Komunikaty PR

Nowoczesny sposób na aktywizację mieszkańców Gdyni – pobierz ebooka!

2020-04-02  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania pdf ( 0.14 MB )

UrbanLab to nowoczesna forma partycypacji społecznej, łącząca pomysły mieszkańców z doświadczeniem ekspertów. Projekt na świecie zyskał dużą popularność, a z modułu korzystają czołowe europejskie miasta. Gdynia jako jedna z dwóch pierwszych polskich miast, testuje koncepcję i dostosowuje formułę do swoich potrzeb. Aby rozpowszechnić wiedzę wśród obywateli, powstał bezpłatny internetowy katalog dobrych praktyk. Ebook opowiada o najważniejszych obszarach działalności gdyńskiego UrbanLabu.

 

„UrbanLab Gdynia to projekt, w którym mieszkańcy i mieszkanki mogą podnosić swoje umiejętności, kompetencje oraz realizować wymyślone przez siebie pomysły. Jest to projekt niezwykle ważny i powinien być realizowany nie tylko w Gdyni, ale także w pozostałych miastach. Każde z nich stoi przed wyzwaniami, a obecna sytuacja doskonalone pokazuje, że samorządowcy i mieszkańcy muszą ściśle ze sobą współpracować dla dobra wspólnego. Żadne rozwiązania nie pomogą, jeśli będziemy działać w pojedynkę. My wierzymy w mądrość naszych mieszkańców, dlatego pozwalamy im działać i dajemy im fundusze by ich pomysły mogły być realizowane” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

 

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników, Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek odwołał zaplanowaną na marzec konferencję „Miasta Świadome – globalne wyzwania, lokalne rozwiązania”. Równolegle powstawał natomiast ebook, w którym w nowoczesnej formie przedstawione zostały projekty i osoby zaangażowane w rozwój UrbanLab. Z racji przeniesienia konferencji na drugą połowę 2020 roku organizatorzy postanowili nie czekać i udostępnić ebook już teraz. Można go też pobrać klikając TUTAJ. Zachęcamy do czytania!

 

„Pomysł na urban laby w Polsce, a następnie wypracowanie w IRMiR koncepcji, według której są one pilotażowo wdrażane w Gdyni i w Rzeszowie, narodził się po zidentyfikowaniu braku tego typu instrumentów w Polsce.  Narzędzie, jakim jest urban lab, ma służyć rozwiązywaniu zidentyfikowanych problemów miejskich i indukowaniu rozwoju lokalnego dzięki połączeniu komplementarnych potencjałów – sektora publicznego (urząd miasta), z potencjałami sektora społecznego (mieszkańcy, NGO), prywatnego (biznes) i nauki (uczelnie wyższe, instytucje naukowe i edukacyjne)” – zauważa Bartosz Piziak, przedstawiciel IRMiR (Instytutu Rozwoju Miast i Regionów).

 

„Jesteśmy dumni, że Gdynia może testować pilotażową formułę UrbanLabu. Sprawdzamy, które rozwiązania sprawdzają się dobrze, które należy usprawnić” – opowiada Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. „Do tej pory wprowadziliśmy Inkubator Innowacji a w nim dwa projekty: Program Kompetencji Miejskich oraz Pomysł na Miasto”, ponadto ruszyły spotkania w ramach UrbanCafe i zasililiśmy gdyńską stronę z Otwartymi Danymi. Powołaliśmy Grupę Strategiczną, składającą się z ekspertów zarządzania miastem oraz Zespoły Tematyczne złożone z lokalnych ekspertów w określonej dziedzinie. O tych wszystkich projektach i planach na przyszłość można przeczytać w naszym ebooku. Zachęcamy do poznawania naszych miejskich aktywistów i oczywiście do dołączenia do kolejnych edycji poszczególnych programów”.

 

Ebook jest namiastką rozmów i debat, które miały odbyć się podczas konferencji. W związku ze zmianą sytuacji jest prologiem i zachętą do uczestnictwa w jesiennej edycji konferencji #becomingthecity. Wszelkie informacje będą na bieżąco dodawane na stronę internetową oraz na fanpage na Facebooku. Bądź online i #wGdyni!​

 

Kontakt dla mediów: pr@projektpr.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków Biuro prasowe
2024-12-18 | 16:10

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Jedynie 21 proc. mężczyzn i aż dwukrotnie większy odsetek kobiet (45 proc.) deklaruje, że wykonuje większość prac domowych. Z kolei co trzecia przedsiębiorczyni także przyznaje, że
Problemy społeczne Burger King wchodzi do Zgorzelca
2024-12-18 | 16:00

Burger King wchodzi do Zgorzelca

W najbliższy piątek Burger King oficjalnie otworzy swoje drzwi dla mieszkańców Zgorzelca. Pierwsza w mieście, wolnostojąca restauracja marki powstała obok Centrum Handlowego Zgorzelec
Problemy społeczne Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
2024-12-15 | 13:10

Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę

Pudliszki, znana marka sosów i ketchupów, ponownie angażuje się w działalność charytatywną i przekazuje 200 tys. zł na wsparcie Szlachetnej Paczki. Marka dołącza do ponad

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.