Przełomowy rok dla rynku kredytów hipotecznych. Jak się przygotować
Każdy, kto w tym roku rozgląda się za mieszkaniem, powinien sprawdzić, jakie programy rządowe są planowane i jak z nich skorzystać. Istnieje możliwość, by zarezerwować już dziś wymarzoną nieruchomość i zacząć spłatę dopiero od września 2023 roku!
Zmiany na rynku mieszkaniowym
Rok 2023 ma być przełomowy dla kredytobiorców. W prognozach są m.in. obniżki stóp procentowych, nowelizacja Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego dotycząca mniej rygorystycznego podejścia do wyliczania zdolności kredytowej, a także rządowy program Pierwsze Mieszkanie, który ma wspierać zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45 roku życia.
- 2023 rok zapowiada się bardzo optymistycznie dla tych, którzy szukają mieszkania. Przewidujemy, że najbliższe miesiące – w związku z licznymi rozwiązaniami, które mają ułatwić dostęp do zakupu własnych czterech kątów – będą prawdziwym szczytem popytu na dostępne lokale – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.
Co zrobić, aby dobrze zaplanować zakup i nie przepłacić, gdy ceny – w związku z rosnącym popytem – będą szły w górę?
„Mieszkanie na start” – możliwość zamrożenia ceny do września
Z myślą o klientach zainteresowanych zmianami deweloperzy przygotowują ciekawe oferty, które można zrealizować już dziś. Przykładem jest program Agrobex „Mieszkanie na start”, który skierowany jest do wszystkich, którzy w tym roku przymierzają się do zakupu nieruchomości.
- „Mieszkanie na start” pozwala nie tylko zamrozić cenę mieszkania, ale i wyprzedzić nadchodzący popyt na nieruchomości, związany m.in. z wprowadzanymi w tym roku zmianami oraz programami rządowymi – podkreśla Lucyna Jarczyńska z firmy Agrobex. – Zasady są proste: rezerwacja mieszkania następuje już dziś, a spłata następuje dopiero we wrześniu bieżącego roku – dodaje.
Korzyści płynące z tego rozwiązania to m.in. gwarancja niezmienności ceny wybranego mieszkania, realny czas na uzyskanie finansowania do września 2023 roku, wpłata jedynie 20% wartości nieruchomości, a przede wszystkim możliwość skorzystania z nowych programów rządowych.
Jak zarezerwować nieruchomość?
Jak skorzystać z programu „Mieszkanie na start”? Wystarczy wybrać inwestycję z szerokiej oferty Agrobex, podpisać umowę deweloperską, a następnie wpłacić jedynie 20% wartości nieruchomości i zarezerwować konkretny lokal. Od tego momentu do września 2023 roku nabywca będzie mieć czas na uzyskanie finansowania.
Do płatności kolejnych transz za wybraną nieruchomość nabywca wróci dopiero we wrześniu 2023 roku. To czas na wybór najlepszej opcji finansowania.
W przypadku odstąpienia od umowy z powodu nieuzyskania finansowania – klient nie ponosi żadnych kosztów.
Program „Mieszkanie na start” ma wiele zalet, które sprawiają, że można spokojnie zaplanować zakup nieruchomości. Warto podkreślić elastyczność dewelopera i jego markę. To ważne czynniki przy zakupie mieszkania.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.