Komunikaty PR

Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

2021-11-22  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia. Są to jedynie oficjalnie odnotowane przypadki, a rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.

 

Za każdym razem, gdy konflikt w Jemenie nasila się, a przemoc eskaluje, to dzieci płacą najwyższą cenę. Rodziny są rozdzielane, a ataki na infrastrukturę cywilną są łamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore.

Kryzys humanitarny w Jemenie – jeden z najgorszych na świecie – jest konsekwencją czterech nakładających się czynników: (1) gwałtownego i przedłużającego się konfliktu, (2) dewastacji gospodarczej, (3) zrujnowanego systemu opieki zdrowotnej, edukacji, wodno-sanitarnego i żywnościowego oraz (4) braku funduszy na pomoc. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia COVID-19. Oznacza to, że:

  • 4 na 5 dzieci w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej. Łącznie to ponad 11 milionów dzieci.
  • 400 tysięcy dzieci cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Są na granicy życia i śmierci.
  • Ponad 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły. Kolejne 4 miliony najmłodszych jest zagrożonych wypadnięciem z systemu edukacji.
  • 2/3 nauczycieli, czyli ponad 170 tysięcy nie otrzymuje regularnego wynagrodzenia od ponad czterech lat.
  • 1,7 miliona dzieci i ich rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu przemocy.

 

Przy obecnym poziomie międzynarodowego wsparcia, UNICEF nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących dzieci. To nie one ponoszą odpowiedzialność za tę wojnę. Płacą za nią jednak najwyższą cenę, powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF po powrocie z Jemenu. 

 

Jemen to jedno z najtrudniejszych miejsc do życia dla dzieci, a z każdym dniem jest coraz gorzej. 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Niestety w tym kraju nie dość, że najmłodsi ich nie znają to i tak są one łamane każdego dnia. Jednak to nie wszystko. Tysiące osób straciło miejsca pracy. Ceny żywności są tak ogromne, że niewielu stać na zakup podstawowych produktów i regularne posiłki. Ludzie zmuszeni są sprzedawać wszystko, co posiadają, aby być w stanie nakarmić własne dzieci.

 

Obecnie brakuje aż 46 procent środków, aby nieść pomoc ratującą życie najmłodszych na miejscu. Pracownicy UNICEF robią wszystko, co w ich mocy, niejednokrotnie z narażeniem własnego życia, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci.

 

UNICEF Polska dołącza do globalnego apelu, którego celem jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie.  Każdy może pomóc przekazując darowiznę poprzez stronę www.unicef.pl/jemen. Walka z czasem trwa.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Stowarzyszenie UNICEF Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion Biuro prasowe
2025-07-21 | 09:00

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Tegoroczne hasło kampanii prowadzonej przez Grupę Żywiec „Nakręć mile, nie promile” ma zachęcić użytkowników jednośladów do odpowiedzialności za
Problemy społeczne Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
2025-06-24 | 18:00

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja wystawy i premiera raportu podsumowującego ogólnopolski projekt Związku Przedsiębiorców
Problemy społeczne Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.