Świąteczna akcja „Sąsiedzi sąsiadom” dla mieszkańców dzielnicy Pragi-Północ
Centrum Praskie Koneser wraz z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy przygotowali świąteczne paczki dla stu najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi-Północ. Pomoc trafi bezpośrednio oraz bezkontaktowo do domów osób starszych i chorych.
Podczas trwającej pandemii SARS-CoV-2 najbardziej narażoną grupą są seniorzy. To dla nich wyjście do sklepu, nawet na najmniejsze zakupy, wiąże się z wysokim ryzykiem. – Jako Centrum Praskie Koneser czujemy się częścią lokalnej społeczności i w naturalny sposób myślimy o wsparciu w tym trudnym czasie osób najbardziej potrzebujących. Na co dzień w naszych działaniach często podejmujemy inicjatywy skierowane właśnie do seniorów i myślimy o nich szczególnie podczas pandemii koronawirusa – podkreśla Monika Piwońska, dyrektor komercyjny Centrum Praskiego Koneser z firmy Liebrecht& wooD, będącej współwłaścicielem, deweloperem oraz zarządzającym projektem.
W ramach akcji paczki z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi trafią do stu najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi-Północ. Seniorzy otrzymają m.in. żurek z jakiem i kiełbasą, sałatkę jarzynową, pieczeń rzymską, faszerowane jajka oraz babkę piaskową i święconkę przygotowaną przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i jej partnerów. Posiłki przygotowała restauracja Ferment Praski, która na co dzień funkcjonuje w Centrum Praskim Koneser. Z kolei Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej razem z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy zadbają o bezkontaktową dystrybucję paczek.
– W tym trudnym dla wszystkich czasie każda pomoc przekazywana bliźnim jest wielkim gestem. Święta Wielkanocne to szczególny okres nadziei. Pamięć o naszych najbliższych braciach i siostrach, sąsiadach, których spotykaliśmy na zakupach czy spacerze, jest obecnie bardzo ważna. Pokazujemy w ten sposób, że są istotną częścią naszej praskiej Wspólnoty – zaznacza ks. Kamil Chojnacki, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Niezwykle nas cieszy, że działające na terenie dzielnicy przedsiębiorstwa są obecne w jej funkcjonowaniu nie tylko wtedy, gdy życie społeczne i gospodarcze może toczyć się bez żadnych zakłóceń. Jesteśmy dumni, że w obliczu epidemii tak wiele organizacji i firm potrafi ze sobą zgodnie współpracować, w trosce o dobro praskiej społeczności – dodaje Dariusz Wolke, zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.
Jak podkreśla Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development, która współtworzyła Centrum Praskie Koneser oraz społecznik od wielu lat działający na rzecz mieszkańców stołecznej Pragi-Północ i jeden z pomysłodawców akcji, zaangażowanie w inicjatywę tak wielu różnych organizacji jest niezwykle budujące. – To wspaniałe, że w pomoc włączają się zarówno organizacje charytatywne, jak i samorządowe oraz przedstawiciele sektora prywatnego. Tego rodzaju synergia to doskonały przykład funkcjonowania społeczeństwa w okresie kryzysu – mówi Rafał Szczepański.
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.