Jak wspierać nauczycieli w czasach kryzysu i na co dzień?
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
140 nauczycielek i nauczycieli z blisko 70 miast w całej Polsce bierze udział w projekcie Krople Uważności realizowanym przez Fundację Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind Uważność. Celem programu jest wzmocnienie emocjonalne oraz psychologiczne nauczycielek i nauczycieli poprzez pogłębiony trening uważności oraz rozwijanie ich kompetencji w zakresie praktykowania uważności w szkole z uczniami i uczennicami.
Inicjatywa Krople Uważności jest realizowana w ramach programu Fundacji Szkoła z Klasą Rozmawiaj z Klasą Program wystartował w 2020 roku od przeprowadzenia dwóch badań o stanie wiedzy polskich nauczycieli i nauczycielek w zakresie reagowania na kryzysy psychiczne wśród uczniów i uczennic. Badania pomogły Fundacji zidentyfikować mocne strony i słabości polskiej szkoły w tym zakresie. Kursy uważności skupiają się na nauczycielach, bo dzięki uważnym, skupionym, spokojnym nauczycielkom i nauczycielom, dzieci stają się uważniejsze, bardziej skupione i spokojne. Nauczyciele potrafią swoim zachowaniem prezentować i modelować uważność w kontaktach z klasą. Kiedy nauczyciele uczą się mindfulness nie tylko czerpią osobiste korzyści jak redukcja stresu i wypalenia, ale także korzystają na tym ich szkoły -zwiększa się ich skuteczność w pracy i dają więcej emocjonalnego wsparcia podczas zajęć w klasie. Dodatkowo - praktykując uważność - obserwują u siebie zwiększony poziom satysfakcji z pracy – opowiada Marta Puciłowska z Fundacji Szkoła z Klasą. Kurs uważności w projekcie jest prowadzony przez certyfikowane nauczycielki uważności z Fundacji Edumind Uważność w Edukacji.
O tym, jak potrzebne są takie programy uczące mindfulness w szkole, świadczy zainteresowanie wśród nauczycielek i nauczycieli: po 48 godzinach od rozpoczęcia zapisów, wszystkie miejsca na kursach były już zapełnione. Specjalnie przyjęliśmy formułę, że z jednej szkoły może zapisać się dwoje nauczycieli, tak żeby te osoby dla siebie nawzajem wsparciem. Najpierw pandemia i wywołana nią konieczność pracy zdalnej, która miała w większości bardzo negatywny wpływ na samopoczucie polskich uczniów i uczennic, a teraz też zmiany w szkołach spowodowane przyjmowaniem dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym wielu osób wymagających szczególnej uwagi i troski o ich zdrowie emocjonalne, to są wyzwania „niecodzienne”, z którymi jednak codziennie muszą sobie radzić nauczycielki i nauczyciele. Nasz program ma im w tym pomóc – dodaje Puciłowska .
„Krople uważności” to inicjatywa, którą finansowo wspiera AstraZeneca w ramach globalnego programu Young Health Program. Celem YHP jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży. Inicjatywy, które są realizowane ze środków tego programu są dopasowane do potrzeb lokalnych rynków. W naszych działaniach z zakresu zrównoważonego rozwoju łączymy globalne doświadczenie AstraZeneca z perspektywą krajową, dzięki temu możemy wymieniać się wiedzą oraz know-how z organizacjami, z którymi współpracujemy. Tak jest również w tym przypadku współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą i Fundacją Edumind Uważność w Edukacji – uczymy się od siebie nawzajem i inspirujemy do dalszego działania. – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.