Lena i Władysław Grochowscy z kolejną inicjatywą pomocy najsłabszym
W cyklu wydarzeń "Każdy człowiek ma prawo do godnego życia" organizowanych przez laureatów jednej z najważniejszych nagród ONZ na świecie Nansen Refugee Award Lenę i Władysława Grochowskich, pod patronatem dziennika "Rzeczpospolita" podjęto temat “Mieszkań ze wsparciem — wyzwania i dobre praktyki”. Konferencja zorganizowana w hotelu Arche Poloneza dostarczyła wiedzy o inicjatywach wspierających osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
W obliczu wyzwań demograficznych i społecznych mieszkalnictwo wspomagane jest, coraz częściej postrzegane jako kluczowy element polityki społecznej. A jego rozwój wymaga zgodnego zaangażowania wielu podmiotów — samorządów, organizacji społecznych, sektora prywatnego, a także wsparcia przez rząd. Główną potrzebą, na którą odpowiada ten model jest zaspokojenie potrzeb lokalowych oraz integracja społeczna osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, których nie stać na własne M. W trakcie wydarzenia w w dniu 2 grudnia 2024 r. dyskutowano, jak skutecznie wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej poprzez mieszkalnictwo wspomagane.
Dlaczego to takie ważne?
Mieszkania ze wsparciem to więcej niż dach nad głową. To szansa na integrację społeczną, pomoc terapeutyczną, edukację i aktywizację zawodową dla osób w trudnej sytuacji życiowej m.in. niepełnosprawnych, z pieczą zastępczą, byłych więźniów i uchodźców, gdzie prócz mieszkania potrzebne jest także wsparcie. Jednak w Polsce inwestycje w ten obszar to nadal margines, a systemowe wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pozostawia wiele do życzenia.
Najważniejsze wnioski z dyskusji:
- Kluczem jest współpraca — rozwój mieszkalnictwa wspieranego wymaga zgodnego zaangażowania samorządów, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz rządu.
- Potrzebujemy nie tylko zmian legislacyjnych, ale też zmian w świadomości — wciąż ten temat nie jest wystarczająco obecny w debacie publicznej.
- Inspiracje z Norwegii i Szwajcarii — doświadczenia tych krajów pokazują, że skuteczna polityka mieszkaniowa to inwestycja w przyszłość społeczną i gospodarczą.
O wyzwaniach i dobrych praktykach w mieszkalnictwie wspieranym rozmawiali: Ambasador Øystein Bø - Ambasada Norwegii w Polsce, Ambasador Fabrice Filliez - Ambasada Szwajcarii w Polsce, przedstawiciel UNHCR Polska Kevin J. Allen, Władysław Grochowski prezes Grupy ARCHE, Karolina Mackiewicz L'Arche Warszawa, Marcin Męczykowski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Aneta Żochowska Fundacja Leny Grochowskiej . Rozmowy prowadził Marcin Piasecki Rzeczpospolita i Karolina Pacoń.
XIII edycja programu „Dobre Działania” rozstrzygnięta
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.