Komunikaty PR

Ciemna strona Gwiazdki. Jak radzić sobie z pokusami uzależnień okresu świąteczne

2023-12-13  |  01:00
Biuro prasowe

Okres świątecznych zakupów, ze swoim kulminacyjnym momentem w postaci niedawnego Black Friday, otwiera dyskusję na temat nie tylko radości i świętowania, ale także wyzwań związanych z uzależnieniami.​ Dla niektórych będzie to umiar przy kupowaniu nowych rzeczy, a dla innych pokusy w postaci jedzenia czy alkoholu przy wigilijnym stole. Jak radzić sobie z tymi trudnościami w okresie, który ma być pełen radości?

Warto zwrócić uwagę, że zjawiska te mają swoje źródło w specyficznych warunkach, jakie panują w okresie przedświątecznym. Wpływ mediów społecznościowych, które bombardują nas promocjami i sugestywnymi obrazami idealnego świątecznego doświadczenia, może budzić niezdrowe pragnienie posiadania coraz więcej, prowadząc do wzrostu przypadków zakupoholizmu. 

- Nie da się ukryć że żyjemy w kulturze konsumpcjonizmu, który dodatkowo wywiera na nas presję, a czasem i lęk. Jest to związane z obawą przed przegapieniem okazji, którymi jesteśmy wręcz bombardowani w okresie przedświątecznym. Dochodzi również presja społeczna, oczekiwania odnośnie prezentów, czy różnego rodzaju dekoracji. Daliśmy się skomercjalizować za cenę stresu, frustracji i niespełnionych oczekiwań - mówi Monika Sałapat, trenerka mentalna i autorka książki "Jak zrozumieć uzależnienia".

Jednocześnie, presja społeczna związana z oczekiwaniami związanymi z okresem świątecznym, czy czasem sama forma kolacji wigilijnej, może sprzyjać nadmiernej konsumpcji jedzenia czy alkoholu. W obliczu zmieniającej się kultury społecznej, Monika zauważa jednak pozytywne tendencje. Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z nadmiernego konsumpcjonizmu, a trend ten jest szczególnie zauważalny wśród młodego pokolenia. Inicjatywy, takie jak rezygnacja z bezrefleksyjnego szału zakupów czy szukanie alternatywnych, bardziej wartościowych form świętowania, mają potencjał kształtowania bardziej zrównoważonego i harmonijnego społeczeństwa. 

Warto podkreślić, że świadome podejście do tradycji świątecznych może pomóc w uniknięciu pułapek związanych z uzależnieniami. Sugeruje się wcześniejsze rozmowy z bliskimi oraz poszukiwanie alternatywnych, bardziej zdrowych form świętowania. W przypadku osób bliskich z problemami uzależnień, podkreśla się, że najważniejsze to być obecnym, wspierać i przede wszystkim rozmawiać. 

- Bardzo mocno zachęcam do jak najwcześniejszego rozwiązywania tego typu problemów, bo im szybciej to zrobimy, tym większa pewność, że uda nam się je wyeliminować czy też zastąpić wspierającymi nawykami. Czasem wystarczy nawet rozmowa z bliską osobą, której ufamy i co do której mamy pewność, że nas ​ zrozumie. Warto również mimo wszystko skonsultować się – czy to z psychologiem, czy z trenerem mentalnym. Mamy wtedy możliwość obiektywnego spojrzenia na siebie oczami osoby postronnej, z zupełnie innej perspektywy, której niekiedy nawet nie braliśmy pod uwagę. - dodaje trenerka.

Warto budować atmosferę wsparcia i zrozumienia, unikając jednocześnie postaw moralizatorskich czy presji, co może tylko na dłuższą metę zaszkodzić. Autorka akcentuje, że samo rozpoznanie problemu to duży krok naprzód w procesie radzenia sobie z uzależnieniami, przypominając jednak, że warto już wtedy zacząć szukać pomocy u odpowiednich specjalistów. Świadome podejście do wyzwań związanych z okresem świątecznym może przyczynić się do stworzenia bardziej harmonijnego i pełnego autentyczności środowiska. Długofalowe zmiany w naszych nawykach oraz budowanie relacji opartych na zrozumieniu i wsparciu stanowią kluczowe elementy w procesie radzenia sobie z presją społeczną i uzależnieniami w trakcie tego wyjątkowego czasu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu Biuro prasowe
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku
Problemy społeczne Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.