Moc Pomagania. Centrum Pomocy Ukraińcom przy Modlińskiej
Centrum Pomocy Humanitarnej Ukraińcom zlokalizowane w Hali Targowo-Kongresowej Global EXPO, przy ulicy Modlińskiej 6D w Warszawie jest jednym z największych w Polsce punktów wsparcia dla osób wyjeżdżających z Ukrainy. A w ocenie licznych delegacji rządowych oraz delegatów ONZ uznany został za jeden z najlepszych. Od ponad 3 miesięcy uciekający przed wojną Ukraińcy, otrzymują w ośrodku realne wsparcie i wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania, a nawet więcej.
Centrum Pomocy Humanitarnej przy ul. Modlińskiej działa od początku marca 2022 roku i dotychczas zarejestrowało się tu ponad 45 000 uhcodzców, wydano ok. 1 000 000 posiłków i 240 000 noclegów. Pomadto do tej pory ośrodek udzielił wsparcia żywnościowo-ubraniowego dla co najmniej 20 innych punktów z Ukaińcami oraz wysłał ponad 50 transportów z pomocą na front i do szpitali w Ukrainie. To tylko niektóre liczby podsumowujące pracę Centrum przez ostatnie 3 miesiące.
Na co dzień w Centrum przebywa około 2,5-3 tys. obywateli Ukrainy, wśród nich ok. 40% to są dzieci. Przyjeżdżający znajdują tu nie tylko schronienie. Centrum zapewnia wszystkie artykuły pierwszej potrzeby, kompleksowe wyżywienie, całodobową opiekę medyczną (w tym specjalistyczną) i weterynaryjną, niezbędne wsparcie psychologiczne, usługi prawne, transport do innych miejsc docelowych w Polsce i innych krajów, pomoc w poszukiwaniu pracy czy zakwaterowania. W obiekcie wydzielona jest także przestrzeń dla dzieci i młodzieży.
– Zaangażowanie pracowników jest ogromne. Codziennie pracuje tu ponad 200 osób: obsługa cateringu, punktów wydawczych, recepcji. Personel medyczny, serwis techniczny i policja również są do dyspozycji przyjeżdżających na terenie obiektu. Ponadto wspierają nas wolontariusze, firmy usługowe oraz darczyńcy. Wszystko po to, aby osoby, które przeżyły traumę wojny mogły złapać oddech i poczuć się bezpiecznie. – mówi pełnomocnik Zbigniew Bogusz
Obiekt dysponuje stanowiskami służących wsparciem operatorów mobilnych, agencji pracy, pośredników banków, stowarzyszenia prawników i notariuszy, a także jedynym w Polsce punktem wizowym Kanady.
– Bezpieczeństwo i możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb – to najważniejsze, ale nie jedyne co możemy zaoferować osobom dotkniętym wojną. W Centrum dbamy też o to, aby przyjeżdżający, zarówno dorośli jak i dzieci, otrzymali niezbędne psychologiczne wsparcie – komentuje Wadym, główny koordynator Centrum Pomocy – Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić im dostęp do kultury, rozrywki i sportu, a także warunki do nauki i rozwoju. W tym celu stworzyliśmy dla osób z Ukrainy strefy zabaw, miejsca odpoczynku, sale spotkań, kursy z języka polskiego, a nawet zajęcia z jogi dla dorosłych i dzieci. Regularnie organizujemy spotkania, koncerty, obchodzimy święta.
W Centrum Pomocy przy ul. Modlińskiej obchodzono Wielkanoc i Dzień Matki, a w środę, 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka zorganizowana została impreza dla najmłodszych. Na dzieci czekało mnóstwo zabaw, konkursów, warsztaty plastyczne oraz słodycze.
– Chęć niesienia pomocy innym oraz wdzięczność naszych gości za to, co robimy, jest właśnie tym, co napędza nas każdego dnia. Gdy widzimy te uśmiechy, realne efekty naszej pracy, czujemy niesamowitą satysfakcję i motywację do podejmowania dalszych działań. – mówi Rusłana Popławska, pracowniczka i wolontariuszka Centrum Pomocy – Będziemy pomagać tyle, ile będzie potrzeba. – dodaje.
Pracownicy Centrum, wolontariusze i inne osoby dobrej woli tworzące to wyjątkowe miejsce codziennie podejmują działania, aby tworzyć w obiekcie przyjazną domową atmosferę i zachęcają każdego, kto ma taką możliwość, do zaangażowania się w niesienie pomocy gościom z Ukrainy.
Obiekt działa przy wsparciu licznych instytucji, darczyńców prywatnych oraz Wojewody Mazowieckiego.

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.