Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny dla każdego energetyk – światło dzienne. Dzięki niemu nie tylko poprawisz swoją produktywność, ale także zadbasz o zdrowie psychiczne i fizyczne.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy VELUX, lepiej czujemy się we wnętrzach z dużą ilością światła dziennego. Takiej odpowiedzi udzieliło 78 proc. Polaków. Ponad połowa zadeklarowała pogorszenie samopoczucia w pomieszczeniach bez dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza. 33 proc. pytanych osób odczuwało wtedy zmęczenie, a 24 proc. przygnębienie (1).
Chcesz lepiej zdać egzamin? Zajmij miejsce przy oknie
Badania dowodzą, jak olbrzymi wpływ ma światło dzienne na naszą produktywność i zdolność uczenia się. W jednym z testów ustalono, że firmy odnotowały 15 proc. wzrost wydajności, gdy pracownicy zostali przeniesieni do budynków lepiej doświetlonych światłem dziennym. W innym badaniu studenci rozwiązujący ten sam test w warunkach dobrego oświetlenia osiągnęli od 7 do 18 proc. lepsze wyniki niż Ci, którzy przebywali w ciemnych salach.
Większa liczba okien to jednak nie tylko kwestie wizualne. Światło dzienne jest kluczowym elementem zdrowego klimatu w pomieszczeniach, pozytywnie wpływając na nasze zdrowie, produktywność i samopoczucie. Nie istnieje takie sztuczne źródło światła, które dorównywałoby jakością dziennemu. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie jego wystarczającej ilości i w domu, i przy biurku do pracy.
Wyniki badań firmy VELUX dowodzą także, że odpowiednia ilość światła dziennego w domu niemal o połowę zmniejsza ryzyko odczuwania niskiego poziomu energii życiowej. Doskonały stan zdrowia i ciągłą energię deklarowały osoby, które nie musiały korzystać ze sztucznego światła w ciągu dnia.
W zdrowym domu, zdrowy duch. Relacje mają znaczenie
Dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, kluczowy jest także stan relacji z najbliższymi. Potwierdza to pedagożka, terapeutka rodziców i par, Aga Rogala:
„Nierozwiązane konflikty, brak otwartej komunikacji i wzajemnego wsparcia - wciąż stanowi to treść wielu rozmów w gabinetach terapeutycznych. Tymczasem to, co buduje dobry klimat w domu, nie jest skomplikowane, choć istotnie - wymaga zatrzymania, zainteresowania, poświęcenia czasu i uwagi. Choćby proste pytanie “jak minął ci dzień?”, zadane bliskiej osobie. Gest, który wyraża zainteresowanie oraz czas zarezerwowany na tę codzienną rozmowę. To pierwszy, najłatwiejszy krok, by pokazać “jesteś dla mnie ważny”. I by tego właśnie doświadczyć od najważniejszych w życiu osób.”
Znana historia opowiedziana na nowo
Wpływ światła dziennego na zdrowie fizyczne i psychiczne w humorystyczny sposób przedstawia nowa wersja znanego wiersza „Paweł i Gaweł”. Jego autorką jest pisarka Anna Tywonek. Losy bohaterów potoczyły się zupełnie inaczej, gdyż do swojego domu postanowili wpuścić więcej światła i świeżego powietrza.
W informacji prasowej zawarte zostały wyniki badań pochodzące z raportów firmy VELUX: Barometr zdrowych domów i Barometr zdrowych budynków. Raporty są dostępne tutaj oraz wyniki badań ARC Rynek i Opinia, na zlecenie firmy VELUX, na temat „Wpływu dostępu światła dziennego na aspekty życia”, metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, w terminie 23.02-1.03.2023 r. W tekście wykorzystano także dane z książki: „Dobre środowisko wewnętrzne czujesz jakbyś był na zewnątrz w trakcie łagodnego lata. Przewodnik jak zaprojektować zdrowy dom”. Tytuł oryginału: „A good indoor environment feels like being outside on a mild summer’s day. A guide to designing healthy homes.”
Źródło: VELUX
(1) Badanie ARC Rynek i Opinia, na zlecenie firmy VELUX na temat „Wpływu dostępu światła dziennego na aspekty życia”, wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, w terminie 23.02-1.03.2023 r.

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Burger King wchodzi do Zgorzelca
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.