Dodatkowa pomoc bezdomnym w Warszawie podczas pandemii koronawirusa
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej doposażył jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych na warszawskiej Pradze. Pieniądze na zakup nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu gastronomicznego przekazali przedsiębiorcy, Felice Scoccimarro oraz Rafał Szczepański, którzy rozpoczęli w ten sposób kolejny projekt stałej, charytatywnej pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących. Oprócz wyposażenia zwiększającego możliwości jadłodajni, przedsiębiorcy ofiarowali Caritasowi maseczki i środki higieny osobistej.
Pandemia koronawirusa to czas szczególnie trudny dla osób ubogich i bezdomnych. Dla wielu z nich jadłodajnia dla ubogich Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ulicy Grochowskiej 111/113 stwarza możliwość spożycia posiłku w ciągu dnia. 5 dni w tygodniu wydaje się tam do 700 posiłków dziennie. W tym obiekcie bezdomni mogą również otrzymać wszechstronną pomoc: możliwość noclegu w ogrzewalni, kąpieli, zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych czy zmiany ubrania.
Ośrodek Caritas DWP wymagał wyposażenia w profesjonalne urządzenia niezbędne przy żywieniu zbiorowym. Z pomocą przyszli przedsiębiorcy, Felice Scoccimarro oraz Rafał Szczepański, wspierający również inne dzieła Caritas. – Czasy wielkich kryzysów to niestety chwile, w których zapominamy o osobach słabszych, bo sami mamy własne problemy związane z pracą i niezapłaconymi rachunkami. Jednak szczególnie w takich momentach, gdy jest naprawdę źle, należy pokazywać, że jesteśmy jedną wspólnotą, i że każdy człowiek jest taki sam. Bez względu na jego wygląd i status materialny – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest, członek Międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej.
– Pracujemy razem, aby ułatwić osobom potrzebującym dostęp do produktów pierwszej potrzeby. Zakupiliśmy nowoczesne urządzenia gastronomiczne, pozwalające na efektywniejszą pracę jadłodajni Caritasu, a także przekazujemy maseczki i środki higieny. Nie chcemy jednak ofiarowywać wyłącznie pomocy materialnej. Niejednokrotnie istotnym wsparciem jest rozmowa, wysłuchanie, odpowiednie poradnictwo, profilaktyka i leczenie uzależnień oraz motywowanie do zmiany. Nasza akcja uwzględnia zaoferowanie wsparcia tym osobom, które będą gotowe podjąć decyzję o zmianie swojego życia – zaznacza Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development S.A. oraz prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
– Dzięki pomocy, którą otrzymaliśmy, będziemy mieli możliwość wydawania większej liczby posiłków osobom bezdomnym. To dla nas ogromna wartość, że w tym czasie będziemy mogli zaspokajać rosnące potrzeby ubogich – dodaje Ks. Kamil Chojnacki, Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
***
Obiekt przy ul. Grochowskiej 111/113 to placówka Caritas wyremontowana w ostatnich latach nakładem Urzędu m.st. Warszawy. Mieści się w nim jadłodajnia, z której może jednorazowo skorzystać 50 osób, łaźnia oraz ogrzewalnia na 50 miejsc dla mężczyzn i kobiet. Wszystko pod jednym dachem w łatwo dostępnym dla potrzebujących miejscu.
Felice Scoccimarro i Rafał Szczepański to społecznicy i przedsiębiorcy, wspierający również inne projekty charytatywne Caritas. W ostatnich miesiącach współorganizowali m.in. akcje: Komputer dla ucznia, Serce dla Powstańców, Sąsiedzi Sąsiadom oraz projekt wsparcia ubogich rodzin na terenie powiatu otwockiego.

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.