Lena i Władysław Grochowscy z kolejną inicjatywą pomocy najsłabszym
W cyklu wydarzeń "Każdy człowiek ma prawo do godnego życia" organizowanych przez laureatów jednej z najważniejszych nagród ONZ na świecie Nansen Refugee Award Lenę i Władysława Grochowskich, pod patronatem dziennika "Rzeczpospolita" podjęto temat “Mieszkań ze wsparciem — wyzwania i dobre praktyki”. Konferencja zorganizowana w hotelu Arche Poloneza dostarczyła wiedzy o inicjatywach wspierających osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
W obliczu wyzwań demograficznych i społecznych mieszkalnictwo wspomagane jest, coraz częściej postrzegane jako kluczowy element polityki społecznej. A jego rozwój wymaga zgodnego zaangażowania wielu podmiotów — samorządów, organizacji społecznych, sektora prywatnego, a także wsparcia przez rząd. Główną potrzebą, na którą odpowiada ten model jest zaspokojenie potrzeb lokalowych oraz integracja społeczna osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, których nie stać na własne M. W trakcie wydarzenia w w dniu 2 grudnia 2024 r. dyskutowano, jak skutecznie wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej poprzez mieszkalnictwo wspomagane.
Dlaczego to takie ważne?
Mieszkania ze wsparciem to więcej niż dach nad głową. To szansa na integrację społeczną, pomoc terapeutyczną, edukację i aktywizację zawodową dla osób w trudnej sytuacji życiowej m.in. niepełnosprawnych, z pieczą zastępczą, byłych więźniów i uchodźców, gdzie prócz mieszkania potrzebne jest także wsparcie. Jednak w Polsce inwestycje w ten obszar to nadal margines, a systemowe wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pozostawia wiele do życzenia.
Najważniejsze wnioski z dyskusji:
- Kluczem jest współpraca — rozwój mieszkalnictwa wspieranego wymaga zgodnego zaangażowania samorządów, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz rządu.
- Potrzebujemy nie tylko zmian legislacyjnych, ale też zmian w świadomości — wciąż ten temat nie jest wystarczająco obecny w debacie publicznej.
- Inspiracje z Norwegii i Szwajcarii — doświadczenia tych krajów pokazują, że skuteczna polityka mieszkaniowa to inwestycja w przyszłość społeczną i gospodarczą.
O wyzwaniach i dobrych praktykach w mieszkalnictwie wspieranym rozmawiali: Ambasador Øystein Bø - Ambasada Norwegii w Polsce, Ambasador Fabrice Filliez - Ambasada Szwajcarii w Polsce, przedstawiciel UNHCR Polska Kevin J. Allen, Władysław Grochowski prezes Grupy ARCHE, Karolina Mackiewicz L'Arche Warszawa, Marcin Męczykowski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Aneta Żochowska Fundacja Leny Grochowskiej . Rozmowy prowadził Marcin Piasecki Rzeczpospolita i Karolina Pacoń.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.