DPD Polska i Towarzystwo Nasz Dom - znamy stypendystów "Kierunku Samodzielność"
DPD Polska wraz z Towarzystwem Nasz Dom już po raz piąty wybrały stypendystów programu „Kierunek Samodzielność”. Jedenastka zdolnych i ambitnych uczniów przebywających w pieczy zastępczej otrzyma u progu dorosłości dofinansowanie do wybranych kursów przybliżających spełnienie ich zawodowych marzeń. Dzięki programowi młodzież ma szanse zdobyć kwalifikacje w wybranym zawodzie, m.in. w dziedzinie psychologii, pedagogiki, ratownictwa medycznego, informatyki, grafiki komputerowej, fizjoterapii.
W tym roku w odpowiedzi na ogłoszenie w sprawie rekrutacji do Programu „Kierunek Samodzielność” do siedziby Towarzystwa Nasz Dom spłynęły aż 52 wnioski. Wybór stypendystów został dokonany na podstawie oceny ich motywacji, spójności aplikacji z życiowymi planami oraz uzasadnienia merytorycznego. Selekcji dokonali: Marcin Jóźwik, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Małgorzata Maj rzeczniczka prasowa DPD Polska, pomysłodawczyni programu „Kierunek Samodzielność” i Elżbieta Prządka, współtwórczyni tej akcji, koordynatorka projektu w Towarzystwie Nasz Dom.
- Dotychczasowe edycje programu ukazały realne potrzeby młodych ludzi z domów dziecka i rodzinnej pieczy zastępczej u progu dorosłego życia. Uczestnicy doceniają „Kierunek Samodzielność”, który daje im poczucie sprawczości i energię do działania – komentuje Elżbieta Prządka, współtwórczyni programu „Kierunek Samodzielność”, Koordynatorka Projektu w Towarzystwie Nasz Dom.
Młodzi przedsiębiorczy
Program poza przygotowaniem młodzieży do wybranych zawodów jest dla nich źródłem cennej wiedzy na temat przedsiębiorczości osobistej, rozumianej jako aktywna postawa w życiu, branie odpowiedzialności za własny rozwój i kształtowanie kariery. W minionym roku stypendyści mieli okazję wziąć udział w warsztatach, których celem było pokazanie na czym polega przedsiębiorczość i zarządzanie własnymi finansami w praktyce.
- Uczestnicy szkolenia poznali koszty prowadzenia domu, wychowania dzieci, zasady rozliczania podatków, prowadzenia domowego budżetu, rolę ZUS. To spotkanie pokazało, że młodzież bardzo potrzebuje konkretnych, praktycznych podpowiedzi, co i jak zrobić, żeby zaplanować swoją przyszłość i właściwie o nią zadbać – komentuje Marcin Jóźwik, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, prowadzący szkolenie.
- Cieszę się, że dzięki współpracy z Towarzystwem Nasz Dom pomagamy młodym ludziom przebywającym w pieczy zastępczej wejść w dorosłość. Dzięki szkoleniu z przedsiębiorczości stypendyści poznają dodatkowo podstawowe mechanizmy ekonomiczne, których znajomość w dzisiejszym świecie jest niezbędna. Program „Kierunek Samodzielność” wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju naszej firmy, której jeden z filarów zakłada promowanie przedsiębiorczości, także wśród młodzieży – podsumowuje Małgorzata Maj, rzeczniczka prasowa DPD Polska.
Projekt realizowany jest wspólnie przez DPD Polska i Towarzystwo Nasz Dom.
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.