Finansowe korzyści z wdrożenia systemu CMMS. Ile zyskują firmy produkcyjne?
Wdrożenie systemu CMMS jest inwestycją, która z założenia ma przynieść firmie wymierne korzyści procesowe, organizacyjne i ekonomiczne. Ten ostatni aspekt często jest jednak sprowadzany wyłącznie do ogólnych sformułowań o obniżeniu kosztów produkcji. Eksperci z Queris przeanalizowali finansowe efekty wdrożenia takiego systemu i przedstawili 4 główne korzyści, które po jego uruchomieniu występują najczęściej.
System CMMS jest dzisiaj niezbędnym elementem każdej nowoczesnej firmy produkcyjnej z wydzielonym działem technicznym. Jego funkcjonalność pomaga usprawnić pracę zespołów, poprawić komunikację, zwiększyć dostępność maszyn czy zoptymalizować gospodarkę części zamiennych. Z punktu widzenia ekonomii znacząco obniża koszty, zwłaszcza w czterech niżej omówionych obszarach.
Prewencja – niższe koszty napraw i serwisu maszyn
Jednym z najkosztowniejszych problemów, z jakim borykają się firmy produkcyjne, są nagłe awarie i długotrwałe przestoje. Najczęstszą przyczynę stanowi nieefektywne, reakcyjne zarządzanie utrzymaniem ruchu.
To głównie prewencyjne utrzymanie ruchu, bazujące na realnych danych, uzyskiwanych dzięki oprogramowaniu CMMS, pozwala zmniejszyć ilość i czas trwania awarii oraz znacząco zmniejszyć koszty utrzymania maszyn.
Według publikacji Queris zakłady, które wdrożyły taki system, średnio zmniejszają ilość awarii o ponad połowę, a koszty związane z naprawami doraźnymi są redukowane nawet o ponad 30%.
Optymalizacja gospodarki magazynowej – redukcja kosztów magazynowania
Optymalizacja zapasów części zamiennych to drugi obszar, mający bezpośredni wpływ na koszty całej działalności. Program CMMS eliminuje największy z jego problemów, czyli nadmiarowe stany magazynowe i zamrażanie kapitału.
Funkcjonalność profesjonalnego systemu pozwala utrzymywać tylko takie ilości zapasów, które są niezbędne dla płynnej i nieprzerwanej produkcji. Producenci zarządzający gospodarką magazynową w takim narzędziu redukują zamrożony kapitał nawet o 15%, a koszty magazynowania o ponad 24%.
Planowanie i automatyzacja zadań – redukcja kosztów pracy
Kolejnym źródłem finansowych korzyści systemów CMMS jest automatyzacja planowania zadań. Funkcje takie jak powiadomienia w czasie rzeczywistym, podpowiedzi, raporty pracy czy jej bieżące monitorowanie wspiera efektywne zarządzanie zadaniami działu technicznego.
– W dużych zakładach z rozbudowaną infrastrukturą, zarządzanie pracą techników i mechaników wymaga dużego wysiłku. Bez systemu CMMS i jego integracji z ERP planowanie i realizowanie zadań często przebiega chaotycznie, prowadzi do marnowania czasu, talentów i zasobów materiałowych, a to generuje wysokie koszty utrzymania ruchu – wyjaśnia Tomasz Zieliński, prezes zarządu spółki Queris.
Zakłady produkcyjne użytkujące CMMS odnotowują krótsze czasy reakcji na zgłoszenia, szybszy przebieg napraw czy krótsze przestoje. Automatyzacja pracy zmniejsza ilość godzin poświęcanych na czynności administracyjne i poprawia produktywność techników.
Wyższa dostępność maszyn – wzrost sprzedaży i zysków
O wyniku finansowym firmy produkcyjnej decyduje także efektywność parku maszynowego, zależna między innymi od dostępności i bezawaryjności maszyn. Im mniej przestojów, tym większa jest produktywność przedsiębiorstwa (OEE), większa produkcja i sprzedaż.
Wdrożenie i praca z systemem CMMS pozwala poprawić te obszary, a tym samym zwiększyć możliwości produkcyjne zakładu. Już samo skrócenie przestojów o zaledwie 5-10%, w dużych i średnich przedsiębiorstwach przynosi miesięcznie dodatkowe setki tysięcy, a nawet miliony złotych.
Wartości bezpośrednie są zależne od skali produkcji, jednak jak podano w opracowaniu Queris, wzrost rentowności i zysków, następujący po wdrożeniu systemu usprawniającego pracę utrzymania ruchu, to jeden z najbardziej namacalnych efektów użytkowania takiego oprogramowania.
Podsumowanie. Niższe koszty i wyższe przychody dzięki konkretnym funkcjom
W dobie rosnących kosztów, poszukiwania oszczędności, ale i coraz to nowszych osiągnięć technologii, inwestycja w profesjonalny system CMMS jest naturalną i niezbędną decyzją umożliwiającą rozwój działalności zakładu produkcyjnego. Takie rozwiązanie to nie tylko usprawnienia na poziomie procesów i organizacji pracy zespołu techników. To także realny i znaczący wpływ na finanse przedsiębiorstwa.
Informacje udostępnione w publikacji Queris rzucają więcej światła na to czego można oczekiwać po wdrożeniu takiego oprogramowania od strony finansowej, a także za pomocą jakich funkcji można te oczekiwania zrealizować. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w pełnej wersji opracowania.
Przeczytaj całą publikację Finansowe korzyści z wdrożenia i użytkowania systemu CMMS
-
Queris
Publikacja Finansowe korzyści z wdrożenia i użytkowania systemu CMMS - https://queris.pl/finansowe-korzysci-uzytkowania-systemu-cmms/

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.