

Alarmujące dane: coraz więcej palaczy wśród dzieci. Polska ma jeden z najwyższych odsetek palaczy wśród nieletnich w całej Europie.

Palenie tytoniu to czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główna przyczynę przedwczesnej umieralności. Dane są zatrważające każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa.

Według WHO Polska znajduje się w pierwszej piątce wśród europejskich krajów z jednym z najwyższych odsetek palących dzieci. Co roku po pierwszego papierosa sięga 180 tysięcy nieletnich, którzy co roku wypalają ponad 4 mld papierosów. Większość nałogowych palaczy w Polsce zaczyna być uzależnionych już w wieku kilkunastu lat. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że co piąty palacz w Polsce sięga po papierosy przy dzieciach – to aż 17% mężczyzn i 21% kobiet (CBOS).

Badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii, pokazują, że ponad 60 proc. nastolatków miało kontakt z papierosami, a 65 proc. deklaruje, że zakup papierosów jest dla nich "bardzo łatwy". Jedną z przyczyn sięgania po papierosy przez dzieci jest również negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców. Ponad połowa dzieci wchodzi w nałóg, ponieważ papierosy są dla nich atrakcyjne, tanie i łatwo dostępne (badanie PolNicoYouth dla Ministerstwa Zdrowia). 

Jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia i ich rozwoju? Jak powinna wyglądać profilaktyka? Ogromną rolę do odegrania mają tutaj przede wszystkim rodzice - to duże wyzwanie, bo badania wykazują, że blisko 70 proc. domów nie rozmawia się na ten temat. Sytuacja rodzinna ma istotny wpływ na zachowania związane z nałogiem nikotynowym u młodzieży. Z badań wynika, że palenie rozpoczynają najczęściej dzieci, w których domach pali się papierosy.  Wg badania PolNicoYouth ponad 1/5 rodziców nie wyraża opinii lub nie interesuje się̨ tym czy ich dziecko pali czy nie. Sytuacja jest alarmująca i wymaga podjęcia zdecydowanych działań́ prewencyjnych, gdyż̇ konsekwencje zaniechań mogą być ogromne. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: iPublicity
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Biuro prasowe
2025-06-24 | 18:00

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja wystawy i premiera raportu podsumowującego ogólnopolski projekt Związku Przedsiębiorców
Problemy społeczne Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania

Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.