Światowy Dzień Uchodźcy
Uciekali przed wojną, prześladowaniem, szukali szansy na lepszą edukację dla siebie i swoich dzieci. Bezpieczną przystań znaleźli w Polsce. W niedzielę 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy – święto, które ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń do stworzenia sobie nowego miejsca na ziemi. Z tej okazji Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje pokaz filmu dokumentalnego „Pomiędzy” o imigrantkach i imigrantach we współczesnej Polsce. Premiera odbędzie się 20 czerwca o godzinie 18:00 na YouTube.
Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie, zawsze chciała się kształcić. By dojść do szkoły, w której edukacja była na niskim poziomie, a dodatkowo stosowano kary cielesne, musiała iść cały dzień pieszo. Elmi pochodzi z Somali i był weterynarzem. Z kraju uciekł przed wojną domową, z dnia na dzień, tak jak stał wskoczył do łodzi. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową, zakochał się i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to nadal jest jej dom. Pięć osób o niezwykłej energii i sile zostały uchwycone w dokumencie Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki „Pomiędzy”. Film pokazuje, jak różne motywacje i doświadczenia, przywiodły wszystkich do jednego miejsca – do Polski. Film zostanie udostępniony szerokiej publiczności 20 czerwca o godzinie 18:00 na kanale Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie na YouTube.
– W temacie migracji, często jesteśmy zalewani informacjami o danych liczbowych, statystykach. Przy nich znikają osobiste historie, jednostkowe wybory. Rodzi się, więc obojętność, a ludziom łatwiej jest generalizować i upraszczać. Poprzez film chcemy pokazać konkretne osoby, które przyjechały do Polski i tu zamieszkały. Chcemy, żeby widz po obejrzeniu filmu postawił sobie pytania: czy polityka wobec uchodźców/uchodźczyń jest słuszna i ja sam powinienem się bać migrantów/migrantek, czy raczej im pomagać – mówi współtwórczyni filmu Marta Bogdańska. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z kwietnia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada aktualnie prawie 470 tys. osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Jak podaje Urząd to wzrost o 5 proc. względem zeszłego roku. – Polska historycznie jest krajem wielu kultur i tożsamości, także cieszymy się, że ostatnie lata pokazują powrót do tradycyjnej polskiej otwartości. Chcielibyśmy, żeby szła za tym także tolerancja i akceptacja odmienności. Korzyść w sytuacji przyjmowania imigrantów jest przecież obopólna – kraj przyjmujący może pomóc imigrantom i imigrantkom w integracji, ale także odwrotnie, osoby przyjeżdżające wzbogacają społeczeństwo, dają szansę na budowania lepszej przyszłości opartej na otwartości i różnorodności – komentuje Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Dokument Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości. Łączy ich jeden wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Dokument opowiada o tym, co udało się im osiągnąć, a co stracili bezpowrotnie, o tym, jakie mają plany na przyszłość i czy w końcu odnaleźli swoją tożsamość pomiędzy krajami, kontynentami, czy jednak są zawieszeni gdzieś pomiędzy.
Film „Pomiędzy” jest częścią projektu Exilium, który Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie realizuje aby pokazać zjawisko migracji jako integralny proces funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt prowadzony jest we współpracy z doświadczonymi trenerkami i trenerami oraz aktorkami i aktorami. Zawiera on różnorodną ofertę bezpłatnych działań edukacyjnych poświęconych migracjom. Skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży szkolnej, ale także do studentów i studentek oraz kadry pedagogicznej. Więcej informacji o Exilium na stronie: pl.boell.org/pl/o-migracji-w-polsce
***
Fundacja im. H. Boella w Warszawie jest przedstawicielstwem niemieckiej fundacji zielonej polityki działającej w 60 krajach na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponadkulturowego porozumienia i edukacji. Wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego, prawa człowieka, proekologiczne działania, wydaje także publikacje poświęcone tym zagadnieniom.
Kontakt dla mediów:
Kinga PękalskaPropsy PR
kinga.pekalska@propsypr.pl
608 624 548
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.