Czy świat po zarazie będzie lepszy?
- 12 maja osobistości ze świata nauki i biznesu wezmą udział w pierwszej w Polsce debacie warszawskiej w stylu oksfordzkim online.
- Celem dyskusji będą rozważania na temat możliwych kierunków, jakie obierze świat po zakończeniu pandemii.
- Organizatorem debaty jest fundacja Nienieodpowiedzialni.
Debata warszawska w stylu oksfordzkim to charakterystyczna forma dla organizowanych przez fundację Nienieodpowiedzialni dyskusji. Zaproszeni do niej goście zostają podzieleni na dwie grupy, których zadaniem jest obrona lub obalenie postawionej tezy.
- Debata warszawska w stylu oksfordzkim to stały i charakterystyczny punkt programu podczas organizowanych przez nas konferencji Nienieodpowiedzialni. Zaproponowana forma dyskusji została znakomicie przyjęta zarówno przez jej uczestników, jak i przysłuchujących się gości. Zazwyczaj możemy w niej uczestniczyć dopiero jesienią, spotykając się twarzą w twarz. Tym razem, w obliczu wyjątkowej sytuacji, chcemy zaprosić do udziału online, zachowując wszelkie normy bezpieczeństwa. To wyjątkowe wydarzenie i prawdopodobnie pierwsza w Polsce debata w stylu oksfordzkim online. Pomimo zmienionej formy „spotkania”, dyskusja zostanie przeprowadzona z zachowaniem wszystkich, charakterystycznych dla tego typu debaty cech – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Fundacji Nienieodpowiedzialni.
Gośćmi przedstawiciele nauki i biznesu
W rolę obrońców postawionej tezy „Świat po zarazie będzie lepszy” wcielą się: dr Aleksandra Przegalińska - filozof, futurolog, doktor nauk humanistycznych i doktor habilitowana nauk społecznych, Dominika Bettman – ekonomistka, prezes firmy Siemens oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a także Zuzanna Skalska - profesjonalna analityczka trendów, właścicielka firmy 360Inspiration. Po stronie opozycji wystąpią: prof. dr hab. Paweł Golik - dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Voelkel - współwłaściciel Grupy Kapitałowej Vox, założyciel School of Form, współzałożyciel Uniwersytetu SWPS oraz Collegium Da Vinci, a także prof. dr hab. Mirosław Grewiński - polityk społeczny, profesor nadzwyczajny i prorektor w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Debatę poprowadzi dziennikarz Grzegorz Nawrocki - organizator i prowadzący cykl debat „Zderzenia” w Teatrze Polskim w Warszawie.
- W debacie w stylu oksfordzkim mówcy nie prezentują swoich opinii. Jest to ćwiczenie intelektualne, podczas którego uczestnicy otrzymują zadanie wcielenia się w obrońców lub przeciwników określonej tezy, niezależnie od swoich osobistych poglądów. Tym razem chcemy rozmawiać o tym, czy świat po zarazie będzie lepszy. Czy obudzimy się i spróbujemy pohamować nasze apetyty? Czy "więcej, szybciej, bardziej" uda nam się zastąpić podejściem zrównoważonym? Czy pandemia okaże się "kopniakiem" od planety, który otrzeźwi ludzkość? Czy może właśnie nie - gdy sytuacja epidemiologiczna się uspokoi, wrócimy do "business as usual"? Świat nadal będzie konsumował i produkował bez opamiętania, a biznes skupi się na tym, żebyśmy szybko zapomnieli, że może być inaczej? – dodaje Magdalena Mitraszewska, koordynatorka projektu Nienieodpowiedzialni.
Debata będzie miała formę online i rozpocznie się 12 maja o godz. 18:00. Więcej szczegółów na stronie: https://facebook.com/nienieodpowiedzialni
O Nienieodpowiedzialnych
Nienieodpowiedzialni to projekt społeczny o charakterze filozoficzno-biznesowym, którego celem jest uwrażliwianie biznesu i nas, ludzi, obywateli, mieszkańców tego świata na różne wymiary naszej odpowiedzialności. Inicjatywa swoje źródła ma w branży finansowej, ale z biegiem lat rozwinęła się i jest obecna w różnych środowiskach, zarówno biznesowych, jak i pozarządowych i akademickich. Wspólnie szukamy rozwiązań, które mogą czynić biznes i życie bardziej zrównoważonymi i odpowiadającymi potrzebom dzisiejszego świata, a nam samym pomagać budować dobre życie na gruncie zawodowym, obywatelskim i prywatnym - wartościowe zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia. Zależy nam, aby być platformą do inspirujących dyskusji, łącząc światy na co dzień sobie odległe. Rozmawiamy z filozofami, etykami, socjologami, psychologami, naukowcami, historykami, przedsiębiorcami, liderami biznesu i trzeciego sektora.
Nienieodpowiedzialni istnieją od 2013 r. W ramach projektu organizowane są konferencje, prowadzony jest portal www.nienieodpowiedzialni.pl, wydawana bezpłatna gazeta oraz seria książkowa „Rozmowy o odpowiedzialności”.
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.