Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego w Bernacki
Warszawa, październik 2020 – Dzięki zastosowaniu robotów współpracujących UR firma Bernacki Industrial Services zwiększyła wydajność maszyn CNC, obniżyła koszty i uwolniła pracowników od uciążliwych prac. Coboty Universal Robots zostały wybrane do współpracy z obrabiarkami ze względu na ich intuicyjną obsługę, kompaktowy rozmiar, łatwość rozmieszczania na hali produkcyjnej oraz możliwość szybkiego przezbrojenia do nowego procesu.
Bernacki Industrial Services specjalizuje się w produkcji komponentów w procesie obróbki skrawaniem. Obecnie zatrudnia 20 osób, posiada około 80 klientów w całej Europie z branży hydrauliki, sensoryki i pneumatyki oraz dysponuje własną halą o powierzchni 800 m2 w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Jasionce k. Rzeszowa, w sąsiedztwie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis i firm z klastra Dolina Lotnicza – Aviation Valley.
Robotyzacja zwiększa konkurencyjność
Robotyzacja okazała się konieczna do zwiększenia konkurencyjności produkcji Bernacki. Spośród 11 pracujących w Bernacki obrabiarek CNC aż 7 dostosowanych jest do pracy z cobotami. 3 roboty współpracujące Universal Robots UR10e pracują w parku maszynowym na 3 zmiany, podnosząc jego wydajność i zapewniając precyzyjne wykonanie detali. Coboty wraz z chwytakami dostarczył polski partner – firma ProCobot.
„Bernacki Industrial Services to przykład niezwykłej innowacyjności w sektorze MŚP. Firma nie tylko wcześnie dostrzegła potencjał robotów współpracujących, ale potrafiła wykorzystać go w pełni, dostosowując do specyfiki działalności. Zdobyty know-how i bogate doświadczenie w obszarze zastosowań cobotów pozwala Bernacki na sukcesywne zwiększanie efektywności parku maszynowego” – mówi Krzysztof Hajzyk, Channel Development Manager w Universal Robots.
Przewaga cobotów przy wykonywaniu monotonnych czynności
Roboty współpracujące zajmują się dostarczaniem elementów przetwarzanych przez CNC oraz ich odbiorem po realizacji zadania przez obrabiarkę. Palce chwytaka robota są specjalnie projektowane pod kątem chwytanych elementów, a następnie drukowane na drukarce 3D w firmie Bernacki.
Po pobraniu przez robota detal podlegający obróbce umieszczany jest w CNC. Cobot UR sam otwiera drzwi obrabiarki i przemieszcza się w jej przestrzeni roboczej. Gotowy detal jest precyzyjnie odkładany do specjalnie przygotowanej palety. Uwzględniając wszystkie wymogi związane z poruszaniem się robota w środowisku bezpiecznym dla człowieka, cały cykl trwa około jednej minuty.
„Nasza filozofia to wykorzystać maksymalnie park maszynowy – coboty pracujące na trzy zmiany nam to umożliwiają. Najszybszy zwrot z inwestycji uzyskaliśmy przy naszym trzecim UR10e – 12 miesięcy” – mówi Nikodem Bernacki, dyrektor generalny Bernacki Industrial Services.
Dopasowane do potrzeb
Coboty Universal Robots wybrane zostały ze względu na ich funkcjonalność: łatwość programowania, możliwość szybkiego i łatwego przezbrojenia do pracy przy innej maszynie, kompaktowy rozmiar i dostosowanie do potrzeb firmy. Istotną rolę odegrały także względy bezpieczeństwa – mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem. Każdy cobot jest stabilnie mocowany, można go łatwo przetransportować, a przezbrojenie i przygotowanie do pracy na nowym miejscu trwa zaledwie 20 minut. Dostrojenie obrabiarki oraz robota i uruchomienie produkcji trwa obecnie około godziny.
„Byliśmy pod wrażeniem tego, jak coboty UR realizują zadania wykonywane wcześniej przez ludzi. We wdrożeniu pierwszego cobota – napisaniu programu, opracowaniu koncepcji i stanowiska – uczestniczyłem osobiście. Bardzo szybko udało nam się zintegrować cobota ze standardowymi chwytakami, uzyskując pełną kompatybilność” – mówi Nikodem Bernacki.
Film ilustrujący pracę cobotów Universal Robots w Bernacki Industrial Services oraz pełny opis wdrożenia: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/bernacki-industrial-services/
O Universal Robots
Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2019 r. przychód Universal Robots wyniósł 246 mln USD. Więcej informacji na https://www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/
Więcej informacji: Zofia Bielska, Omega Communication, zbielska@communication.pl, + 48 882 502 401

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.