Komunikaty PR

Jak wspierać nauczycieli w czasach kryzysu i na co dzień?

2022-11-25  |  13:00

140 nauczycielek i nauczycieli z blisko 70 miast w całej Polsce bierze udział w projekcie Krople Uważności realizowanym przez Fundację Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind Uważność. Celem programu jest wzmocnienie emocjonalne oraz psychologiczne nauczycielek i nauczycieli poprzez pogłębiony trening uważności oraz rozwijanie ich kompetencji w zakresie praktykowania uważności w szkole z uczniami i uczennicami.

 

Inicjatywa Krople Uważności jest realizowana w ramach programu Fundacji Szkoła z Klasą       Rozmawiaj z Klasą Program wystartował w 2020 roku od przeprowadzenia dwóch badań o stanie wiedzy polskich nauczycieli i nauczycielek w zakresie reagowania na kryzysy psychiczne wśród uczniów i uczennic. Badania pomogły Fundacji zidentyfikować mocne strony i słabości polskiej szkoły w tym zakresie. Kursy uważności skupiają się na nauczycielach, bo dzięki uważnym, skupionym, spokojnym nauczycielkom i nauczycielom, dzieci stają się uważniejsze, bardziej skupione i spokojne. Nauczyciele potrafią swoim zachowaniem prezentować i modelować uważność w kontaktach z klasą. Kiedy nauczyciele uczą się mindfulness nie tylko czerpią osobiste korzyści jak redukcja stresu i wypalenia, ale także korzystają na tym ich szkoły -zwiększa się ich skuteczność w pracy i dają więcej emocjonalnego wsparcia podczas zajęć w klasie. Dodatkowo - praktykując uważność - obserwują u siebie zwiększony poziom satysfakcji z pracy – opowiada Marta Puciłowska  z Fundacji Szkoła z Klasą. Kurs uważności w projekcie jest prowadzony przez certyfikowane nauczycielki uważności z Fundacji Edumind Uważność w Edukacji.

O tym, jak potrzebne są takie programy uczące mindfulness w szkole, świadczy zainteresowanie wśród nauczycielek i nauczycieli: po 48 godzinach od rozpoczęcia zapisów, wszystkie miejsca na kursach były już zapełnione. Specjalnie przyjęliśmy formułę, że z jednej szkoły może zapisać się dwoje nauczycieli, tak żeby te osoby  dla siebie nawzajem wsparciem. Najpierw pandemia i wywołana nią konieczność pracy zdalnej, która miała w większości bardzo negatywny wpływ na samopoczucie polskich uczniów i uczennic, a teraz też zmiany w szkołach spowodowane przyjmowaniem dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym wielu osób wymagających szczególnej uwagi i troski o ich zdrowie emocjonalne, to są wyzwania „niecodzienne”, z którymi jednak codziennie muszą sobie radzić nauczycielki i nauczyciele. Nasz program ma im w tym pomóc – dodaje Puciłowska     .

„Krople uważności” to inicjatywa, którą finansowo wspiera AstraZeneca w ramach globalnego programu  Young Health Program. Celem YHP jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży. Inicjatywy, które są realizowane ze środków tego programu są dopasowane do potrzeb lokalnych rynków. W naszych działaniach z zakresu zrównoważonego rozwoju łączymy globalne doświadczenie AstraZeneca z perspektywą krajową, dzięki temu możemy wymieniać się wiedzą oraz know-how z organizacjami, z którymi współpracujemy. Tak jest również w tym przypadku współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą i Fundacją Edumind Uważność w Edukacji – uczymy się od siebie nawzajem i inspirujemy do dalszego działania. – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków Biuro prasowe
2024-12-18 | 16:10

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Jedynie 21 proc. mężczyzn i aż dwukrotnie większy odsetek kobiet (45 proc.) deklaruje, że wykonuje większość prac domowych. Z kolei co trzecia przedsiębiorczyni także przyznaje, że
Problemy społeczne Burger King wchodzi do Zgorzelca
2024-12-18 | 16:00

Burger King wchodzi do Zgorzelca

W najbliższy piątek Burger King oficjalnie otworzy swoje drzwi dla mieszkańców Zgorzelca. Pierwsza w mieście, wolnostojąca restauracja marki powstała obok Centrum Handlowego Zgorzelec
Problemy społeczne Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
2024-12-15 | 13:10

Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę

Pudliszki, znana marka sosów i ketchupów, ponownie angażuje się w działalność charytatywną i przekazuje 200 tys. zł na wsparcie Szlachetnej Paczki. Marka dołącza do ponad

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.