Komunikaty PR

Polacy coraz bardziej wiekowi, a starość nadal pozostaje tabu

2021-06-30  |  09:00
Biuro prasowe

W mediach oraz życiu publicznym często można zaobserwować marginalizację problemu starości. Potwierdzają to dane – poczucie jakiejś formy wykluczenia społecznego dotyka aż 68 proc. osób po 60 roku życia[1]. Taka sytuacja może zaskakiwać, ponieważ silver generation będzie stanowić coraz większy odsetek populacji. Według prognoz do 2050 roku nawet 1/3 Polaków będzie miała ponad 65 lat[2]. Wraz ze wzrostem liczby seniorów istotna staje się kwestia zaspokojenia ich potrzeb: konsumenckich, medycznych, a finalnie – również w zakresie opieki nad nimi.  

Już dziś coraz poważniejszym problemem państw rozwiniętych jest niedostateczna liczba opiekunów niesamodzielnych osób dorosłych. W całej Europie w tym sektorze brakuje aktualnie ponad 2 milionów pracowników[3], a w najbliższej przyszłości to zapotrzebowanie prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Do tej pory obserwowaliśmy w mediach swojego rodzaju „wstydliwość starości”. Mimo że nasze społeczeństwo się starzeje, dopiero zaczynamy nieśmiało mówić o potrzebach silver generation. Raczej kojarzymy osoby z tego pokolenia jako nienowoczesne i trudne w obyciu, co przekłada się na unikanie myślenia o pracy z nimi – mówi Beata Czech z Promedica24, firmy rekrutującej pracowników opieki domowej. – Tymczasem w dobie rosnącego zapotrzebowania na opiekę senioralną, dla wielu osób przekwalifikowanie się do podjęcia aktywności zawodowej w tej branży mogłoby być nie tylko okazją do zarobienia pieniędzy, ale i rozwinięcia swoich kompetencji oraz nabrania doświadczenia zawodowego czy życiowego.

Jak przekuć życiowe doświadczenie w zawód?

Niemal połowa Polaków miała w przeszłości doświadczenie związane z opieką nad starszą osobą w rodzinie, zgodnie z danymi z badania zrealizowanego na zlecenie Promedica24[4]. Tym samym, mogli oni już nabyć przynajmniej część umiejętności potrzebnych przy codziennej pomocy seniorowi. Oznacza to, że w przypadku wielu osób podjęcie się zawodowej opieki nad niesamodzielnym dorosłym może być stosunkowo proste. Przebranżowienie się w praktyce może zatem oznaczać wykonywanie tych samych czynności co podczas pomocy bliskim osobom starszym – tylko odpłatnie. Warto także podkreślić, że profesja ta może stanowić zarówno stałą ścieżkę kariery, jak i tymczasowe źródło dodatkowego dochodu.

Alternatywna ścieżka kariery  

Mimo że opieka nad seniorami powszechnie kojarzona jest z pracą dla osób starszych, to ze względu na wysokie zapotrzebowanie na pracowników w tej branży, może być także ciekawą alternatywą dla młodych. Niemal 20 proc. przedstawicieli najmłodszej generacji Z nie chce realizować się zawodowo poprzez pracę w korporacji[5], która dla wielu z nich nie ma głębszego sensu. Warto podkreślić, że podjęcie się zawodowej opieki nad seniorem może być również dobrą okazją na dorobienie oraz zyskanie ciekawego doświadczenia, w szczególności w przypadku podjęcia takiej pracy za granicą. 

Profesja opiekuna osoby starszej może być więc zarówno dobrą stałą ścieżką zawodową, jak i tymczasowym zajęciem dającym w przypadku pełnienia usług opiekuńczych poza krajem nie tylko zastrzyk gotówki, ale także niepowtarzalne doświadczenie i możliwość zetknięcia się z obcą kulturą. To także okazja do rozwiania mitów na temat opieki senioralnej, która może być angażującą, ciekawą i stabilną pracą.


[1] Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, „Behawioralnie o polityce aktywizacji seniorów”, 2020

[2] Dane Promedica24, „Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020”

[3] Tamże

[4] Dane Promedica24, „Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020”

[5] InterviewMe, Milenialsi, pokolenie Z, Y, X, generacja baby boomers – kto to?, 2021

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej Biuro prasowe
2024-11-26 | 09:40

Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej

Nowy świąteczny projekt Fundacji Dobrych Inicjatyw Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) zaprasza firmy oraz osoby prywatne do włączenia się w wyjątkowy projekt „Pierwsza Gwiazdka
Problemy społeczne 25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
2024-11-22 | 15:00

25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET

Co roku 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W obliczu statystyk, które alarmują o skali przemocy fizycznej i psychicznej, trudno pozostać
Problemy społeczne Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
2024-11-18 | 15:15

Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu

29 listopada w Gdańsku Kanga Foundation zaprasza Przyjaciół Fundacji na wyjątkową uroczystość urodzinową. To wydarzenie będzie okazją, by podsumować dotychczasowe sukcesy oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.