Dzień Kobiet to okazja dla biznesu, by lepiej je wspierać
8 marca 2021, Warszawa – Association of International Certified Professional Accountants – Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości łączące American Institute of CPAs (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) – z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dzieli się wskazówkami nt. tego, jak biznes może lepiej wspierać i wzmacniać pozycję zatrudnianych kobiet.
“Globalna pandemia uwydatniła sposób, w jaki kobiety od lat funkcjonowały godząc życie zawodowe z rodzinnym” – mówi Crystal Cooke, Director of Diversity and Inclusion, Association of International Certified Professional Accountants. “Obowiązkiem organizacji jest dostrzeżenie wyzwań, jakie stoją przed kobietami w trakcie ich kariery zawodowej i wdrożenie praktyk wspierających je w dążeniu do sukcesu.”
Oto pięć kroków, które biznes może podjąć, aby stworzyć kulturę zapewniającą większą równość płci w miejscach pracy:
- Elastyczność: Pandemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do zmian związanych ze sposobem wykonywania pracy i zarządzania swoim życiem. Jak wskazują wyniki raportu przeprowadzonego przez Institute for Fiscal Studies, w sytuacji, w której matki i ojcowie pracują w systemie pracy zdalnej, to kobiety wykonują więcej prac domowych i częściej zajmują się dziećmi. Pracodawcy powinni rozumieć dodatkowy stres związany z koniecznością pogodzenia obowiązków domowych z wymaganiami związanymi z pracą. Będzie to prawdopodobnie wymagało nieszablonowego myślenia, aby wypracować korzystne dla wszystkich i realistyczne rozwiązania, takie jak np. elastyczne godziny/dni pracy.
- Zgoda na odmowę: Warto stworzyć środowisko, w którym ci, którzy są przytłoczeni, poczują się bezpiecznie i nie będą czuli się karani ani osądzani, jeśli nie zdecydują się na podjęcie dodatkowych projektów lub wzięcie na siebie większej odpowiedzialności. Należy zachęcać kobiety, aby prosiły o pomoc, gdy jej potrzebują oraz dać im możliwość robienia przerw na ruch, medytację i czerpanie radości z przebywania z rodziną.
- Zaoferowanie wsparcia: Jako pracodawca okaż troskę swoim pracownikom i zapewnij im wsparcie, którego potrzebują. Zadawaj te niezwykle istotne teraz pytania i naprawdę słuchaj odpowiedzi: „Jak się masz? I co możemy zrobić, aby Ci pomóc?”. Następnie znajdź sposób na zapewnienie potrzebnego wsparcia, które także w tym przypadku może okazać się niekonwencjonalne.
- Podkreślanie wartości dobrego samopoczucia i dbania o siebie: Przez prawie rok pracownicy przeżywali niemal w kółko ten sam dzień. Wielu z nich żongluje swoimi obowiązkami, które teraz przeniknęły do ich rytmu pracy i spowodowały zatarcie się granic. Ważne jest, aby pomóc kobietom w swoich organizacjach znaleźć sposoby na skuteczne radzenie sobie stresem i spadkiem energii oraz dbanie o zdrowie psychiczne i czerpanie radości z każdego dnia.
- Inkluzywność: Warto rozejrzeć się wokół siebie podczas spotkań na wyższym szczeblu. Czy kobiety mają tam swoją reprezentację? Jeśli nie, powinny zostać uwzględnione w spotkaniach, podczas których dyskutowana jest strategia i wizja oraz podejmowane są ważne decyzje biznesowe.
Jak wynika z przeprowadzonego w 2019 r. (ostatniego takiego) badania Hays Poland Kobiety na rynku pracy. Kompetencje i różnorodność, odsetek kobiet zarządzających firmami wzrósł z 15 proc. w 2018 r. do 18 proc. Wciąż jednak aż 81 proc. najwyższych stanowisk w organizacjach zajmują mężczyźni.
The Association (AICPA & CIMA) angażuje się we wspieranie kobiet w finansach i księgowości realizując szereg inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie ich pozycji:
- 23 września 2020 r. CIMA i think tank Diversity Hub podpisały memorandum o współpracy na rzecz rozwijania wiedzy w obszarze zarządzania różnorodnością i dostarczania rozwiązań, które ułatwiają tworzenie organizacji otwartych na różnorodność, a także promowania postaw otwartości, szacunku, zachowania zasady równych szans oraz odpowiedzialności w biznesie i profesji finansowej.
- W marcu br. CIMA organizuje serię warsztatów dla członkiń, które poprowadzi Alicja Dworowska ACMA, CGMA, falicytatorka programu #IamRemarkable w celu zachęcenia kobiet do rozwinięcia pewności siebie i umiejętności autopromocji.
- Podczas ENGAGE EUROPE 2021 – największej w Europie dorocznej konferencji poświęconej rachunkowości zarządczej (19 i 20 maja 2021 r.), prelegentką wystąpienia nt. Diversity and Leadership będzie Kanya King MBE.
- AICPA & CIMA Women’s Global Leadership Summit – to doroczna konferencja, podczas której kobiety reprezentujące profesję finansowo-księgową mogą rozwijać swoje umiejętności i nawiązywać kontakty.
- Women in Leadership Forum to sieć networkingowa dla członkiń CIMA wspierająca kobiety w dążeniu do osiągnięcia wymarzonych celów.
- Dostarczamy również zasoby wspierające ciągły rozwój zawodowy i likwidację różnic płci, jak np. zestaw narzędzi SheQ - Using the Power of Emotional Intelligence for Success, which has an accompanying archived webcast, wideo Advancing Gender Equality in the Workplace: What Works i podkasty takie jak Diversity and inclusion: closing the gap.
Zawarte powyżej wskazówki oparte są na odpowiedziach uzyskanych od laureatek nagród 2020 Most Power Women in Accounting Awards organizowanych przez AICPA i CPA Practice Advisor.

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.