Ponad 800 czujników czadu dla mieszkańców Gdyni od Stena Recycling
Paweł Świąder
Prepare Sp. z o.o.
Świętokrzyska 18
00-052 Warszawa
pawel.swiader|prepare.pl| |pawel.swiader|prepare.pl
783917437
www.prepare.pl
Ponad 800 czujników czadu dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdyni od Stena Recycling
W ramach programu „CZADakcja”, mieszkańcy Gdyni otrzymają ponad 800 czujników czadu. W porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, urządzenia kupiła Stena Recycling – firma zajmująca się profesjonalnym przetwarzaniem odpadów przemysłowych. W akcję zaangażowany jest także Urząd Miasta Gdyni. Czad to silnie trujący, bezwonny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalenia się niektórych substancji, najczęściej w starych lub niesprawnych urządzeniach. W poprzednim sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem zmarły w Polsce 43 osoby a 1187 zostało poszkodowanych.
Każdego roku w Polsce notowanych jest kilka tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny są różne, jednak najczęściej jest to korzystanie z niesprawnych lub wyeksploatowanych urządzeń grzewczych. Takim sytuacjom można zapobiec, a jednym z rozwiązań jest montaż czujników czadu, monitorujących ilość tlenku węgla w powietrzu. Stena Recycling, która od lat blisko współpracuje z lokalnymi jednostkami straży pożarnej i samorządami, zdecydowała o wsparciu najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdyni i wyposażeniu ich w czujniki czadu. Wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni ustalono, że na terenie miasta może znajdować się nawet 2000 obiektów mieszkalnych z piecami starego typu.
- Dzięki współpracy z gdyńskim Urzędem Miasta oraz korzystając z wiedzy i zaangażowania pracowników Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, mamy możliwość dotarcia do osób, które posiadają na przykład piece na paliwo stałe, kotły lub inne urządzenia gazowe. To im czujniki czadu pomogą zapewnić bezpieczeństwo. W ramach inicjatywy, planujemy również działania edukacyjne, związane z potrzebą stałego monitorowania tlenku węgla w domach przez mieszkańców – mówi Maciej Patora, dyrektor oddziału Stena Recycling w Gdyni.
Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Gdyni, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni oraz Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych, zostały wytypowane lokale, które są najbardziej narażone na zagrożenie. To pracownicy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, przekażą czujniki potrzebującym mieszkańcom. Program „CZADakcja” rozpocznie się 5 stycznia i od tego dnia, w każdą środę, w godzinach od 8:00 do 13:00, osoby, które dostały pisemne zaproszenie po odbiór czujnika, będą mogły zgłosić się po niego do ZBiLK. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.
- Zatrucie tlenkiem węgla to bardzo poważne zagrożenie. Dlatego gdyński samorząd w trosce o zdrowie mieszkańców, od lat podnosi świadomość gdynian w tym zakresie. Przeprowadzamy kampanie edukacyjne dot. tego cichego zabójcy m.in. gdyńscy strażacy uczą, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed tlenkiem węgla, a strażnicy miejscy pokazują jak prawidłowo, bezpiecznie i wydajnie palić w piecu. Ma to wpływ także na jakość powietrza w naszym mieście. Teraz dzięki zaangażowaniu firmy Stena Recycling, te działania będą jeszcze bardziej skuteczne. Rozpoczyna się bowiem program „CZADakcja”, w ramach którego gdynianie otrzymają 800 czujników czadu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
Wśród częstych przyczyn powstawania czadu są: brak dostępu powietrza do urządzenia grzewczego, nieszczelne przewody kominowe lub instalacja gazowa, słaba wentylacja, nieprawidłowo wyregulowany lub zużyty palnik gazowy. Najczęstsze objawy zatrucia czadem to: osłabienie, ból głowy, mdłości, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia świadomości i utrata równowagi, drgawki, utrata przytomności. Zapobieganie zagrożeniu polega na regularnym kontrolowaniu instalacji grzewczej, wentylacyjnej oraz przewodów kominowych. Instalacje powinny być sprawdzane przez wykwalifikowaną osobę. Rekomendowany jest montaż czujników czadu, które stale kontrolują poziom tlenku węgla w powietrzu. Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, aby dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza było one wolne od niepożądanych substancji.
Stena Recycling obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie przeszła drogę od kilkuosobowej firmy skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu, do lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Stena Recycling korzysta z najlepszych, skandynawskich wzorców, inwestuje w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, a także aktywnie działa w obszarze edukacji i promowania rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. Oddziały Stena Recycling są zlokalizowane w większości dużych miast w Polsce, firma zatrudnia ponad 500 osób i obsługuje kilka tysięcy przedsiębiorstw.
***
Stena Recycling jest liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych na rynku polskim i skandynawskim. Przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach kilku obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych.
Celem działań Stena Recycling jest podniesienie poziomu recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów zmieszanych. We wszystkich działaniach firma kieruje się filozofią CARE – dbałości o Klientów, Pracowników, Biznes i Zasoby oraz Środowisko i Społeczeństwo. W Polsce Stena Recycling jest obecna od 20 lat. Współpracując z ponad 2000 przedsiębiorstw, przetwarza łącznie ponad 800 tys. ton odpadów w ciągu roku.
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.