Alarmujące dane - palenie wśród dzieci i młodzieży
iPublicity
Saturna 9
05-509 Józefosław
edyta.bach|ipublicity.pl| |edyta.bach|ipublicity.pl
501232302
www.ipublicity.pl
Alarmujące dane: coraz więcej palaczy wśród dzieci. Polska ma jeden z najwyższych odsetek palaczy wśród nieletnich w całej Europie.
Palenie tytoniu to czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główna przyczynę przedwczesnej umieralności. Dane są zatrważające - każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa.
Według WHO Polska znajduje się w pierwszej piątce wśród europejskich krajów z jednym z najwyższych odsetek palących dzieci. Co roku po pierwszego papierosa sięga 180 tysięcy nieletnich, którzy co roku wypalają ponad 4 mld papierosów. Większość nałogowych palaczy w Polsce zaczyna być uzależnionych już w wieku kilkunastu lat. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że co piąty palacz w Polsce sięga po papierosy przy dzieciach – to aż 17% mężczyzn i 21% kobiet (CBOS).
Badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii, pokazują, że ponad 60 proc. nastolatków miało kontakt z papierosami, a 65 proc. deklaruje, że zakup papierosów jest dla nich "bardzo łatwy". Jedną z przyczyn sięgania po papierosy przez dzieci jest również negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców. Ponad połowa dzieci wchodzi w nałóg, ponieważ papierosy są dla nich atrakcyjne, tanie i łatwo dostępne (badanie PolNicoYouth dla Ministerstwa Zdrowia).
Jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia i ich rozwoju? Jak powinna wyglądać profilaktyka? Ogromną rolę do odegrania mają tutaj przede wszystkim rodzice - to duże wyzwanie, bo badania wykazują, że blisko 70 proc. domów nie rozmawia się na ten temat. Sytuacja rodzinna ma istotny wpływ na zachowania związane z nałogiem nikotynowym u młodzieży. Z badań wynika, że palenie rozpoczynają najczęściej dzieci, w których domach pali się papierosy. Wg badania PolNicoYouth ponad 1/5 rodziców nie wyraża opinii lub nie interesuje się̨ tym czy ich dziecko pali czy nie. Sytuacja jest alarmująca i wymaga podjęcia zdecydowanych działań́ prewencyjnych, gdyż̇ konsekwencje zaniechań mogą być ogromne.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.