Komunikaty PR

Rozwój pieczy zastępczej. Nowy model dla powiatów

2023-06-19  |  10:00

W wychowywaniu dzieci w pieczy zastępczej kluczowe jest, aby zapewnić młodym dorosłym wszelkie narzędzia potrzebne do wejścia w samodzielne życie. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowało debatę panelową dotyczącą procesu usamodzielniania z pieczy zastępczej. Wśród gości – specjalistów ze Stowarzyszenia oraz osób usamodzielniających się – pojawili się Anna Walas, Koordynatorka ds. programowych z Fundacji Robinson Crusoe oraz dr Justyna Meissner-Łozińska, doktor nauk humanistycznych specjalizująca się w prawach dziecka, opieką nad dzieckiem czy analizą psychopedagogiczną relacji w rodzinie.

Na spotkaniu on-line „Usamodzielnienie z pieczy zastępczej jako element polityk publicznych” eksperci i ekspertki dyskutowali nad skuteczną metodą pomocy w wejściu w dorosłość. Motorem do dyskusji była prezentacja nowego modelu „Wchodzę w samodzielność”. Jest to innowacyjna propozycja, powstała w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności”, realizowanego przez Stowarzyszenie w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO. Partnerem spotkania jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku.

Eksperci przez doświadczenie – wysłuchać tych, którym chcesz pomóc

Opracowany przez SOS Wioski Dziecięce model zakłada głębokie i podmiotowe spojrzenie na osoby wychowujące się w pieczy zastępczej. W jego tworzeniu, oprócz konsultacji ze specjalistami, wykorzystano także wywiady przeprowadzone z samymi młodymi dorosłymi z pieczy zastępczej, którzy przechodzą przez proces usamodzielniania, bądź już go ukończyli.Beata Kulig, kierowniczka projektu oraz doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce tak określa jego charakterystykę:

Model „Wchodzę w samodzielność” jest świeżym i empatycznym spojrzeniem na drogę usamodzielniania się młodych osób z pieczy zastępczej, skierowanym do pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i  placówek opiekuńczo-wychowawczych czy rodziców zastępczych . Nie jest przy tym propozycją hermetyczną – proponuje kilka rozwiązań, z których można wybrać te elementy, które są szczególnie ważne i istotne z punktu widzenia lokalnego systemu pieczy zastępczej. Mamy nadzieję, że przyczyni się on do lepszego wejścia w życie oraz samodzielność młodych osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej.”

Szerokie spektrum ekspertów

Wśród zaproszonych gości znaleźli się profesjonaliści ze Stowarzyszenia oraz Fundacji Robinson Crusoe, pracujący w licznych programach młodzieżowych oraz twórcy modelu, którzy podczas debaty podzielą się swoim doświadczeniem. Dodatkowym głosem eksperckim była dr Justyna Meissner-Łozińska z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która opowiedziała o problemach i zagrożeniach, z którymi należy się mierzyć w trakcie usamodzielniania osób z pieczy zastępczej na przykładzie wychowanków pieczy zastępczej z województwa podkarpackiego.

Ważne spojrzenie na problem zaprezentowali także zaproszeni przedstawiciele osób usamodzielniających się bądź już usamodzielnionych, aktywnie uczestniczący w procesie powstawania zmiany systemowej. Jako eksperci przez doświadczenie (ang. experts by experience) wnieśli oni do dyskusji unikalny zestaw doświadczeń i kompetencji, którego nie sposób poznać z doświadczenia stricte teoretycznego.

Więcej o projekcie: https://wioskisos.org/partnerstwo-dla-samodzielnosci/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Biuro prasowe
2025-06-24 | 18:00

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja wystawy i premiera raportu podsumowującego ogólnopolski projekt Związku Przedsiębiorców
Problemy społeczne Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.