Na prefabrykacji zyskują projektanci, wykonawcy i użytkownicy budynków

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
W zakładzie prefabrykacji STEICO w Czarnkowie działają już III linie produkcyjne. Powstające na nich elementy w postaci gotowych modułów upraszczają prace na placu budowy i zwiększają wydajność procesu inwestycyjnego. Prefabrykacja to sposób na unowocześnienie i dynamizację rynku budownictwa drewnianego.
Prefabrykacja to idealne rozwiązanie dla firm wykonawczych, specjalizujących się w budowie domów jednorodzinnych, ale również budynków wielokondygnacyjnych i użyteczności publicznej. Umożliwia przeniesienie znacznej części procesu technologicznego do wyspecjalizowanego zakładu, a prace na budowie ogranicza do montażu gotowych modułów.
W fabryce STEICO można „zamówić” konkretne ściany, stropy i dachy, które zostaną wyprodukowane zgodnie ze specyfikacją i dostarczone na plac budowy, gdzie pozostaje już tylko je zmontować. Odbywa się to w szybki, ekonomiczny i bezpieczny sposób.
Technologia pozwala również zminimalizować ryzyko błędów popełnionych na budowie. Pełna kontrola całego procesu produkcji, odbywającego się w warunkach nowoczesnego zakładu, umożliwia otrzymanie dokładności co do milimetra, niemożliwej do osiągnięcia w przypadku murowania ścian z bloczków, cegieł i pustaków czy wylewania stropów.
Elementy produkowane są według konkretnego projektu, zgodnie ze specyfikacją wykonawcy, na placu budowy nie ma więc zbędnych odpadów, co również optymalizuje koszty.
Bez ograniczeń
Technologia prefabrykacji nie ogranicza architektów. To fabryka dostosowuje się do projektanta, a nie odwrotnie. Najpierw powstaje projekt, a na jego podstawie zaprojektowane i wyprodukowane zostają poszczególne moduły, z których zmontowany zostanie budynek. Zespół doradców technicznych STEICO wspomaga architektów i firmy wykonawcze w opracowaniu projektu wykonawczego.
O zaletach prefabrykacji i realizacji domu z systemowych elementów prefabrykowanych STEICO można przeczytać w najnowszym numerze STEICO NEWS. Można go pobrać bezpłatnie:
https://www.steico.com/fileadmin/steico/content/pdf/Marketing/Polska/Newsletter/Newsletter_wydanie_9.pdf

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.