Polacy na drugim miejscu w Europie pod kątem zainteresowania nauką angielskiego
Raport: Polacy na drugim miejscu w Europie pod kątem zainteresowania nauką angielskiego
Polacy cały czas podnoszą swoje kwalifikacje językowe. Jak wynika z raportu platformy Novakid, w latach 2021-2023 zainteresowanie materiałami do nauki języka angielskiego w Polsce wzrosło aż o 21%. W Europie w tym zakresie wyprzedzają nas tylko Hiszpanie. W podziale na regiony najbardziej zainteresowani nauką tego języka są mieszkańcy lubelskiego, a najmniejszą chęć w tym zakresie wykazują osoby z województwa świętokrzyskiego. Motywacją do nauki jest dla nas szansa na lepsze zarobki i rozwój zawodowy.
Polscy uczniowie zazwyczaj kończą kształcenie obowiązkowe na poziomach znajomości języka angielskiego od A2 do B1, często z trudnościami w osiągnięciu biegłości językowej. Istnieje wiele powodów dla takiego stanu rzeczy – brak codziennego kontaktu z językiem obcym, przedawnione sposoby nauczania czy niewielka liczba nauczycieli, będących native speakerami.
Znaczący wzrost zainteresowania nauką języka angielskiego
Polacy dążą jednak do osiągnięcia biegłej znajomości języka angielskiego, a wielu z nas postrzega jego opanowanie jako drogę do pokonania ograniczeń ekonomicznych i otwarcia drzwi do lepiej płatnych możliwości na międzynarodowym rynku pracy. Potwierdza to liczba wyszukiwań haseł związanych z nauką angielskiego wśród polskich internautów. Zgodnie z raportem platformy Novakid w latach 2021-2023 wzrosła ona aż o 21 proc., co świadczy o wysokiej świadomości Polaków na temat niezwykłej wagi znajomości języków obcych w dzisiejszym świecie. W tym zakresie wyprzedzają nas tylko Hiszpanie, tuż za nami są Węgrzy, Portugalczycy i Włosi.
Chęć do nauki angielskiego w różnych częściach Polski
Co ciekawe, wśród mieszkańców różnych regionów Polski zaobserwować można zróżnicowany poziom zainteresowania nauką angielskiego. Platforma Novakid zbadała liczbę wyszukiwań haseł dotyczących nauki angielskiego w Internecie proporcjonalnie do liczby ludności poszczególnych województw. Najbardziej aktywni w tym zakresie są mieszkańcy lubelskiego, zaraz za nimi plasuje się województwo warmińsko-mazurskie oraz dolnośląskie. Najmniejsze zainteresowanie wykazują mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego.
Co nas motywuje do nauki języka angielskiego?
Najważniejszym powodem, który motywuje Polaków do nauki języka angielskiego jest zwiększanie zawodowych perspektyw, osobistych kompetencji oraz zarobków. Dzięki znajomości języka obcego przed dorosłymi otwierają się drzwi do kariery w firmach i organizacjach, które wymagają od pracownika kontaktu z zagranicznymi klientami. Tak duży nacisk na poprawę umiejętności posługiwania się językiem obcym w kontekście kariery może nawet pomóc w podniesieniu znaczenia polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.
Angielski a młode pokolenie
Obecnie, mając na uwadze swoje doświadczenia z nauki angielskiego, wielu dorosłych próbuje nadrobić językowe zaległości we własnym zakresie, jednocześnie dbając o wyższy standard nauki dla swoich dzieci.
- Coraz więcej rodziców decyduje się na dodatkowe lekcje języka angielskiego dla swoich pociech, czego powodem są m.in. ich negatywne doświadczenia z jego nauki w przeszłości. Dzięki nauce od najmłodszych lat, gdy młode umysły są chłonne wiedzy i pełne ciekawości świata, dzieci z łatwością zdobędą umiejętności językowe na poziomie, do którego starsze pokolenia dochodzą w znacznie dłuższym czasie – mówi Max Azarov, CEO i współzałożyciel internetowej szkoły języka angielskiego Novakid.
Wraz z postępującym rozwojem globalizacji i technologii coraz większą popularność zdobywają zajęcia online, które pozwalają na przyswajanie materiału w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie, co dla rodziców może być niezwykle wygodne w kwestii dojazdów i gospodarowania czasem. Takie lekcje dostosowane są do poziomu uczniów i ich wieku, zarówno pod względem trudności jak i formy nauki.
Według raportu Novakid ukończenie 5-poziomowego kursu na platformie edukacyjnej jest odpowiednikiem zdobycia umiejętności na poziomie A2, co jest świetnym punktem wyjścia do kontynuowania nauki w bardziej zaawansowanym trybie. Dzięki takim działaniom dzisiejsze pokolenie dzieci będzie mogło cieszyć się znacznie łatwiejszym startem w drodze do poznawania nowych języków, kultur i świata.
O Novakid
Novakid to wielokrotnie nagradzana internetowa platforma do nauki języka angielskiego dla dzieci. Celem Novakid jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego miejsca do rzeczywistej praktyki języka angielskiego poprzez zabawne, wciągające lekcje online, które dzieci naprawdę uwielbiają (tak, naprawdę!). Novakid oferuje lekcje indywidualne i grupowe sesje ćwiczeń z mówienia po angielsku z certyfikowanymi, doświadczonymi lektorami języka angielskiego.
Do tej pory zostało przeprowadzonych ponad 17 milionów lekcji dla ponad 550 000 uczniów.
Metoda nauki Novakid opiera się na pełnej immersji językowej połączonej z grami edukacyjnymi i reprezentuje nową generację nauki online. Misją Novakid jest wsparcie dzieci w dążeniu do osiągnięcia lepszej przyszłości zawodowej oraz poszerzania własnych horyzontów. Platforma oferuje bezpłatną lekcję próbną, dzięki której dziecko może łatwo rozpocząć swoją drogę w kierunku biegłej znajomości angielskiego.
www.novakid.pl
Kontakt dla mediów:
Marta Paczka
marta.paczka@goodonepr..pl
796996211
Święta bez stresu i przedświątecznej gorączki
Rozpoczyna się Tydzień Kuchni Włoskiej na Świecie
Finał WFA Grand Slam w Food Town – ostateczne rozstrzygnięcia w Warszawie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Wdrożenie Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden z kamieni milowych KPO. Jej osią ma być Dekalog Cyfrowej Transformacji Edukacji – zebrany w 10 punktów zestaw kluczowych wyzwań, z jakimi system edukacji będzie się musiał zmierzyć, by wyposażyć uczniów w kompetencje, które już dziś stają się niezbędne, nie tylko na rynku pracy. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji. Wszystkie założenia wynikające z dokumentu mają być spełnione do 2035 roku.
Teatr
Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.