Komunikaty PR

Jak wspierać nauczycieli w czasach kryzysu i na co dzień?

2022-11-25  |  13:00

140 nauczycielek i nauczycieli z blisko 70 miast w całej Polsce bierze udział w projekcie Krople Uważności realizowanym przez Fundację Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind Uważność. Celem programu jest wzmocnienie emocjonalne oraz psychologiczne nauczycielek i nauczycieli poprzez pogłębiony trening uważności oraz rozwijanie ich kompetencji w zakresie praktykowania uważności w szkole z uczniami i uczennicami.

 

Inicjatywa Krople Uważności jest realizowana w ramach programu Fundacji Szkoła z Klasą       Rozmawiaj z Klasą Program wystartował w 2020 roku od przeprowadzenia dwóch badań o stanie wiedzy polskich nauczycieli i nauczycielek w zakresie reagowania na kryzysy psychiczne wśród uczniów i uczennic. Badania pomogły Fundacji zidentyfikować mocne strony i słabości polskiej szkoły w tym zakresie. Kursy uważności skupiają się na nauczycielach, bo dzięki uważnym, skupionym, spokojnym nauczycielkom i nauczycielom, dzieci stają się uważniejsze, bardziej skupione i spokojne. Nauczyciele potrafią swoim zachowaniem prezentować i modelować uważność w kontaktach z klasą. Kiedy nauczyciele uczą się mindfulness nie tylko czerpią osobiste korzyści jak redukcja stresu i wypalenia, ale także korzystają na tym ich szkoły -zwiększa się ich skuteczność w pracy i dają więcej emocjonalnego wsparcia podczas zajęć w klasie. Dodatkowo - praktykując uważność - obserwują u siebie zwiększony poziom satysfakcji z pracy – opowiada Marta Puciłowska  z Fundacji Szkoła z Klasą. Kurs uważności w projekcie jest prowadzony przez certyfikowane nauczycielki uważności z Fundacji Edumind Uważność w Edukacji.

O tym, jak potrzebne są takie programy uczące mindfulness w szkole, świadczy zainteresowanie wśród nauczycielek i nauczycieli: po 48 godzinach od rozpoczęcia zapisów, wszystkie miejsca na kursach były już zapełnione. Specjalnie przyjęliśmy formułę, że z jednej szkoły może zapisać się dwoje nauczycieli, tak żeby te osoby  dla siebie nawzajem wsparciem. Najpierw pandemia i wywołana nią konieczność pracy zdalnej, która miała w większości bardzo negatywny wpływ na samopoczucie polskich uczniów i uczennic, a teraz też zmiany w szkołach spowodowane przyjmowaniem dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym wielu osób wymagających szczególnej uwagi i troski o ich zdrowie emocjonalne, to są wyzwania „niecodzienne”, z którymi jednak codziennie muszą sobie radzić nauczycielki i nauczyciele. Nasz program ma im w tym pomóc – dodaje Puciłowska     .

„Krople uważności” to inicjatywa, którą finansowo wspiera AstraZeneca w ramach globalnego programu  Young Health Program. Celem YHP jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży. Inicjatywy, które są realizowane ze środków tego programu są dopasowane do potrzeb lokalnych rynków. W naszych działaniach z zakresu zrównoważonego rozwoju łączymy globalne doświadczenie AstraZeneca z perspektywą krajową, dzięki temu możemy wymieniać się wiedzą oraz know-how z organizacjami, z którymi współpracujemy. Tak jest również w tym przypadku współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą i Fundacją Edumind Uważność w Edukacji – uczymy się od siebie nawzajem i inspirujemy do dalszego działania. – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku
Problemy społeczne Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Problemy społeczne Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
2024-12-18 | 16:10

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Jedynie 21 proc. mężczyzn i aż dwukrotnie większy odsetek kobiet (45 proc.) deklaruje, że wykonuje większość prac domowych. Z kolei co trzecia przedsiębiorczyni także przyznaje, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.