Światowy Dzień Godności – okazja, by podziękować Polakom za pomoc uchodźcom
Światowy Dzień Godności to ważna okazja do zwrócenia uwagi na prawa i godność każdego człowieka, spojrzenie na uchodźców, czy migrantów nie w kontekście polityki lecz przez pryzmat konkretnych historii – uważa Iryna Miłkowska, założycielka Fundacji VIPoL Wspieramy Razem. Jestem przekonana, że bardzo krzywdzące są próby generalizowania, wrzucanie wszystkich, jak to się mówi, do jednego worka. Uchodźca to tylko pojęcie, za którym stoi konkretny człowiek, który chce po prostu godnie żyć.
Zdaniem założycielki Fundacji wspierającej uchodźców z Ukrainy w Polsce, dzisiaj, w związku z ostatnimi wydarzeniami na świecie, coraz lepiej rozumiemy, kim tak naprawdę są uchodźcy. Są to ludzie pozbawieni stabilności, bezpieczeństwa i komfortu życia – wymienia Iryna Miłkowska. Są to osoby, które musiały opuścić swoje kraje z powodu wojen, konfliktów, prześladowań, ubóstwa czy innych zagrożeń. W ubiegłym roku zobaczyliśmy ich tutaj w Polsce, kiedy miliony osób uciekły z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia. Polacy jako społeczeństwo okazali ogromną empatię i wspierali ich w zapewnieniu godnych warunków życia we własnych domach. Po spontanicznym odruchu serc pojawiły się rozwiązania systemowe, nowe przepisy, które ułatwiały odnalezienie się w Polsce i przetrwanie najtrudniejszego etapu wojny. Słowem kluczem do tych wszystkich działań stała się właśnie GODNOŚĆ – chodziło o to, by uchodźcy nie wegetowali, lecz godnie żyli w kraju, w którym się znaleźli.
Sytuacja Ukraińców w Polsce, podobnie jak każdej innej grupy społecznej, jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak status prawny, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, znajomość języka, wsparcie społeczne i wiele innych. W Polsce mieszka spora społeczność Ukraińców, która składa się z zarówno tymczasowych pracowników, jak i osób z długoterminowym pobytem. Ich wszystkich łączy jednak jedno – potrzeba zapewnienia sobie i swoim rodzinom godnych warunków życia.
Aby godnie żyć, trzeba czuć się bezpiecznie, a aby czuć się bezpiecznie, trzeba znaleźć źródło utrzymania – podsumowuje Iryna Miłkowska. Dlatego tak ważne jest to, by uchodźcy znajdowali pracę, dzięki której zarabiają i dzięki której się rozwijają i czują potrzebni. Polscy pracodawcy, którzy decydują się zatrudnić uchodźców, spełniają więc ogromnie ważną rolę – sprawiają, że ludzie odzyskują poczucie bezpieczeństwa i wiarę w lepszy los. Z tego właśnie powodu my jako Fundacja VIPoL Wspieramy Razem prowadzimy akcję „Pracodawca bez Granic” – akcję, której celem jest docenienie wszystkich, którzy dbają o godne życie potrzebujących. W Polsce jest wielu przedsiębiorców, którzy już pomogli i dalej pomagają. I za to, w ten Światowy Dzień Godności dziękujemy Wam z całego serca!
Fundacja VipoL Wspieramy Razem www.fundacjavipol.eu - powstała po to, by monitorować sytuację w polskich firmach, zatrudniających obcokrajowców oraz reagować na bieżące zapotrzebowanie osób i podmiotów nawiązujących współpracę. Fundacja składa się zarówno z Polaków, jak i Ukraińców – ludzi, którzy pracują razem już od 2014 roku i świetnie znają wzajemne oczekiwania. Fundacja podejmuje różnorodne inicjatywy, mające na celu aktywizację i integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu, a także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców. Ponadto udziela wsparcia pracownikom i edukuje przedsiębiorców otwartych na zatrudnianie kandydatów spoza Polski.
Kampania Pracodawca bez Granic www.pracodawcabezgranic.pl - to kampania społeczna skierowana do pracodawców, którzy zatrudniają lub zamierzają zatrudnić obcokrajowców. Celem pierwszej edycji akcji jest docenienie firm, które wspierają uchodźców z Ukrainy. Pomysłodawcy kampanii PRACODAWCA BEZ GRANIC pragną wyróżnić tych przedsiębiorców, którzy niosą konkretną pomoc obcokrajowcom w odnalezieniu się na polskim rynku pracy – w pierwszej edycji skupiamy się na uchodźcach, którzy przybyli do Polski ze względu na wojnę w Ukrainie.
Grupa VIPoL www.vipolgroup.eu - to agencja pracy tymczasowej, która oferuje m.in. leasing unikalnych specjalistów oraz pracowników fizycznych. Firma, działająca na polskim rynku od 2010 roku, zapewniła pracę dziesiątkom tysięcy osób. Zespół tworzą profesjonaliści w dziedzinach HR, zarządzania biznesowego oraz prawa dotyczącego zatrudnienia i legalizacji pobytu obcokrajowców. Misją firmy pod hasłem „Pracujemy razem” jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw, zapewniając obcokrajowcom szansę na godne życie. Biura grupy VIPoL znajdują się w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.
Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, agencja Pi-aR+; tel. 601 369 597, e-mail: k.grygielska@prplus.pl

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.