Komunikaty PR

Maraton, a nie sprint - ofiarowali swój czas Ukraińcom

2022-06-14  |  13:40
Biuro prasowe
Kontakt

Krzysztof Król
Ultra Relations

Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com

Maraton, a nie sprint

Społeczność O4 Coworking w Olivia Centre połączyła siły, by wspólnie pomóc zadomowić się sąsiadom z Ukrainy - nie tylko w coworkingu w Olivii, ale również w Trójmieście. Tak powstał projekt “Buddy w O4” wspierający ukraińską społeczność. 

Dlaczego “Buddy”?

Wg danych Straży Granicznej polską granicę z Ukrainą przekroczyło dotychczas 3,9 mln osób uciekających przed wojną w Ukrainie. W samym Gdańsku zatrzymało się ponad 220 tyś. uchodźców z Ukrainy. Po początkowej fali pomocy obecnie przyszedł czas organizacji systemowej pomocy osobom, które potrzebują wsparcia w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

O4 Coworking pomaga od samego początku. Kiedy zaczęły pojawiać się u nas osoby z Ukrainy, zaoferowaliśmy im pomoc w nieodpłatnym korzystaniu z naszej przestrzeni do pracy. W sumie już ponad 30 naszych ukraińskich sąsiadów skorzystało z tej możliwości. Po doświadczeniach pierwszych tygodni znaczna część przyjezdnych zadeklarowała przedłużenie pobytu w O4 Coworking. Jednak zastanawialiśmy się, czy możemy zrobić dla nich coś więcej” - mówi Marta Moksa, Dyrektor O4 Coworking w Olivia Centre.

Z potrzeby wsparcia, nie tylko tego finansowego, ale także w codziennym życiu i funkcjonowaniu w lokalnej społeczności narodził się projekt “Buddy w O4”. 

Z jednej strony dostrzegliśmy, że ludzie chcą nieść szerszą pomoc, nie tylko tę finansową. Otrzymaliśmy szereg zgłoszeń, z których wynikało, że nasi rezydenci chętnie podzielą się czymś znacznie cenniejszym - swoim wolnym czasem i wiedzą o Trójmieście. Z drugiej strony zauważyliśmy problemy, z którymi borykają się osoby z Ukrainy. Przede wszystkim trudności z adaptacją w nowym środowisku, spowodowane barierą językową, nieznajomością Trójmiasta, czy brakiem osoby, z którą zwyczajnie mogliby spędzić swój czas wolny - podkreśla Karolina Rymarczyk, koordynatorka projektu. 

Z badania przeprowadzonego w społeczności O4, wśród ukraińskich uchodźców, najczęściej pojawiające się potrzeby to: nauka języka polskiego, brak przyjaciół na miejscu i okazji do poznania nowych osób, ograniczone możliwości rozwoju swoich pasji, czy niewiedza o miejscach w Trójmieście, z których chętnie korzystałyby osoby z Ukrainy.  

Za liczbami stoją konkretni ludzie ze swoją odrębną historią i potrzebami. Jedną z najbardziej powszechnych potrzeb, deklarowanych przez przyjezdnych jest możliwość zadomowienia się w nowym mieście, nowym miejscu pracy, odnalezienia się w nowym środowisku. Dlatego w zespole O4 zadaliśmy sobie pytanie: Co możemy zrobić, aby ułatwić zaspokojenie tych potrzeb? Tak powstał Buddy - dodaje Marta Moksa.

Projekt wspierający ukraińską społeczność 

Projekt ten ma na celu pomoc osobom ukraińskiego pochodzenia, które w ostatnim czasie dołączyły do społeczności O4. Polega głównie na pomocy w odnalezieniu się w nowym środowisku oraz w ułatwieniu organizacji życia codziennego. W wyzwaniach takich jak dojazd z między znacznie oddalonymi miejscami w Trójmieście, zakup abonamentu na Internet w wynajmowanym mieszkaniu, rezerwacja wizyty u lekarza lub zrozumienie zasad obowiązujących w urzędach może pomóc inny mieszkaniec Trójmiasta, który zgłosił swój akces do projektu Buddy.

Buddy to nazwa projektu, ale równocześnie angielskie słowo, które w języku polskim oznacza kumpel i donosi się do opiekuna osoby pochodzącej z Ukrainy. Jego zadaniem jest wsparcie konkretnej osoby w tym, czego aktualnie potrzebuje. Buddy to także osoba, z którą można spędzić czas towarzysko, wyjść na pizzę, do kina, pójść na spacer, porozmawiać, a przy tym poćwiczyć język polski i angielski. Buddy to przewodnik, przybliżający trójmiejski świat. Życie z nim u boku, ma stać się po prostu łatwiejsze. 

Zaangażowana społeczność O4 Coworking

Do projektu zgłosiło się 20 osób z oliwskiego coworkingu O4, które po koleżeńsku wyraziły gotowość potowarzyszenia przyjezdnym z Ukrainy w swoim wolnym czasie, 

Z początkiem czerwca w przestrzeni coworkingowej zorganizowane zostało pierwsze spotkanie zapoznawcze dla osób, które zgłosiły się do projektu, by mogły lepiej się poznać, wymienić kontaktami i zadeklarować, z kim chciałyby wejść do tandemu w ramach projektu Buddy. 

Na kumpelskim spotkaniu integracyjnym wykorzystaliśmy metodę “szybkich randek”, która świetnie sprawdza się u nas w rekrutacji i rozmowach studentów z potencjalnymi pracodawcami. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli szansę porozmawiać przez 5 minut z każdą osobą, a trwało to zaledwie 1 godzinę! Po tych rozmowach każdy wybrał 3 potencjalne osoby, z którymi poczuł największe flow. Na koniec nie zabrakło oczywiście pizz, a to dlatego, że nasze networkingowe doświadczenie pokazuje, że nic tak nie zbliża ludzi do siebie, jak rozmowy przy wspólnym posiłku. Teraz pozostaje połączyć ich w “kumpelskie pary. Wierzę, że te nowe znajomości mogą przynieść wiele dobrego dla obu stron - komentuje Karolina Rymarczyk.  

Wśród coworkingowej społeczności projekt cieszy się dużym powodzeniem, a chętnych do pomocy ukraińskim sąsiadom nie brakuje. Osoby, które nie mogły być obecne na spotkaniu integracyjnym, deklarują swoje wsparcie w dalszych działaniach. Planowane jest także rozszerzenie projektu poza coworking oraz zaproszenie osób z całej społeczności Olivia Centre: 

“Aktualny projekt traktujemy pilotażowo i kierujemy go do O4ian z Ukrainy. Jednak myślimy o tym, by opowiedzieć o nim także innym firmom w Olivia Centre. Pierwsze prognozy pokazują, że wiele osób pochodzących z Ukrainy, chętnie skorzystałoby z życzliwej pomocy. Kto wie może niedługo z nazwy “Buddy w O4” trzeba będzie zmienić nazwę na “Buddy w Olivii” albo “Buddy w Trójmieście”?” - dodaje Karolina Rymarczyk.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ultra Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej Biuro prasowe
2024-11-26 | 09:40

Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej

Nowy świąteczny projekt Fundacji Dobrych Inicjatyw Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) zaprasza firmy oraz osoby prywatne do włączenia się w wyjątkowy projekt „Pierwsza Gwiazdka
Problemy społeczne 25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
2024-11-22 | 15:00

25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET

Co roku 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W obliczu statystyk, które alarmują o skali przemocy fizycznej i psychicznej, trudno pozostać
Problemy społeczne Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
2024-11-18 | 15:15

Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu

29 listopada w Gdańsku Kanga Foundation zaprasza Przyjaciół Fundacji na wyjątkową uroczystość urodzinową. To wydarzenie będzie okazją, by podsumować dotychczasowe sukcesy oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.