Komunikaty PR

Co roku tysiące Polek doświadczają przemocy. Pomóż biegnąć w Garwolinie

2023-06-14  |  17:00
Biuro prasowe

Przemoc jest jedną z najczęściej występujących form naruszenia praw człowieka. Dotyka przede wszystkim kobiety – bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie czy status społeczny. Jak podaje ONZ, jedna na trzy kobiety na świecie doświadczyła w swoim życiu przemocy, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie temu zjawisku oraz nagłaśnianie problemu. Możliwości niesienia pomocy jest wiele – jedną z nich jest udział w XIV. edycji biegu charytatywnego „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”, która odbędzie się 18 czerwca br. w Garwolinie. Celem wydarzenia jest przede wszystkim zebranie środków na pomoc prawną i psychologiczną dla osób doświadczających przemocy. W tym roku do akcji dołączyli: operator logistyczny GXO, który współpracuje z Avon w Polsce od ponad 15 lat, oraz popularni polscy biegacze – Bartosz Olszewski oraz Katarzyna Gorlo-Olszewska.

Przemoc, zwłaszcza wobec kobiet i dziewcząt, wciąż zbiera ogromne żniwo na całym świecie. Z danych ONZ wynika, że tylko w Unii Europejskiej prawie ¼ kobiet powyżej 15. roku życia doświadczyła już przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony obecnego lub byłego partnera, a prawie połowa – przemocy psychicznej. W Polsce liczba zgłoszonych przypadków sięga dziesiątków tysięcy. W ubiegłym roku Komenda Główna Policji odnotowała łącznie ponad 51 tysięcy zgłoszonych przypadków przemocy wobec kobiet. O skali problemu świadczą też statystyki Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. W 2022 roku dyżurujące w nim osoby przeprowadziły ponad 18,6 tysięcy rozmów. Zdecydowaną większość – ponad ¾ dzwoniących stanowiły kobiety. Najwięcej rozmów (41 proc.) przeprowadzono z osobami bezpośrednio doświadczającymi przemocy, a 23 proc. - z jej świadkami[1].

Co roku dziesiątki tysięcy kobiet w Polsce doświadczają przemocy. To niezwykle trudny problem społeczny. Jako "Niebieska Linia" niesiemy pomoc potrzebującym, którzy - często w niemych walkach - starają się unieść ten ogromny ciężar. Podmioty świadczące pomoc i wsparcie mogą realizować swoją misję często dzięki zaangażowaniu biznesu. Fabryka Avon już od 13 lat wspiera działalność Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Pomocy w Rodzinie "Niebieska Linia". W ubiegłym roku środki zebrane podczas biegu "Avon kontra przemoc - biegnij w Garwolinie" zostały przeznaczone na zwiększenie komfortu osób korzystających z pomocy specjalistów w siedzibie „Niebieskiej Linii”, między innymi poprzez wyposażenie sal terapeutycznych – mówi Maja Kuźmicz, kierowniczka „Niebieskiej Linii”, działającej przy Instytucie Psychologii Zdrowia.

Najczęściej występującymi formami przemocy wobec kobiet są: przemoc psychiczna, fizyczna, ekonomiczna oraz seksualna. Wśród jej przyczyn można wymienić przede wszystkim problemy emocjonalne, uzależnienia, kryzysy finansowe oraz stereotypowe spojrzenie na role płciowe.
W większości przypadków sprawcami są bliskie osoby. Kobiety doświadczające przemocy odczuwają jej skutki w wymiarze fizycznym i emocjonalnym. Dodatkowo, często prowadzi ona również do izolacji społecznej i ekonomicznej, co dodatkowo pogarsza sytuację.

Wspólny bieg, który może zmienić życie

Potrzebującym można pomóc na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w biegu charytatywnym „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. W pakietach startowych znajdują się bransoletki ze znakiem nieskończoności. Dochód z ich sprzedaży fabryka Avon w Garwolinie – główny sponsor wydarzenia – przekaże „Niebieskiej Linii”, działającej przy Instytucie Psychologii Zdrowia, na pomoc prawną i psychologiczną dla osób doświadczających przemocy. Ponadto udział w biegu jest wyrazem solidarności takimi osobami.

Ponieważ misją Avon jest wspieranie kobiet na całym świecie, panie mogą liczyć na niższą opłatę startową. Wydarzenie cieszy się też największą frekwencją kobiet w porównaniu do innych ogólnopolskich biegów.

Avon od prawie dwóch dekad wspiera kobiety w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc. Nagłaśniamy problem, edukujemy, pomagamy. Bardzo cieszymy się, że dołączają do nas nowi partnerzy, którzy chcą wesprzeć osoby doświadczające przemocy i zachęcać innych do udziału w naszym biegu. W sposób szczególny dziękuję naszemu operatorowi logistycznemu GXO, który aktywnie wspiera całe wydarzenie mówi Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie.

Oprócz środowiska biznesu, bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” niejednokrotnie wspierali także znani polscy artyści czy sportowcy, tacy jak Joanna Jabłczyńska czy olimpijka Adrianna Sułek. W tym roku w promocję wydarzenia zaangażowali się popularni biegacze – Bartosz Olszewski, autor bloga WarszawskiBiegacz.pl oraz Katarzyna Gorlo-Olszewska, autorka bloga runtheworld.pl, którzy nie raz pobiegli już w Garwolinie.

„Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” to świetnie zorganizowany bieg uliczny, któremu przyświeca bardzo ważny cel charytatywny, dlatego bierzemy w nim udział po raz kolejny. Pamiętam, jak wystartowaliśmy tutaj z Kasią w 2015 roku – i byliśmy zachwyceni atmosferą. Nie są to tylko zawody dla szybkich biegaczy – do wyboru są różne dystanse, więc w wydarzeniu spokojnie mogą wziąć udział również całe rodziny z dziećmi. Gorąco zachęcamy do udziału, bo to doskonały sposób na wspólną zabawę, a jednocześnie zaszczepienie w najmłodszych pasji do aktywności fizycznej mówi Bartosz Olszewki, autor bloga WarszawskiBiegacz.pl. 

Gotowi do biegu? Czas się zapisać!

Tegoroczna – XIV. już edycja biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” odbędzie się 18 czerwca. Uczestnicy mogą wybrać jeden z trzech dystansów – 2 km (Bieg Rodzinny), 5 km oraz 10 km. Dzięki temu w wydarzeniu mogą wziąć osoby o różnym poziomie zaawansowania, a nawet zupełnie początkujące. Najważniejsza jest misja, jaką jest przeciwdziałanie przemocy, dlatego warto zapisać się jak najszybciej. Do 15 czerwca do końca dnia można to zrobić online, pod linkiem: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=7716. Osoby, które nie zdążą się zarejestrować w tym terminie, będą mogły to zrobić na miejscu w dniu wydarzenia.

Szczegółowy program biegu dostępny jest na stronie www.bieg.truchtacz.pl.

 


[1] Raport_2022.pdf (niebieskalinia.info)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-25 | 15:00

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU   W tym roku do Nagrody Korczaka wypłynęło wyjątkowo dużo zgłoszeń – 147 osoby i instytucje z całego kraju. Jak podkreśla Uczelnia Korczaka – organizator konkursu
Problemy społeczne ŁOWCY METEORYTÓW W NOWYM PROGRAMIE EDUKACYJNYM DLA SZKÓŁ
2024-04-22 | 11:00

ŁOWCY METEORYTÓW W NOWYM PROGRAMIE EDUKACYJNYM DLA SZKÓŁ

Warszawa, 18 kwietnia 2024 Fundacja Nauka. To Lubię ogłosiła dzisiaj uruchomienie nowego programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i średnich pt. „Łowcy
Problemy społeczne Mieszkańcy Pomorza wypożyczą nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny .
2024-04-12 | 06:00

Mieszkańcy Pomorza wypożyczą nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny .

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 4 miliony osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi. Z tej liczby około 200.000 osób, to mieszkańcy Pomorza. Dlatego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.