Prognoza pogody w pakiecie z trojanem
Bitdefender ostrzega użytkowników smartfonów z Androidem przed dwoma aplikacjami pogodowymi - Weather Cast oraz Weather Live. Badacze z tej firmy zidentyfikowali, iż każdy z wymienionych programów był pobierany ze sklepu Google Play co najmniej 10 tysięcy razy. Szkodliwe aplikacje należą do tzw. dropperów, czyli trojanów, których celem jest zainstalowanie złośliwego kodu na komputerze lub w smartfonie ofiary. W tym przypadku jest to oprogramowanie TeaBot, będące klasycznym trojanem bankowym. Jego działanie jest analogiczne do innych tego typu aplikacji. Kiedy zostanie zainstalowany na smartfonie pozwala hakerom odczytywać przychodzące SMS-y, a dzięki przechwytywaniu ekranu uzyskać informacje o przeglądanych stronach internetowych i uruchamianych aplikacjach. Dostęp do tego typu danych otwiera przed napastnikami niemal nieograniczone możliwości w zakresie obsługi aplikacji bankowości mobilnej, a tym samym wykonywanie przelewów, płacenia za zakupy czy wypłaty pieniędzy z bankomatów.
Warto dodać, że TeaBot pozwala też przeglądać listę kontaktów, samodzielnie sterować dźwiękiem czy usuwać zainstalowane na smartfonie ofiary aplikacje. Wcześniej trojana wykryto w fałszywych aplikacjach DHL i UPS do śledzenia paczek czy spreparowanej wersji odtwarzacza VLC.
Bitdefender zaleca usunięcie ze smartfonów programów Weather Cast oraz Weather Live, bowiem nawet jeśli znikną z platformy Google Play, to czy będą dalej używane, zależy wyłącznie od użytkowników.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.