Uber pomaga ratować dziedzictwo kulturowe Ukrainy
dfusion
al. Zjednoczenia 36 lok. 5
01-830 Warszawa
lukasz.lyczkowski|dfusion.pl| |lukasz.lyczkowski|dfusion.pl
606825276
https://dfusion.pl/
Ministerstwo Kultury Ukrainy nawiązało współpracę z firmą Uber w celu ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego na terytorium objętej wojną Ukrainy. Uber Restore to rozwiązanie, które zapewnia ukraińskim konserwatorom bezpłatny transport, aby zabezpieczyć i ewakuować cenne zabytki, które stanowią część ukraińskiej historii i tożsamości. Od maja, dzięki Uber Restore udało się przetransportować naukowców do ponad 100 zagrożonych miejsc na terenie całego kraju.
Działania zbrojne stanowią zagrożenie dla wielu ukraińskich muzeów, budynków religijnych i miejsc historycznych. Dlatego Narodowe Centrum Badań i Konserwacji Ministerstwa Kultury Ukrainy (NRRC) nawiązało współpracę z firmą Uber by zapewnić ratunek niezliczonym dziełom sztuki i artefaktom ważnym dla tożsamości narodowej.
W tym celu stworzono specjalną wersję aplikacji Uber - Uber Restore, która pozwala Ministerstwu Kultury na zamawianie 12-osobowych pojazdów do bezpłatnego transportu konserwatorów oraz specjalistycznego sprzętu do miast, miasteczek i wsi na terenie Ukrainy.
Od maja dzięki Uber Restore specjaliści NRRC mogli dotrzeć do ponad 100 lokalizacji - pokonując łącznie ponad 20 000 km - w celu zlokalizowania i zabezpieczenia dziesiątek tysięcy dzieł sztuki i ewakuując te najbardziej zagrożone do bezpiecznych miejsc.
"Wojna rozpoczęta przez Rosję przeciwko Ukrainie powoduje nieodwracalne szkody i zniszczenia dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego kraju, w tym unikalnych dzieł sztuki, artefaktów religijnych, dokumentów historycznych o powstawaniu i rozwoju ukraińskiej państwowości. Narodowe Centrum Badań i Konserwacji realizuje misję ratowania tego dziedzictwa, któremu nieustannie zagrażają ostrzały artyleryjskie, ataki rakietowy i nie tylko. Nasze partnerstwo z Uberem przyniosło niezwykle pozytywne rezultaty, pozwalając naszym ekspertom dotrzeć już do ponad 100 kulturowych i historycznych miejsc, również na dawniej okupowanych terytoriach." - mówi Svitlana Strelnikova, prezes NRRC.
"Jesteśmy dumni, że pomagamy Ukrainie w wysiłkach na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego kraju, które jest zagrożone przez tę wyniszczającą wojnę. Korzystając z niestandardowej wersji aplikacji Uber, umożliwiamy konserwatorom zabytków wykonywanie ważnej pracy w celu ochrony tożsamości narodowej Ukrainy." - dodaje Dara Khosrowshahi, CEO Uber.
Oprócz uruchomienia Uber Restore, Uber przez ostatnie sześć miesięcy aktywnie angażuje się w liczne inicjatywy niosące pomoc Ukrainie. Wśród nich są m.in. bezpłatny transport dla uchodźców, lekarzy, pielęgniarek, pracowników samorządowych i organizacji pozarządowych w całej Ukrainie, partnerstwo ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ w dostarczaniu pomocy żywnościowej potrzebującym, oraz rozszerzenie usług Uber w zakresie podstawowych usług transportowych do 12 dodatkowych miast od początku wojny.
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.