Komunikaty PR

Prognozy dla rynku data center w Polsce: certyfikacje obiektów

2020-05-21  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania Pakiet PR ( 0.72 MB )

Najnowsze badania PMR pokazują, że co trzecia firma byłaby gotowa do zapłaty wyższej ceny za usługi centrum danych posiadającego certyfikat. Nadal blisko dwie trzecie firm uważa, że certyfikacja nie przekonuje ich do zapłaty więcej za analogiczną usługę. W ciągu roku wyniki uległy poprawie na korzyść certyfikowanych obiektów.

 

Z badań PMR realizowanych na potrzeby raportu „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych usługami data center pyta o certyfikaty, nawet jeśli jest to tylko dodatkowy ważny czynnik przy wyborze dostawcy, a nie kwestia o znaczeniu najważniejszym. Coraz częściej też nie wystarcza samo stwierdzenie dostawcy, że obiekt spełnia określone normy, ale audyt nie został przeprowadzony.

 

<wykres 1>

<wykres 2>

 

Z danych PMR wynika, że mamy obecnie w Polsce już sześć komercyjnych obiektów, które mogą się pochwalić oficjalnie przyznanymi certyfikatami Tier/Rated – dwa zostały wydane przez Uptime Institute (Tier III) i cztery są gwarantowane przez ANSI/TIA (Rated 3 i 4). Dodatkowo dwa podmioty uzyskały inne certyfikaty: PN-EN50600 i EPI-DOCS. 

Procesy certyfikacyjne w Polsce zapoczątkowały parki technologiczne. Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum (obecnie 3S) jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat w zakresie dokumentacji Uptime Institute Tier III, oficjalnie potwierdzający stosowne standardy bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności zagwarantowanej na poziomie 99,982% dla swojego ośrodka data center, zlokalizowanego w budynku pasywnym w Katowicach.

Jako drugi ścieżkę certyfikacji – również na poziomie Tier III – podjął inny ośrodek zlokalizowany w parku technologicznym w Toruniu – Exea (TARR Centrum Innowacyjności). Obecnie jest to jedyny obiekt w kraju, który posiada stosowny certyfikat stopnia drugiego, który obejmuje już nie tylko dokumentację projektową, ale również samo centrum danych.

Na najwyższy poziom z możliwych zdecydował się natomiast Beyond.pl. W listopadzie 2016 r. firma dla swojego nowego obiektu (Data Center 2) jako pierwszego CPD nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy, otrzymała oficjalny status Rated 4 ANSI/TIA-942:2014 Certified. Rating 4 to najwyższy z możliwych do uzyskania poziom certyfikacji centrum danych. Certyfikat został wydany na trzy lata – od listopada 2016 r. do listopada 2019 r. Certyfikat został z sukcesem prolongowany na kolejne trzy lata do roku 2023.

Kolejna certyfikacja, uzyskana na początku 2019 r., dotyczy serwerowni, która mieści się w  budynku Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Serwerownia otrzymała certyfikat Rated 3 (wg. Normy ANSI/TIA 942). Proces certyfikacji poprzedzony był testami trwającymi kilka tygodni, podczas których sprawdzono poprawność działania systemów. Jak podaje PNT jedną z form zabezpieczenia jest mini elektrownia znajdująca się na tyłach budynku, o mocy 1,2 MW. Serwerownia wykorzystuje dwa systemy klimatyzacji, opartej o adiabatykę i powietrze zewnętrzne. Wartość inwestycji wraz z certyfikacją wyniosła blisko 20 mln zł.

Dwie najnowsze informacje odnośnie certyfikowanych obiektów w naszym kraju pochodzą z I kw. 2020 r. Certyfikatami Rated 3 dla dokumentacji projektowej pochwaliły się w krótkim czasie NASK SA (dla otwartego w ubiegłym roku CPD Praga-Pn) oraz T-Mobile Polska, dla planowanej inwestycji w nowe centrum danych w Warszawie.

 

Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie:  https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/

 

 

AUTOR
Paweł Olszynka
ICT Business Unit Director

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.