Komunikaty PR

IKEA i Ingka Centres dla oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży

2020-06-08  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania JPG ( 0.56 MB )

Oddział Psychiatryczny dla Dzieci oraz Oddział Psychiatryczny dla Młodzieży w podwarszawskim Józefowie otrzymał dziś (5 czerwca 2020) nowe wyposażenie. W ramach akcji #PomagamyRazem IKEA i Ingka Centres we współpracy z partnerami, m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka, przekażą do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce około 30 tysięcy produktów wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych.

W związku z pandemią wszyscy znaleźliśmy się w nowej, trudnej rzeczywistości. Powinniśmy zatem pamiętać o tych, którzy potrzebują wyjątkowej opieki, uwagi i zrozumienia – o dzieciach i młodzieży. W szczególnie ciężkim położeniu są zwłaszcza dzieci, które wymagają diagnozy i leczenia w oddziałach psychiatrycznych, ponieważ z powodu pandemii COVID 19 w znacznym stopniu miały ograniczony bezpośredni kontakt ze swoimi rodzinami.

W ramach akcji #PomagamyRazem, IKEA, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka i Ingka Centres oraz pozostałymi partnerami: Fundacją Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic dociera z pomocą materialną do szpitali i oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, przekazując produkty.

 Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa – i związana z nią często długotrwała izolacja – negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się  jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w trudnościach wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich konieczny czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem  zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Wyposażenie wnętrz, które zostanie przekazane do szpitali, w postaci kolorowej pościeli, wygodnych materacy, foteli czy odganiających ciemność lampek nocnych pomoże stworzyć dzieciom bardziej domową atmosferę. Dodatkowo nowe zabawki oraz akcesoria, takie jak farby, sztalugi, kolorowanki, książeczki czy mata gimnastyczna pozwolą weselej spędzić czas. Sprzęt multimedialny przekazany przez Ingka Centres Polska pomoże w przeprowadzaniu jeszcze bardziej efektywnych terapii zajęciowych, a wyposażenie AGD ułatwi codzienne funkcjonowanie w placówkach.

 To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że IKEA zwróciła się do mnie o jej wsparcie. Jako Rzecznik Praw Dziecka od dawna zwracam uwagę na trudną sytuację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i jestem pewien, że materialne wsparcie dla nich ze strony IKEA i jej partnerów może sprawić wiele dobrego. A jest tym cenniejsze w sytuacji, gdy świat trzyma w swoich kleszczach pandemia koronawirusa - podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Izolacja domowa związana z epidemią COVID-19 przekłada się negatywnie na zdrowie psychiczne najmłodszych. Niejednokrotnie dzieci i młodzież muszą się zmagać z trudnymi stanami
i emocjami. Epidemia wywołała nagłą i dużą zmianę w życiu rodzin – w tym dzieci, które przestały chodzić do szkoły, a ich kontakty społeczne z kolegami zostały mocno ograniczone. Zamknięcie w domu potęguje też inne problemy, których dzieci doświadczały wcześniej, takie jak utrudniony kontakt z lekarzami i specjalistami czy doświadczanie przemocy domowej.

Sam pobyt w szpitalu psychiatrycznym dla dziecka jest trudnym przeżyciem, a pobyt tego dziecka w szpitalu podczas pandemii COVID 19 potęguje ten stan. Zasady bezpieczeństwa i liczne obostrzenia wewnętrzne sprawiają, że dziecko rzadko widzi bliskich I nie może wychodzić na przepustki. Nie działają szkoły, więc nie ma tego cennego terapeutycznie rytuału wychodzenia z oddziału do szkoły. Dzieci skazane są na jeszcze większą izolację niż podczas normalnego pobytu na oddziale. Do tego dochodzi sposób ubierania personelu w fartuchy ochronne, maski i przyłbice, a to nie wprowadza domowej atmosfery. I właśnie w takich sytuacjach każdy dobry gest, każdy prezent, każde ciepłe słowo jest dla naszych pacjentów na wagę złota. Dlatego składam wyrazy szacunku dla IKEA i Rzecznika Praw Dziecka za cudowny pomysł i przedsięwzięcie, które kompleksowo wzmacnia materialnie oddziały psychiatryczne dla dzieci i przywraca, chociaż na chwilę, uśmiech na twarzach naszych Małych Pacjentów. W imieniu swoim, załogi i pacjentów serdecznie dziękuję za wsparcie materialne Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. – mówi Michał Stelmański, Prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Otoczenie, w którym przebywają chorzy,  może mieć efekt terapeutyczny, dlatego chcemy stworzyć dzieciom przebywającym na oddziałach przyjaźniejsze i bardziej domowe warunki. Jest to teraz szczególnie ważne, ponieważ w związku zagrożeniem epidemicznym w szpitalach wprowadzono surowsze procedury bezpieczeństwa a przepustki i odwiedziny są utrudnione. Szpitale otrzymały od IKEA i Ingka Centres Polska około 30 tysięcy produktów wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1 600 000 zł, z których będzie mogło skorzystać jednocześnie ponad 1000 młodych pacjentów. Cała pomoc jest bezpłatna i stanowi darowiznę IKEA na rzecz placówek.

Dagmara Pozowska – Deputy Operations Manager Ingka Centres Poland, dodaje: 

- W naszych działaniach jako Ingka Centres Polska pragniemy odgrywać istotną rolę w życiu lokalnych społeczności. Być blisko nich zarówno w radosnych, jak i trudnych momentach. Dlatego obecnie, 
w dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, nie pozostajemy bierni i czynnie włączamy się 
w pomoc najbardziej potrzebującym. Wsparcie dziecięcych oddziałów psychiatrycznych to kolejna inicjatywa centrów handlowych z grupy Ingka w ramach akcji #wspierajmysie, która ma na celu poprawę kondycji psychicznej i emocjonalnej dzieci w czasie oraz po epidemii. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że problemy, szczególnie te natury emocjonalnej, nie znikają wraz ze zmniejszającą się liczbą osób zarażonych COVID-19. Dlatego staramy się działać długofalowo, pamiętając jednocześnie o bieżących potrzebach osób w różny sposób dotkniętych pandemią. 

Działania nie mogłyby być realizowane tak sprawnie, bez wsparcia zaangażowanych partnerów. Fundacja Medicover, która swoje działania koncentruje na ogólnopolskich programach profilaktyki zdrowotnej, wspiera również ośrodki opiekuńcze, angażując swoich wolontariuszy. Już po raz drugi wspólnie z IKEA #PomagamyRazem, bo wierzymy w to, że “Razem możemy więcej” – mówi Marcin Radziwiłł – Prezes Fundacji Medicover. Jolanta Sawińska, Dyrektor Regionu Raben Logistics Polska, dodaje: Jesteśmy firmą zaangażowaną społecznie, więc pomaganie mamy w swoim DNA. Wierzymy, że transport jest potrzebny, dlatego bez wahania postanowiliśmy wesprzeć akcję doposażania dziecięcych oddziałów psychiatrycznych poprzez charytatywny transport towarów.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce IKEA analizuje zmieniające się potrzeby społeczne i stara się na nie reagować. Grupa Ingka zdecydowała się udzielić pomocy doraźnej w formie darowizn o łącznej wartości 4,5 miliona złotych. W ramach akcji #PomagamyRazem mającej na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią koronawirusa, marka wspólnie z partnerami przekazała dotychczas wsparcie rzeczowe potrzebującym instytucjom. 

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy IKEA pomogła, m.in. w wyposażaniu Obiektów Infrastruktury Krytycznej czy Gminnych Centrów Kwarantanny, które powstały w całej Polsce. Razem z Fundacją Habitat for Humanity Poland zorganizowała pomoc dla osób borykających się z doświadczeniem bezdomności, ubogich i matek samotnie wychowujących dzieci, poprzez przekazanie schroniskom oraz Punktom Pomocy produkty IKEA, które pomogą w ochronie przed zachorowaniem na COVID-19.

W miastach, w których zlokalizowane są sklepy IKEA, w okresie czasowego ich zamknięcia, firma zaangażowała się w obywatelską akcję #WzywamyPosiłki, w ramach której jednostki pogotowia ratunkowego czy laboratoria pracujące na rzecz bezpieczeństwa epidemicznego, otrzymywały darmowe posiłki. W okresie od 23 marca do 2 maja br. na ręce pracowników służby zdrowia trafiło 40 000 ciepłych dań oraz produkty IKEA ze sklepiku szwedzkiego. Działania obejmowały również pomoc lokalnych sklepów, które wsparły sąsiedzkie szpitale, przekazując pomoc rzeczową w postaci produktów IKEA. 

Teraz pomocą i wsparciem firma wspólnie pragnie objąć kolejną, narażoną na negatywne skutki epidemii grupę społeczną – dzieci i młodzież, zwłaszcza te znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej. Ten czas jest szczególnie trudny dla dzieci doświadczających przemocy i złego traktowania, które w skrajnych przypadkach narażone są na utratę zdrowia i życia. W kolejnych tygodniach IKEA podejmie konkretne kroki celem dotarcia z pomocą do szerokiego grona dzieci i młodzieży narażonych na skutki izolacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-06-20 | 12:00

Early Stage ponownie wspiera Fundację Dajemy Dzieciom Siłę 


Early Stage, szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, już po raz trzeci  organizuje akcję "Move Your Heart", aby wspierać Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach tej inicjatywy, każdy przebyty kilometr - na
Problemy społeczne Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie
2024-06-15 | 06:00

Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie

W ostatnich latach demografia Europy uległa istotnej zmianie, a starzejące się społeczeństwo stawia przed Unią Europejską nowe wyzwania. Według najnowszych danych unijnych liczba
Problemy społeczne Jak firmy dbają o zdrowie pracowników? Firma WIŚNIOWSKI podpowiada
2024-06-06 | 11:59

Jak firmy dbają o zdrowie pracowników? Firma WIŚNIOWSKI podpowiada

Mówi się, że maj to „miesiąc zdrowia”. To właśnie wtedy świętujemy najważniejsze dni związane z profilaktyką chorób. Wiele firm wzmacnia swoją aktywność w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.