50 lat technologii GRP w Polsce
Dzięki zaawansowanej technologii i doskonałej jakości oferowanych produktów, polskie fabryki Amiblu w Gdańsku i Dąbrowie Górniczej zyskały uznanie jako wiarygodny dostawca rozwiązań infrastrukturalnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i efektywnej gospodarki wodno-kanalizacyjnej na światową skalę.
W 1973 roku pierwsze rury GRP zostały dostarczone przez protoplastów Amiblu na potrzeby budowy rurociągu przy zakładach włókienniczych Elana w Toruniu. Biorąc pod uwagę kwestie środowiska, w jakim miałby on pracować (ścieki o wysokiej kwasowości), poszukiwano produktów o odpowiednich parametrach technicznych. I to właśnie odporne na korozję i potencjalnie agresywne ciecze, rury z włókna szklanego wzmacnianego żywicą poliestrową (GRP) zostały wybrane do realizacji inwestycji. Po pięćdziesięciu latach intensywnego użytkowania ekspertyza potwierdza, że rury GRP utrzymały praktycznie niezmieniony stan, a ich powierzchnia pozostała gładka. Od momentu instalacji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Toruniu nie odnotowało żadnej awarii, co świadczy o niezawodności i trwałości zastosowanych rozwiązań.
– Rury GRP od Amiblu cechuje trwałość. Zaprojektowane są na lata, z myślą o odporności na ścieranie i działanie środowiska kwasowego. Są lżejsze od betonu, i co warto podkreślić, proces ich produkcji generuje stosunkowo niski poziom emisji C02 – podkreśla Dariusz Kosiorowski, manager działu technicznego Amiblu Poland.
Z biegiem lat materiał GRP zdobył uznanie na światowych rynkach, a produkty pochodzące z polskich fabryk znalazły zastosowanie w wielu projektach. Za przykład posłużyć może udział rur GRP w procesie renowacji historycznych obiektów, takich jak rzymskie Koloseum, gdzie ich wyjątkowa trwałość i wytrzymałość stały się kluczowymi atutami. Ponadto odegrały istotną rolę w projektach budowlanych w różnych zakątkach globu, obejmując Los Angeles, egzotyczną Sri Lankę oraz ponad 200 elektrowni wodnych w Norwegii, w których wykorzystywane są rury wytrzymujące wysokie ciśnienie. To nie tylko dowód na ich doskonałą jakość, ale również zdolność branży do dynamicznego dostosowywania się do najnowszych trendów i wymagań rynku światowego.
- Jesteśmy przekonani, że nowe spojrzenie na kwestie środowiskowe, wynikające zarówno z lokalnych doświadczeń, jak i globalnych perspektyw, może efektywnie wspomóc rozwój miast oraz ułatwić dostosowanie się do unijnych regulacji – mówi Tomasz Wojtczak, prezes zarządu Amiblu Poland.
Amiblu jest renomowanym producentem i dostawcą rur, zbiorników oraz kształtek GRP znanych ze swojej wyjątkowo długiej żywotności oraz najwyższej jakości. Pod swoimi skrzydłami skupia dwie renomowane technologie: Flowtite oraz Hobas. Hasło przyświecające organizacji brzmi: „Szanujmy wodę tak, jak na to zasługuje”.
www.amiblu.com/pl/
Źródło: wnp.pl
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.