Komunikaty PR

Magazyn przyszłości Amica zmienia rynek sprzętów AGD

2023-12-20  |  13:30
Biuro prasowe

W 2023 roku minęło 6 lat od powstania najwyższego w Polsce magazynu wysokiego składowania. W porównaniu z tradycyjnymi magazynami, inwestycja jest bardziej ekologiczna, bezpieczniejsza i wymaga mniejszego nakładu pracy, a klienci szybciej otrzymują swoje zamówienia. Wszystko to przy wsparciu sztucznej inteligencji, która zapewnia pełną automatyzację.

Magazyn to konstrukcja o wysokości ponad 46 metrów. Można go przyrównać do budynku mieszkalnego o 15 piętrach. Na 6,5 tys. metrów kwadratowych znajduje się 26 tys. miejsc paletowych, które mogą pomieścić jednocześnie nawet 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD.  

Tego rodzaju magazyny są stosowane w Europie od dawna, ale w polskiej branży AGD nikt wcześniej nie zastosował tak innowacyjnych rozwiązań na tak ogromną skalę. Do tej pory nikomu jeszcze nie udało się powtórzyć tego sukcesu. 

Ogromną zmianą jest sposób ułożenia towarów. Producenci AGD składują towar w blokach, a wózki mogą pobierać kilka produktów jednocześnie. Zazwyczaj hale magazynowe nie mogą być zbyt wysokie, ze względu wytrzymałość opakowań. Sprzęt ułożony jeden na drugim, bez dodatkowego zabezpieczenia, mógłby ulec zniszczeniu. Amica zdecydowała o wprowadzeniu zupełnie nowego rozwiązania. 

Magazyn Amica wyróżnia się na rynku, mimo iż powstał w 2017 roku nadal jest niezwykle nowoczesny. Przed podjęciem decyzji o jego budowie, w branży praktycznie nie było porównywalnych magazynów automatycznych, co sprawiło, że nasze rozwiązanie było innowacyjne i wymagało zdefiniowania niemal wszystkich procesów od początku do końca. Zaczynając od układnic wyposażonych w kamery zapobiegające uszkodzeniu regałów i towarów, poprzez system MCC, który zarządza pracą układnic, transporterów, wydawaniem i przyjmowaniem towarów, aż po zarządzanie inwentaryzacją ciągłą - tłumaczy Robert Stobiński - Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w Grupie Amica. 

Magazyn we Wronkach składa się z pięciu układnic, o długości prawie 47 metrów, ustawiających towary w odpowiednich miejscach. To one są najważniejszym elementem magazynu, bo na nich odbywa się rozwożenie i dostarczanie palet z towarem z prędkością 180 metrów na minutę w poziomie i 80 metrów na minutę w pionie.   

Pełna automatyzacja 

Przepustowość magazynu wysokościowego umożliwia wydanie ponad 180 palet w ciągu godziny i przyjęcie ok. 120. W pełni zautomatyzowany samozarządzający się system sterowania pozwala układać około 1,6 tys. artykułów na godzinę. Rocznie, daje to możliwość przyjęcia nawet 280 tys. palet! To miliony produktów, które trafiają na kilkadziesiąt rynków na całym świecie.

Cały magazyn wysokościowy jest obsługiwany tylko przez jedną osobę. Magazyn działa praktycznie bez przerwy, na czym skorzystali również klienci, bo dostawa skróciła się przynajmniej o dobę, a często nawet o 48 godzin.   

Bezpieczeństwo i ekologia 

Użycie maszyn powoduje także, że większość prac odbywa się bez fizycznego udziału ludzi, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Według założeń, innowacyjny magazyn wysokościowy miał być przede wszystkim bezpieczny.  

Grunt został więc wzmocniony przez 20 km betonowych pali. Niektóre z nich sięgają aż 18 metrów w głąb ziemi. Użyto też wysokiej jakości materiałów. Dzięki tym zabiegom magazyn jest odporny na wiatry o prędkościach do 150 km/h. Nigdy jeszcze w historii nie odnotowano tak silnych podmuchów wiatru w tej okolicy. Magazyn ma też swoje alternatywne źródło energii, a dla bezpieczeństwa zamontowano 26 tys. tryskaczy zabezpieczających przed pożarem. W razie jakiejkolwiek awarii, na miejscu obecny jest także zespół specjalistów z uprawnieniami alpinistycznymi, którzy mogą dokonywać potrzebnych napraw na dużych wysokościach.

Projekt tak ogromnej inwestycji uwzględniał również komfort mieszkańców. Instalacja Grupy Amica nie generuje hałasu i żadnego rodzaju zanieczyszczeń. Jeszcze przed uruchomieniem nowego magazynu firma wprowadziła awizowanie transportów, żeby nie intensyfikować ruchu ciężarowego. Uruchomiono internetowy system awizacji samochodów. Przynajmniej dwanaście godzin przed załadunkiem system sam, automatycznie zaczyna zwozić z magazynu wysokiego składowania palety z produktami, które zamówiono. W ten sposób udało się także zredukować dużą część śladu węglowego, eliminując przewóz do magazynu zewnętrznego, co uchroniło okolicznych mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza i utrudnieniami na drodze.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł tesa przedstawia tesa® 60418 Biuro prasowe
2024-11-28 | 12:00

tesa przedstawia tesa® 60418

Taśma tesa® 60418 posiada bardzo cienki materiał nośnika z poliestru, który w 85% składa się z materiału pochodzącego z recyklingu pokonsumenckiego, co stanowi 60% całego
Przemysł Nowe kompaktowe wózki czołowe
2024-11-28 | 11:15

Nowe kompaktowe wózki czołowe

Firma STILL Polska wprowadza na rynek nową serię wózków elektrycznych. Należące do portfolio Classic Line pojazdy RCE 15-20 są zoptymalizowane pod kątem dostępności,
Przemysł Zakup stali przez internet – jakie są zalety?
2024-11-21 | 13:00

Zakup stali przez internet – jakie są zalety?

W dobie dynamicznego rozwoju cyfryzacji zakupy online stają się standardem również w branżach przemysłowych. Coraz więcej firm decyduje się na zakup stali przez internet,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.