Dzień Kobiet to okazja dla biznesu, by lepiej je wspierać
8 marca 2021, Warszawa – Association of International Certified Professional Accountants – Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości łączące American Institute of CPAs (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) – z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dzieli się wskazówkami nt. tego, jak biznes może lepiej wspierać i wzmacniać pozycję zatrudnianych kobiet.
“Globalna pandemia uwydatniła sposób, w jaki kobiety od lat funkcjonowały godząc życie zawodowe z rodzinnym” – mówi Crystal Cooke, Director of Diversity and Inclusion, Association of International Certified Professional Accountants. “Obowiązkiem organizacji jest dostrzeżenie wyzwań, jakie stoją przed kobietami w trakcie ich kariery zawodowej i wdrożenie praktyk wspierających je w dążeniu do sukcesu.”
Oto pięć kroków, które biznes może podjąć, aby stworzyć kulturę zapewniającą większą równość płci w miejscach pracy:
- Elastyczność: Pandemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do zmian związanych ze sposobem wykonywania pracy i zarządzania swoim życiem. Jak wskazują wyniki raportu przeprowadzonego przez Institute for Fiscal Studies, w sytuacji, w której matki i ojcowie pracują w systemie pracy zdalnej, to kobiety wykonują więcej prac domowych i częściej zajmują się dziećmi. Pracodawcy powinni rozumieć dodatkowy stres związany z koniecznością pogodzenia obowiązków domowych z wymaganiami związanymi z pracą. Będzie to prawdopodobnie wymagało nieszablonowego myślenia, aby wypracować korzystne dla wszystkich i realistyczne rozwiązania, takie jak np. elastyczne godziny/dni pracy.
- Zgoda na odmowę: Warto stworzyć środowisko, w którym ci, którzy są przytłoczeni, poczują się bezpiecznie i nie będą czuli się karani ani osądzani, jeśli nie zdecydują się na podjęcie dodatkowych projektów lub wzięcie na siebie większej odpowiedzialności. Należy zachęcać kobiety, aby prosiły o pomoc, gdy jej potrzebują oraz dać im możliwość robienia przerw na ruch, medytację i czerpanie radości z przebywania z rodziną.
- Zaoferowanie wsparcia: Jako pracodawca okaż troskę swoim pracownikom i zapewnij im wsparcie, którego potrzebują. Zadawaj te niezwykle istotne teraz pytania i naprawdę słuchaj odpowiedzi: „Jak się masz? I co możemy zrobić, aby Ci pomóc?”. Następnie znajdź sposób na zapewnienie potrzebnego wsparcia, które także w tym przypadku może okazać się niekonwencjonalne.
- Podkreślanie wartości dobrego samopoczucia i dbania o siebie: Przez prawie rok pracownicy przeżywali niemal w kółko ten sam dzień. Wielu z nich żongluje swoimi obowiązkami, które teraz przeniknęły do ich rytmu pracy i spowodowały zatarcie się granic. Ważne jest, aby pomóc kobietom w swoich organizacjach znaleźć sposoby na skuteczne radzenie sobie stresem i spadkiem energii oraz dbanie o zdrowie psychiczne i czerpanie radości z każdego dnia.
- Inkluzywność: Warto rozejrzeć się wokół siebie podczas spotkań na wyższym szczeblu. Czy kobiety mają tam swoją reprezentację? Jeśli nie, powinny zostać uwzględnione w spotkaniach, podczas których dyskutowana jest strategia i wizja oraz podejmowane są ważne decyzje biznesowe.
Jak wynika z przeprowadzonego w 2019 r. (ostatniego takiego) badania Hays Poland Kobiety na rynku pracy. Kompetencje i różnorodność, odsetek kobiet zarządzających firmami wzrósł z 15 proc. w 2018 r. do 18 proc. Wciąż jednak aż 81 proc. najwyższych stanowisk w organizacjach zajmują mężczyźni.
The Association (AICPA & CIMA) angażuje się we wspieranie kobiet w finansach i księgowości realizując szereg inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie ich pozycji:
- 23 września 2020 r. CIMA i think tank Diversity Hub podpisały memorandum o współpracy na rzecz rozwijania wiedzy w obszarze zarządzania różnorodnością i dostarczania rozwiązań, które ułatwiają tworzenie organizacji otwartych na różnorodność, a także promowania postaw otwartości, szacunku, zachowania zasady równych szans oraz odpowiedzialności w biznesie i profesji finansowej.
- W marcu br. CIMA organizuje serię warsztatów dla członkiń, które poprowadzi Alicja Dworowska ACMA, CGMA, falicytatorka programu #IamRemarkable w celu zachęcenia kobiet do rozwinięcia pewności siebie i umiejętności autopromocji.
- Podczas ENGAGE EUROPE 2021 – największej w Europie dorocznej konferencji poświęconej rachunkowości zarządczej (19 i 20 maja 2021 r.), prelegentką wystąpienia nt. Diversity and Leadership będzie Kanya King MBE.
- AICPA & CIMA Women’s Global Leadership Summit – to doroczna konferencja, podczas której kobiety reprezentujące profesję finansowo-księgową mogą rozwijać swoje umiejętności i nawiązywać kontakty.
- Women in Leadership Forum to sieć networkingowa dla członkiń CIMA wspierająca kobiety w dążeniu do osiągnięcia wymarzonych celów.
- Dostarczamy również zasoby wspierające ciągły rozwój zawodowy i likwidację różnic płci, jak np. zestaw narzędzi SheQ - Using the Power of Emotional Intelligence for Success, which has an accompanying archived webcast, wideo Advancing Gender Equality in the Workplace: What Works i podkasty takie jak Diversity and inclusion: closing the gap.
Zawarte powyżej wskazówki oparte są na odpowiedziach uzyskanych od laureatek nagród 2020 Most Power Women in Accounting Awards organizowanych przez AICPA i CPA Practice Advisor.
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.