Napędzane przez dane skuteczne zarządzanie skomplikowanymi projektami
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
W dzisiejszych czasach firmy generują ogromne ilości danych wprowadzając na rynek zarówno nowe projekty, jak i modernizując te wcześniejsze. Realizując nowe zlecenia nie trzeba jednak wymyślać koła na nowo, zwłaszcza, że do skutecznego wprowadzenia projektu w życie często wielką wartość wnoszą dane z poprzedniej, skutecznej realizacji. Starając się o lepszą efektywność podczas tworzenia nowych produktów warto korzystać z narzędzi, które pozwolą na sprawniejsze zarządzanie oraz strategiczne planowanie, priorytetyzację i kontrolowanie projektów w ramach organizacji – podkreśla Andrzej Harbicki, Head of Industry, GFT.
Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej gros firm inwestuje, nieustannie wprowadzając na rynek nowe produkty. Zmianie ulega jednak podejście firm i struktura tworzenia oraz wprowadzania na rynek nowych produktów, a także sama struktura ich tworzenia. Obecnie dużym wyzwaniem jest wprowadzanie na rynek nowych produktów nie tyle szybko, co w przewidywalnym czasie.
Oprócz tego niezwykle ważna jest także efektywność wewnętrzna przedsiębiorstwa i dobre alokowanie zasobów, w szczególności tych ludzkich. Wykwalifikowani pracownicy powinni być wykorzystywani w optymalny sposób i przypisywani do odpowiednich do ich kwalifikacji projektów. Równie istotne, jeśli nie ważniejsze jest również przestrzeganie założonych budżetów i efektywne wydawanie pieniędzy. Duże projekty wymagają ciągłego budżetowania i elastycznego podejścia, które pomogą osiągnąć zakładany time-to-market, nie przekraczając przy tym założonych ram finansowych.
Odpowiedzią na wyzwania przedsiębiorstw może być właściwa implementacja programów łączących tradycyjny Project Portfolio Management (PPM) z tzw. controllingiem, czyli z funkcjami, które umożliwiają kontrolę finansów. W końcu brak zintegrowanej bazy wiedzy może wpływać negatywnie na komfort i wydajność pracy. W czasach kiedy dostępny jest szereg narzędzi PPM optymalna równowaga między realizacją projektów oraz osiągniecie celów strategicznych i biznesowych organizacji jest niemal na wyciągnięcie ręki.
Skorzystaj z obiektywnych danych
Oprogramowanie Engenion może pomóc firmie w osiągnięciu wspomnianych celów, łącząc najlepsze cechy narzędzi Portfolio Management z funkcjami kontroli oraz sztuczną inteligencją. Na podstawie danych dostępnych z firmowych systemów, systemów ERP, jak np. SAP, a także procesów i często wykorzystywanych prowizorycznych rozwiązań jak arkusze kalkulacyjne, narzędzia opracowują panele kontrolne, które pozwalają nie tylko śledzić postępy każdego projektu. Dzięki rozwiązaniu firmy mogą także lepiej zrozumieć wykorzystanie budżetu oraz efektywnie alokować zmiany, zarówno w projekcie, jak i między nimi. To wszystko niezależnie od stopnia rozbudowania organizacji.
Oprogramowanie Engenion, oferowane przez GFT pozwala na wgląd w portfolio projektów, dzięki czemu na jednym panelu kontrolnym znajduje się zestawienie realizowanych działań. Użytkownicy mogą z łatwością porównać, które z wprowadzonych rozwiązań cieszyły się sukcesem. Ponadto narzędzie ułatwia wykonanie tzw. drill down, które pomaga zobaczyć, w którym momencie projekt zaczął schodzić z założonego kursu.
Narzędzie to umożliwia także przekrojowy dostęp do wielu trwających w tym samym czasie projektów zwiększając ich synergię i efektywność. Jedną z kluczowych funkcji oprogramowania, a co za tym idzie wartością, dla wielu klientów jest również sprawna komunikacja oraz możliwość dawania informacji zwrotnej na wielu poziomach – od zarządu po kadrę średniego szczebla.
Dodatkowo, wbudowana w oprogramowanie Engenion sztuczna inteligencja sprawia, że w znajomym środowisku do zarządzania i kontroli projektów dostajemy potężne wsparcie do analizy i podejmowania decyzji, co pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie projektem – podkreśla Andrzej Harbicki, Head of Industry, GFT. – Algorytmy wychwytują zależności i trendy zanim są one zauważalne dla użytkownika – wszystko to prowadzi do przygotowania jeszcze dokładniejszych insightów. Co więcej w przyszłości AI może także potencjalnie samo alokować zasoby na podstawie analizy danych z przeszłości oraz predykcji trendów.
Skutecznie zarządzaj całym portfelem projektów
Oferowane przez GFT oprogramowanie Engenion może sprawdzić się też m.in. do wykorzystania niektórych projektów ponownie, przy innych realizacjach, czyli do stworzenia tzw. drzewa obiektowego dla produktów (OAV-Tree; Object-Activity-Value). To właśnie z niego (po dokładnej analizie) firma będzie w stanie wyciągnąć niezbędne informacje takie jak np. insighty do podobnego projektu realizowanego w przyszłości, bądź konkretny etap, na którym konieczna była zmiana budżetu, co uzupełni wyjaśnienia managera danego projektu o dane z software lub bardziej elastyczne i sprawne zarządzanie budżetem w przyszłości. Dodatkową zaletą korzystania z narzędzia jest także fakt, iż wszystkie raporty powstają natychmiastowo, co wpływa nie tylko na oszczędność czasu pracowników lecz także możliwość szybkiego podejmowania decyzji.
Jedną z firm korzystających z naszego narzędzia do PPM jest Audi – mówi Andrzej Harbicki, Head of Industry, GFT. – Podczas pracy nad kilkudziesięcioma prototypami naraz narzędzia PPM pozwalają przedsiębiorstwu na odpowiedni podział pracy i zasobów oraz iterację tylko tych prototypów, które są najdalej w procesie lub są najbardziej obiecujące. Nie możemy w końcu zapomnieć, że branża samochodowa jest zarówno materiało-, jak i kapitałochłonna, dlatego rozwiązania do sprawnego monitorowania projektów i możliwa dzięki nim optymalizacja wykorzystania zasobów, znacząco wpływa na rentowność firmy.
Jednak niezależnie od branży narzędzia PPM są nieodzowne w zarządzaniu wieloma projektami w tym samym czasie. W końcu dzięki nim firmy mają możliwość prioretyzacji i monitorowaniu postępu projektów, a także optymalizacji zasobów – zarówno tych ludzkich, jak i finansowych.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.