Prostszy wynajem mieszkań dla uchodźców. Ruszyła specjalna baza agentów

Rafał Bieńkowski
NNV Sp z o.o.
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
10-457 Olsztyn Olsztyn
rafal.bienkowski|nnv.pl| |rafal.bienkowski|nnv.pl
+48 690 303 185
https://www.nieruchomosci-online.pl/
Obywatele Ukrainy mogą już korzystać ze strony, która znacznie ułatwia wynajęcie mieszkania w naszym kraju. Na specjalnej witrynie znajdą wyszukiwarkę agentów nieruchomości mówiących w języku ukraińskim, gotowe wzory umów zabezpieczających ich jako najemców, a także praktyczne porady dotyczące poszukiwania mieszkania w Polsce.
Wyszukiwarka stworzona dla obywateli Ukrainy, działa pod adresem https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci-ua.html. Strona jest dostępna w języku ukraińskim, a jej autorem jest portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Celem witryny jest ułatwienie procesu wynajmu mieszkania w Polsce i rozwiązanie problemu bariery językowej.
Najważniejszym elementem strony jest wyszukiwarka pośredników, którzy posługują się językiem ukraińskim, angielskim lub rosyjskim. Listy prowadzone są w podziale na województwa, dzięki czemu uchodźcy z Ukrainy (lub ich bliscy i znajomi mieszkający w Polsce) mogą szybko nawiązać kontakt z profesjonalistą, który sprawdzi dostępność mieszkań w danej lokalizacji. Co ważne, w bazie można znaleźć już agentów reprezentujących wszystkie szesnaście województw. Aktualna liczba pośredników biorących udział w projekcie, to około 450 (stan na 8 marca), ale grono profesjonalistów stale rośnie.
Bezpłatne i przetłumaczone wzory umów
Strona dla uchodźców to jednak nie tylko wyszukiwarka obcojęzycznych pośredników. Osoby potrzebujące znajdą na niej również materiały, które są bardzo ważne w procesie wynajmowania mieszkania.
Przede wszystkim są to bezpłatne wzory umów najmu. Wchodząc na stronę https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci-ua.html, obywatele Ukrainy znajdą tam cztery wzory umów do pobrania: najmu na czas nieokreślony, najmu na czas określony, najmu okazjonalnego oraz najmu na potrzeby krótkotrwałego, przejściowego pobytu. Oprócz tego, dostępny jest również protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Wszystkie wzory są dostępne w językach PL-UA i PL-RU.
Osoby potrzebujące mogą również skorzystać z przetłumaczonego na język ukraiński poradnika dotyczącego wynajmu mieszkań w Polsce. Uchodźcy dowiedzą się z niego m.in. jak szukać mieszkania na wynajem, jaka jest rola pośrednika, o co zapytać właściciela mieszkania, jak wyglądają kwestie formalne oraz jak uniknąć nieuczciwych ofert, gdyby chcieli szukać mieszkania na własną rękę.
Pośrednicy odbierają dziesiątki telefonów dziennie
Dzięki wyszukiwarce stworzonej przez Nieruchomosci-online.pl, uchodźcy mogą uzyskać numer telefonu bezpośrednio do pośrednika, który działa w danym województwie. Skala migracji z Ukrainy jest ogromna, dlatego w akcję zaangażowani są agenci nieruchomości z wielu regionów Polski.
- Mamy dużo telefonów, minimum dziesięć dziennie. Najczęściej dzwonią do nas osoby, które szukają mieszkania na rok. Jeżeli ktoś potrzebuje po prostu pokoju na krócej, wówczas odsyłamy taką osobę potrzebującą do centrów pomocy, ponieważ we Wrocławiu działa wiele ośrodków przyjmujących gości na noc lub na kilka dni – mówi Elżbieta Śliwka z biura nieruchomości Metrohouse we Wrocławiu, która obsługuje klientów także w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim.
Na polskim rynku pośrednictwa działają też agenci pochodzących z Ukrainy. Jednym z nich jest Anton Gerasymenko, który reprezentuje krakowską agencję Superopcja. Pośrednik pochodzi z Kijowa, ale jego bliscy i znajomi na szczęście opuścili już stolicę Ukrainy. Jak mówi, pomoc rodakom jest obecnie głównym zadaniem, przed którym stoi jego biuro.
- Dziennie dzwoni do mnie nawet 20-30 osób, ale kontakt z potrzebującymi to nie tylko telefony. To także wiadomości w mediach społecznościowych, powiadomienia w aplikacjach itd. Do Polski napływa dziś tyle osób, że powoli zaczyna już brakować mieszkań. Najszybciej wynajmują się oczywiście te bardziej dostępne cenowo i w niższym standardzie. Wielu ludzi przyjeżdża jednak na kilka miesięcy, ponieważ nikt nie wie, ile może potrwać wojna. Staramy się im pomóc, chociaż często jesteśmy ograniczeni przez liczbę dostępnych mieszkań ze zgodą na najem krótszy niż zwykle – opowiada Anton Gerasymenko, który oprócz języka ukraińskiego i polskiego, w codziennej pracy agenta posługuje się także rosyjskim i angielskim.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.