Instalacje przyszłości – wywiad z Sylwią Pałasz-Talarek z Uponor
Instalacje przyszłości – wywiad z Sylwią Pałasz-Talarek, Marketing Communication Manager z firmy Uponor
1. Firma działa na rynku od ponad 100 lat – to ogromny sukces! Na jaki okres przypada największy rozwój Państwa marki? Co wpłynęło na wybór akurat rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia, instalacji oraz infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej?
W Uponor wiemy, jak ważne i cenne są na naszej planecie są zasoby wody. To właśnie próba znalezienia kompromisu pomiędzy potrzebami ludzkości a utrzymaniem dobrej kondycji środowiska naturalnego stała się jednym z czynników, które przesądziły o wyborze branży. Wierzymy, że nasze produkty i systemy zwiększają komfort użytkowników, umożliwiając przy tym racjonalne gospodarowanie wodą. Najlepsze lata dla marki to z pewnością ostatnie dziesięciolecie, w którym do portfolio trafiły nie tylko imponujące, międzynarodowe oraz lokalne realizacje, ale także innowacyjne produkty, nagradzane prestiżowymi wyróżnieniami, jak m.in. Red Dot Design Award. Pierwsza i jak dotąd jedyna na świecie, wielowarstwowa rura bezszwowa Uni Pipe PLUS okazała się przełomową technologią, która zrewolucjonizowała rynek i zwiększyła komfort instalacji podczas prac montażowych. Dwa lata temu celebrowaliśmy również 100-lecie istnienia firmy Uponor, w tym roku obchodzimy kolejną rocznicę, tym razem lokalną – nasz oddział w Polsce świętuje 25 lat. To dla nas szczególny czas, w którym nie tylko podsumowujemy dotychczasowe osiągnięcia, ale także z nadzieją patrzymy w przyszłość, stawiając przed sobą jeszcze większe wyzwania niż dotychczas.
2. Jak oceniają Państwo jakość wody w Polsce i innych krajach? Czy faktycznie nasza kranówka jest zdatna do picia? W jaki sposób należy ją filtrować?
Jakość wody dostarczanej do naszych kranów jest ściśle regulowana przez polskie prawo oraz rozporządzenia Unii Europejskiej. Jest ona w pełni zdatna do picia, a w niektórych przypadkach nawet zdrowsza niż butelkowa. Jednak na jej jakość wpływa nie tylko stan miejskich rurociągów, ale przede wszystkim kondycja instalacji wewnętrznej budynku, ponieważ w przestarzałych i nieefektywnie pracujących rurach mogą osadzać się szkodliwe związki i drobnoustroje. Kluczem do wysokiej jakości wody są nowoczesne rozwiązania, które zapobiegają przestojom i umożliwiają regularny obieg wody. System wody pitnej Uponor, który wykorzystuje U-kształtne złączki sprawia, że w instalacji nie powstają strefy bez przepływu, co przekłada się na spełnienie najwyższych wymagań i wytycznych dotyczących wody pitnej.
3. Z jakimi wyzwaniami wiążą się modernizacje i renowacje starych budynków?
Stare budynki są niezwykle wymagające i często potrzebują gruntownych modernizacji. Największą trudność sprawiają przepisy budowlane czy wytyczne ustanowione przez konserwatorów. Wąskie szachty z pionami, przestarzałe i skorodowane rury, wysokie pomieszczenia albo naruszone konstrukcje stropów – wszystkie te elementy stanowią realne zagrożenie dla użytkowników budynku i nierzadko są zmorą instalatorów oraz wykonawców przeprowadzających prace. Dlatego w Uponor od wielu lat poszerzamy nasz asortyment o produkty dedykowane właśnie obiektom poddawanym renowacji. Wśród nich znajduje się system ogrzewania podłogowego Minitec, którego wysokość nie przekracza 15 mm. Ponadto jest bardzo lekki, dlatego z powodzeniem może być montowany w domach o drewnianych stropach, których nie powinno się dodatkowo obciążać ciężarem ogrzewania podłogowego. Ponadto jego największą efektywność uzyskujemy przy niezwykle cienkiej warstwie wylewki, dzięki czemu finalny poziom podłogi podnosi się zaledwie o około 1,5 cm.
4. Czym charakteryzują się stropy termoaktywne? Dla kogo są przeznaczone?
Stropy termoaktywne Uponor TABS to odpowiedź na potrzeby rynkowe zrównoważonego budownictwa. Dedykowane są budynkom użyteczności publicznej, biurowcom, bankom, a także szkołom czy szpitalom. Ich nieograniczone możliwości montażowe doceniają przede wszystkim architekci, którzy zyskują jeszcze większą swobodę projektowania. W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC system Uponor TABS pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę wydajności źródeł ciepła i chłodu. Do ogrzewania lub ochładzania pomieszczeń wykorzystuje masę termiczną budynku, dzięki czemu jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań na rynku, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Ponadto instalacja stropów termoaktywnych Uponor w nowoczesnych obiektach zwiększa ich szansę na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM, które zwiększają atrakcyjność nieruchomości.
5. W swojej strategii stawiają Państwo na innowacje. Jakie więc cele przewidują Państwo w tym zakresie na najbliższe 5 lat?
To właśnie nowoczesna technologia i innowacyjność stały się motorem napędowym branży. Opracowywanie rozwiązań, które precyzyjnie odpowiadają potrzebom naszych klientów to podstawa, bez której trudno byłoby przetrwać. Dlatego stale rozwijamy nasze centrum badawcze, w którym specjaliści Uponor pracują nad coraz to bardziej zaawansowanymi i funkcjonalnymi produktami, które przekładają się na późniejszy komfort pracy. Zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie naszych inżynierów umożliwia konstruowanie dotąd niespotykanych w branży rozwiązań, jak chociażby Uni Pipe PLUS – jedyna, bezszwowa rura wielowarstwowa z wytłaczaną warstwą aluminium czy złączki nowej generacji S-Press PLUS. W ich przypadku wprowadzenie niewielkiej modyfikacji w postaci kolorowej foli, którą w łatwy sposób możemy zdjąć po odpowiednim zaciśnięciu szczęk zrewolucjonizowało pracę instalatorów, nie tylko znacząco ją przyspieszając, ale przede wszystkim dając 100% pewność bezpiecznego i trwałego połączenia. Angażujemy się również w zrównoważoną politykę wodną, dlatego naszym celem na najbliższe 5 lat będzie przede wszystkim stworzenie rozwiązań, które połączą interes wymagającego i nastawionego na wysoką jakość życia społeczeństwa z zasadami dbania o środowisko naturalne.
6. W swojej komunikacji podkreślacie Państwo dużą rolę, jaką odgrywają pracownicy w firmie – jakim zatem pracodawcą jest Uponor?
Uponor to przede wszystkim atrakcyjne miejsce pracy dla młodych ludzi, którzy aktywnie poszukują nowych wyzwań i ambitnie chcą pokierować swoją ścieżką zawodową. Liczne programy stażowe, które organizujemy w firmie są szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia, ale także pozostanie z nami na dłużej. Ponadto dowodem wypracowanych na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat wartości i dużego zaufania do firmy Uponor są długoletnie staże obecnych pracowników, którzy współpracują z nami od 15 czy nawet 20 lat. Zespół reprezentantów rokrocznie staje do rywalizacji drużynowej w sztafetach Ekiden, a wspólnie prowadzimy działania wspierające lokalne schroniska czy fundacje. W swojej codziennej pracy stawiamy na teamwork i ciągły rozwój, który umożliwiamy w ramach struktur firmy.
7. Co jest najważniejsze dla firmy Uponor?
Naszym priorytetem jest współpraca z klientami, instalatorami i dystrybutorami. Udane partnerstwo i profesjonalizm zespołu zapewniają nam pozycję lidera w branży instalacyjnej. Doradcy techniczni Uponor są dostępni w każdym regionie Polski, a podczas realizacji nie pozostawiamy inwestora samego sobie – na każdym etapie może liczyć na wsparcie – od fazy projektowania, aż po prowadzone prace na budowie. Jesteśmy również otwarci na potrzeby i sugestie instalatorów. Stale poszerzamy asortyment oraz tworzymy innowacyjne rozwiązania, które usprawniają pracę i zwiększają komfort podczas montażu. Zapewniamy dostęp do potrzebnych narzędzi, a także chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem podczas szkoleń organizowanych w ramach programu Akademii Uponor, a wszystkie niezbędne materiały techniczne są opracowywane w przystępnej i zdigitalizowanej formie. W ostatnich latach uruchomiliśmy również program lojalnościowy Uponor&More, do którego może dołączyć każdy instalator, który chce podjąć współpracę z marką Uponor. Wiemy, że tylko długofalowe i bezpośrednie relacje, a także wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów są kluczem do sukcesu.
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.