Nowoczesny sposób na aktywizację mieszkańców Gdyni – pobierz ebooka!
UrbanLab to nowoczesna forma partycypacji społecznej, łącząca pomysły mieszkańców z doświadczeniem ekspertów. Projekt na świecie zyskał dużą popularność, a z modułu korzystają czołowe europejskie miasta. Gdynia jako jedna z dwóch pierwszych polskich miast, testuje koncepcję i dostosowuje formułę do swoich potrzeb. Aby rozpowszechnić wiedzę wśród obywateli, powstał bezpłatny internetowy katalog dobrych praktyk. Ebook opowiada o najważniejszych obszarach działalności gdyńskiego UrbanLabu.
„UrbanLab Gdynia to projekt, w którym mieszkańcy i mieszkanki mogą podnosić swoje umiejętności, kompetencje oraz realizować wymyślone przez siebie pomysły. Jest to projekt niezwykle ważny i powinien być realizowany nie tylko w Gdyni, ale także w pozostałych miastach. Każde z nich stoi przed wyzwaniami, a obecna sytuacja doskonalone pokazuje, że samorządowcy i mieszkańcy muszą ściśle ze sobą współpracować dla dobra wspólnego. Żadne rozwiązania nie pomogą, jeśli będziemy działać w pojedynkę. My wierzymy w mądrość naszych mieszkańców, dlatego pozwalamy im działać i dajemy im fundusze by ich pomysły mogły być realizowane” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników, Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek odwołał zaplanowaną na marzec konferencję „Miasta Świadome – globalne wyzwania, lokalne rozwiązania”. Równolegle powstawał natomiast ebook, w którym w nowoczesnej formie przedstawione zostały projekty i osoby zaangażowane w rozwój UrbanLab. Z racji przeniesienia konferencji na drugą połowę 2020 roku organizatorzy postanowili nie czekać i udostępnić ebook już teraz. Można go też pobrać klikając TUTAJ. Zachęcamy do czytania!
„Pomysł na urban laby w Polsce, a następnie wypracowanie w IRMiR koncepcji, według której są one pilotażowo wdrażane w Gdyni i w Rzeszowie, narodził się po zidentyfikowaniu braku tego typu instrumentów w Polsce. Narzędzie, jakim jest urban lab, ma służyć rozwiązywaniu zidentyfikowanych problemów miejskich i indukowaniu rozwoju lokalnego dzięki połączeniu komplementarnych potencjałów – sektora publicznego (urząd miasta), z potencjałami sektora społecznego (mieszkańcy, NGO), prywatnego (biznes) i nauki (uczelnie wyższe, instytucje naukowe i edukacyjne)” – zauważa Bartosz Piziak, przedstawiciel IRMiR (Instytutu Rozwoju Miast i Regionów).
„Jesteśmy dumni, że Gdynia może testować pilotażową formułę UrbanLabu. Sprawdzamy, które rozwiązania sprawdzają się dobrze, które należy usprawnić” – opowiada Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. „Do tej pory wprowadziliśmy Inkubator Innowacji a w nim dwa projekty: Program Kompetencji Miejskich oraz Pomysł na Miasto”, ponadto ruszyły spotkania w ramach UrbanCafe i zasililiśmy gdyńską stronę z Otwartymi Danymi. Powołaliśmy Grupę Strategiczną, składającą się z ekspertów zarządzania miastem oraz Zespoły Tematyczne złożone z lokalnych ekspertów w określonej dziedzinie. O tych wszystkich projektach i planach na przyszłość można przeczytać w naszym ebooku. Zachęcamy do poznawania naszych miejskich aktywistów i oczywiście do dołączenia do kolejnych edycji poszczególnych programów”.
Ebook jest namiastką rozmów i debat, które miały odbyć się podczas konferencji. W związku ze zmianą sytuacji jest prologiem i zachętą do uczestnictwa w jesiennej edycji konferencji #becomingthecity. Wszelkie informacje będą na bieżąco dodawane na stronę internetową oraz na fanpage na Facebooku. Bądź online i #wGdyni!
Kontakt dla mediów: pr@projektpr.pl

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.