Dzieci w Syrii nie mogą dłużej czekać. Podpisz apel UNICEF Polska i pomóż zakońc
Stowarzyszenie UNICEF Polska
ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/
Syryjskie dzieci od ponad 10 lat są ofiarami jednego z najbardziej brutalnych konfliktów zbrojnych na świecie. Każdego dnia tracą zdrowie i życie. Wiele z nich nie zna innej rzeczywistości niż przemoc i strach. UNICEF Polska przygotował apel do społeczności międzynarodowej o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpieczeństwa. Każdy może się pod nim podpisać za pośrednictwem strony: unicef.pl/apel-syria.
W tym roku minęła dekada od wybuchu wojny w Syrii. Tylko według oficjalnych danych, niemal 12 tys. dzieci zostało zabitych lub rannych, a ponad 5,7 tys. zostało zmuszonych do walk. Dzieci często są okaleczane i tracą życie z powodu min i niewybuchów. Co najmniej 3 mln najmłodszych nie chodzi do szkoły, a ponad 500 tys. jest chronicznie niedożywionych.
Długotrwała wojna i pogłębiający się kryzys gospodarczy wyniszczają Syrię. Od początku konfliktu kraj ten cofnął się gospodarczo o ponad 40 lat. Rodzin nie stać na zakup nawet podstawowych produktów. W tym roku UNICEF w Syrii odnotował najwyższą liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej od początku konfliktu.
Aleppo jak Warszawa
Wszystkie strony konfliktu naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka. Infrastruktura cywilna – wodociągi, szkoły, szpitale są zniszczone, a ograniczenie w dostępie do żywności jest stosowane jako niezgodna z prawem taktyka wojenna. Zniszczenia są ogromne.
Dzisiejsze sceny z Syrii przypominają te z II wojny światowej. Aleppo wygląda jak Warszawa po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. W podobnych ruinach jak te sprzed 77 lat mieszkają dziś dorośli i dzieci – Syryjczycy. Ich sytuacja jest dramatyczna. Polki i Polacy wiedzą, czym jest wojna. Wiemy też, jak ważny jest pokój, wzajemna pomoc i solidarność. Teraz naszej solidarności potrzebują Syryjczycy.
Apel UNICEF Polska
Pracownicy UNICEF i organizacji partnerskich pomimo wielu utrudnień, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia, niosą pomoc dzieciom w Syrii. Zapewniają dostęp do czystej wody, pomoc żywnościową, opiekę medyczną i edukację, również tę ratującą życie – na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. Jednak ta pomoc to za mało.
Jedynym sposobem na przerwanie przemocy i odbudowę kraju jest trwały pokój. Dopiero wtedy syryjskie rodziny będą mogły bezpiecznie żyć, a dzieci dorastać i budować swoją przyszłość.
Solidarność i presja społeczna mają ogromną moc. Dlatego UNICEF apeluje do stron konfliktu oraz do wszystkich, którzy mogą przyczynić się do ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpiecznej przyszłości.
UNICEF Polska apeluje o:
- doprowadzenie do zawieszenia broni i podjęcie wszelkich możliwych działań mogących zakończyć wojnę i dać szansę na normalne życie syryjskim dzieciom;
- umożliwienie organizacjom takim jak UNICEF bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci i ich rodzin;
- zaprzestanie ataków na ludność cywilną i infrastrukturę tak, aby domy, szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne i dostępne dla dzieci.
Dołącz do nas i powiedz „stop” dla koszmaru dzieci w Syrii! Podpisz apel na stronie: unicef.pl/apel-syria.
O UNICEF
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 75 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.