Komunikaty PR

Kontrola wizyjna mrożonych ryb z dokładnością do 100%

2024-05-14  |  10:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

WARSZAWA, Polska, 29 kwietnia 2024 r. – Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA), wiodący dostawca rozwiązań cyfrowych umożliwiających przedsiębiorstwom inteligentne łączenie danych, zasobów i ludzi, ogłosił, że technologia AltiZ z precyzyjnym czujnikiem do skanowania przestrzennego umożliwia firmom z przemysłu rybnego i przetwórczego osiągnąć blisko 100% skuteczność kontroli wizyjnej na liniach produkcyjnych.

Grupo Alava, zarejestrowany sprzedawca i dystrybutor automatyki przemysłowej firmy Zebra Technologies, podjął współpracę z firmą Marexi, dostawcą rozwiązań do kontroli wizyjnej dla przemysłu rybnego i przetwórczego. Celem obu firm było unowocześnienie szybkiego i wydajnego systemu do klasyfikacji i sortowania tuńczyka opatentowanego pod nazwą TUNASCAN®.

TUNASCAN® od Marexi może z niemal stuprocentową dokładnością sortować do 20 ton mrożonego tuńczyka na godzinę klasyfikując ryby zgodnie z zaprogramowanymi parametrami takimi jak gatunek, wielkość i jakość. System wykorzystuje w tym celu czujniki do skanowania przestrzennego od Zebra Technologies oparte na zaawansowanych algorytmach, które umożliwiają gromadzenie i przetwarzanie danych o fizycznych cechach obiektów.

„Jeden z zainstalowanych przez nas systemów TUNASCAN® pracuje do 20 godzin na dobę, sześć dni w tygodniu i nie wymaga prawie żadnej konserwacji” – powiedział Pau Sánchez Carratalá, inżynier ds. kontroli wizyjnej i robotyki w Marexi. – „Dzięki czujnikom do skanowania 3D firmy Zebra nasi klienci otrzymali do dyspozycji zmodernizowany system umożliwiający kontrolę wizyjną z niemal stuprocentową dokładnością”.

Mając świadomość, jak trudno jest wykonać prawidłową klasyfikację wizualną mrożonych ryb, specjaliści z Marexi rozpoczęli projekt modernizacji własnych systemów kontroli wizyjnej. W przeszłości firma zbierała dane 3D za pomocą oddzielnych kamer i laserów, ale w wyniku współpracy podjętej z Grupo Alava, elementy te znalazły się w jednym czujniku do skanowania przestrzennego firmy Zebra. W efekcie powstało bardziej niezawodne i łatwiejsze w kalibracji urządzenie. 

„Wybraliśmy czujniki 3D marki Zebra Technologies, ponieważ szukaliśmy niezwodnego narzędzia, które umożliwi nam skanowanie obiektów poruszających się z dużą prędkością po linii produkcyjnej, a następnie generowanie chmury punktów” – powiedział Sánchez Carratalá. – „Ponadto system dobrze radzi sobie z problemami wynikającymi z obecności szumów i zanieczyszczeń w chmurach punktów. Skaner 3D zaprojektowany przez Zebra Technologies został wyposażony w dwie kamery i laser, dając tym samym możliwości, które były dotąd nieosiągalne dla zwykłych czujników do skanowania przestrzennego. Powstały system charakteryzuje się zatem wysoką dokładnością odwzorowania modeli, którą chcieliśmy dostarczyć naszym klientom”.

Proces sortowania rozpoczyna się, kiedy zamrożony tuńczyk przechodzi przez sekcję skanowania TUNASCAN® wyposażoną w dwa skanujące czujniki 3D. Wiązki laserowe mapują sylwetkę ryby, a algorytmy wbudowane w czujniki generują chmurę punktów, czyli cyfrowy model 3D zeskanowanego tuńczyka. Ponadto stosowane algorytmy wyłapują wszelkie nieprawidłowości, zapewniając tym samym większą kontrolę i wykreowanie dokładniejszych modeli. Algorytmy uczenia maszynowego klasyfikują każdego tuńczyka na podstawie wygenerowanej chmury punktów i przypisanej mu wagi, a następnie wysyłają dane do systemu sortowania, który po ich przetworzeniu sortuje ryby do odpowiednich pojemników.

„Nowoczesne i wydajne rozwiązania do kontroli wizyjnej wykorzystujące widzenie maszynowe i sensory 3D pomagają producentom zarówno świeżej, jak i mrożonej żywności zwiększyć dokładność kontroli i klasyfikacji na linii produkcyjnej” – powiedział Luca Gallo, manager ds. systemów wizyjnych w regionie EMEA, Zebra Technologies. – „Współpraca z zaufanym partnerem, oferującym odpowiedni sprzęt i oprogramowanie sprawia, że dużo łatwiej jest osiągnąć zakładane cele.” 

Firma Marexi pracowała również nad innymi projektami korzystającymi z czujników do skanowania przestrzennego firmy Zebra oraz biblioteki obrazowania Aurora Imaging Library wspierającej algorytmy głębokiego uczenia w prawidłowej identyfikacji, liczeniu, a także ocenie występowania infekcji w próbkach ryb.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane? Biuro prasowe
2025-03-18 | 12:40

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których
Przemysł Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
2025-01-23 | 11:00

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Wybór właściwego sprzętu spawalniczego to kluczowy element każdej firmy zajmującej się obróbką metali. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań szczególnie
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.