PROSTE METODY NA SKUTECZNY ZABIEG I EFEKTYWNE ODŻYWIANIE ROŚLIN UPRAWNYCH
Coraz częściej niesprzyjające warunki pogodowe występujące w okresie wegetacyjnym roślin są powodem, który w sposób ciągły zmusza branżę rolniczą do tworzenia nowych, a ulepszania już istniejących, środków mających na celu zminimalizowanie bądź ograniczenie negatywnych skutków, jakie niesie za sobą przebieg pogody. Obecnie na rynku dostępne są produkty, których działanie znacznie poprawia efektywność stosowanych zabiegów, dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych, szczególnie w początkowym okresie rozwoju roślin. W jaki sposób je dobierać oraz stosować, aby przyniosły wymierne i satysfakcjonujące efekty?
Stosowanie dotychczasowych znanych rozwiązań nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego warto przyjrzeć się nowościom wprowadzanym na rynek. Producenci, opracowując najnowsze fabrykaty, kierują się aktualnymi badaniami rynku, ale również wiedzą o zmianach klimatu. Realnym zagrożeniem, które przez ostatnie lata powodowało znaczne straty w plonach roślin uprawnych są coraz to częstsze okresy posuszne, będące elementem suszy hydrologicznej występującej na znacznym terenie Polski. Produktami doskonale wspierającymi pobieranie składników odżywczych z nawozów oraz przemianę wodną roślin są kondycjonery wody.
W procedurę aplikowania środków ochrony, a także nawozów dolistnych jest wpisane ryzyko utraty części ich substancji czynnej i składników pokarmowych stosowanego produktu, wynikające z niewłaściwego przygotowania cieczy roboczej. Konsekwencją tego jest ograniczona skuteczność wykonywanego zabiegu, w trakcie którego znaczna część oprysku zamiast pozostać na roślinie i być przez nią pobrana, w bardzo łatwy sposób trafia do gleby, a potem do wód gruntowych. Prowadzi to do potencjalnych skażeń środowiska. Przekłada się to również na ekonomię danego gospodarstwa. Stosowanie kondycjonerów pozwala ograniczyć wspomniane straty, eliminując zagrożenia i podnosząc skuteczność zabiegów.
– Kondycjonery stały się nieodłącznym elementem zabiegów ochronnych wykonywanych na plantacjach w Polsce i całym świecie, a świadczy o tym chociażby wzrost zainteresowania naszym płynnym nawozem kondycjonującym wodę, jakim jest MI6. Jako firma Agrami opracowujemy i dostarczamy naszym klientom w Polsce, jak również za granicą, całą gamę innowacyjnych produktów poprawiających opłacalność produkcji danego gospodarstwa i wpływających pozytywnie na prawidłowy rozwój roślin przy wciąż zmieniających się warunkach klimatycznych – mówi Marek Różniak, producent nawozów marki Agrami.
Dobór preparatu powinien być oparty o wcześniejszą analizę zapotrzebowania uprawianego gatunku rośliny na poszczególne składniki pokarmowe oraz sprawdzeniu wartości pH wody czy też cieczy roboczej w opryskiwaczu. Płynny nawóz wieloskładnikowy MI6 będący tylko częścią oferty firmy Agrami, czołowego producenta nawozów dolistnych, oprócz zapewnienia optymalnej wartości pH cieczy użytkowej (zawiera indykator), dostarcza również roślinie niezbędne składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, takie jak: azot, fosfor, siarkę i magnez. Badania potwierdziły zminimalizowanie strat składników pokarmowych podczas wykonywanych zabiegów, lepsze pobranie ich przez roślinę, a także zwiększenie odporności na stres roślin spowodowany występującymi okresami posuchy oraz niskimi temperaturami w trakcie okresu wegetacji. Wzbogacony został również o właściwości adiuwantu, co wspomaga skuteczność działania aplikowanej substancji czynnej stosowanego środka.
Kondycjonery wody mogą być stosowane zarówno w uprawach rolniczych, jak i ogrodniczych. Poprawiają jakość wody do zabiegów ochrony roślin oraz ułatwiają wnikanie składników pokarmowych i substancji czynnych do roślin. Ich stosowanie poprawi skuteczność oprysku oraz przyniesie korzyści ekonomiczne.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.