ŁÓDŹ FILMOWA – CO TO DZIŚ OZNACZA? 8. DEBATA Z CYKLU „JAK TWORZYĆ MODĘ NA ŁÓDŹ?”
Za sprawą Wytwórni Filmów Fabularnych przy Łąkowej Łódź była kolebką powojennej kinematografii polskiej, a dzięki słynnym absolwentom i pedagogom Szkoły Filmowej o Łodzi usłyszał cały świat. A dziś? Czy Łódź jest nadal miastem filmu? Czy w oparciu o tę wartość nadal budujemy rozpoznawalność miasta? O tym rozmawiać będą uczestnicy ósmej debaty z cyklu „Jak tworzyć modę na Łódź?”, która odbędzie się w środę, 27 września, o g. 17.30 w Teatrze Komedii Impro. Wstęp wolny.
Cykliczne spotkania „Jak tworzyć modę na Łódź?” gromadzą rozmówców reprezentujących różne dziedziny, dzięki którym możliwe jest kreowanie mody na miasto – od mody, po turystykę. Tematem wrześniowej debaty będzie filmowa legenda miasta.
– W czasie naszych comiesięcznych spotkań szukamy odpowiedzi na pytanie, co może być konkurencyjnym wyróżnikiem Łodzi. Chcemy też, żeby sami łodzianie dostrzegli, jak wiele miasto ma do zaoferowania – podkreśla Michał Styś, prezes OPG Property Professionals, pomysłodawca cyklu debat. – Nadchodzące spotkanie poświęcimy wizerunkowi Łodzi, jako miasta filmowego. Zapytamy o to, w jaki sposób dziś wykorzystujemy kinematograficzny potencjał miasta i co więcej można byłoby zrobić w tym zakresie – wyjaśnia.
W spotkaniu udział weźmie Piotr Dzięcioł, założyciel Opus Film, członek Europejskiej Akademii Filmowej, pełnił funkcję w Zarządzie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, a także zasiadał w Radzie PISF. Jego dorobek filmowy obejmuje ponad trzydzieści fabularnych produkcji, które zdobyły uznanie na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym w Cannes i Wenecji. Najbardziej znane to „Ida," nagrodzona Oscarem i BAFTA, oraz „Zimna wojna”, zdobywca Złotej Palmy za reżyserię na MFF w Cannes 2018.
Gościem debaty będzie także Sławomir Fijałkowski, założyciel kina „Charlie”. Jako inicjator Stowarzyszenia „Łódź Filmowa” i Fundacji „Miasto Kultury” oraz członek prestiżowych organizacji filmowych ma wpływ na rozwój kultury filmowej w Polsce. Jego najnowszym przedsięwzięciem jest „Hub Kultury” – Strefa Kultury Kina Charlie powstająca w budynku przy Piotrkowskiej 203/205.
W rozmowie udział weźmie też Monika Głowacka, ekspertka filmowa, odgrywająca kluczową rolę w Łódź Film Commission, zapewniającym wsparcie ekipom filmowym w mieście. Pełniąca obowiązki Łódzkiego Komisarza Filmowego od 2009 roku. Jest cenioną reprezentantką Łódzkiej Komisji Filmowej w organizacjach krajowych i międzynarodowych, takich jak AFCI, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i CineRegio, gdzie szczególną uwagę poświęca ekologicznym aspektom produkcji filmowej.
Kolejnym gościem debaty będzie Agnieszka Kowalewska-Skowron, dyrektorka odbywającego się w Łodzi ANIMARKT Stop Motion Forum, jurorka na festiwalach animacji na świecie. Jako dystrybutorka współpracuje z nadawcami i platformami VOD. Jest też wiceprzewodniczącą sekcji seriali Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Koordynuje projekty promujące polską animację na świecie oraz organizuje wydarzenia kulturalne.
O filmowym potencjale Łodzi mówić będzie także Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii. Wspólnie z Anną Michalską napisał wydaną w 2022 r. książkę „Nakręcone w Łodzi”. Autor wielu artykułów na temat „Łodzi Filmowej”, recenzji, reportaży, felietonów i wywiadów. Dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Spotkanie odbędzie się w środę, 27 września, o godzinie 17.30, w Teatrze Komedii Impro w Łodzi, OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140.
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.